Káva vplýva na dĺžku života i kvalitu trávenia: Ideálne sú tri šálky denne

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Pijete kávu každý deň?

Káva vplýva na dĺžku života i kvalitu trávenia

Ak si človek raz navykne na kávu, je ťažké ju prestať piť. Tento nápoj má však množstvo pozitívnych účinkov, ak sa pije striedmo a s rozumom. Mnohé z nich ukazujú, že káva dokonca môže predlžovať život.


Štúdie hovoria áno

Z dvoch štúdií, ktoré boli zverejnené na stránkach Annals of Internal Medicine vychádza, že káva má skutočne pozitívne účinky na dĺžku života. Jedna z nich je prvým rozsiahlym európskym výskumom, do ktorého bolo zapojených cez 520 tisíc účastníkov z desiatich európskych krajín. Zaoberala sa súvislosťami medzi konzumáciou kávy a rizikom úmrtnosti a podpísalo sa pod ňu 48 vedcov z celého sveta.

Druhá štúdia je americká a jej hlavnou autorkou je Wendy Setiawanová z Univerzity Južnej Kalifornie. Zaoberala sa skúmaním súvislostí medzi pitím kávy a úmrtnosťou na vzorke 185 Afroameričanov, Latinoameričanov a Američanov japonského a kavkazského pôvodu. Obe štúdie preukázali, že priaznivé účinky kávy sú si podobné u všetkých etník.


Mohlo by vás zaujímať: Káva môže predĺžiť život či pomôcť pri chudnutí: Základ je piť ju striedmo


Najlepšie sú tri šálky denne

V porovnaní s tými, ktorí kávu nepijú, je u tých, ktorí vypijú jednu šálku (235 ml) denne, o 12 percent nižšie nebezpečenstvo úmrtia na všetky choroby (srdcové choroby, rakovinu, mŕtvicu, cukrovku a dýchacie problémy či problémy s ľadvinami). Ešte lepšie je piť tri šálky denne: potom sa riziko úmrtia v porovnaní s tými, ktorí kávu nepijú, znižuje o 18 percent.

Obsahuje antioxidanty

Ako je možné vysvetliť pozitívne účinky kávy? "Káva obsahuje mnohé zložky, ako sú polyfenoly, silné prírodné antioxidanty, kyseliny chlorogenické a diterpeny, ktoré sú prítomné v hrozne a rastlinných balzamoch. To všetko má antioxidačné účinky," povedal Marc Gunter, zodpovedný za európsku štúdiu.

Antioxidačný účinok súhlasí s tým, čo bolo zistené už v Taliansku. V štúdiách Národného ústavu pre výživu v Ríme vedených pred niekoľkými rokmi sa porovnávali konzumácie ovocia a zeleniny s pitím kávy. "Ukázalo sa, že dve či tri šálky kávy denne majú antioxidačný účinok porovnateľný, a možno aj väčší než konzumácia porcie ovocia a zeleniny trikrát denne," uvádza riaditeľ School of Public Health pri Imperial College v Londýne Elio Riboli, spoluautor štúdie Marca Guntera.


Mohlo by vás zaujímať: Životabudič káva: Poznáme ju na milión spôsobov, ale to, čo dokážu niektorí s ňou je umenie!


Výborná na trávenie

Najväčší blahodarný účinok má káva na tráviacie ústrojenstvo. Oproti tým, ktorí kávu nepijú, majú tí, ktorí vypijú denne viac ako tri šálky, o 59 percent nižšie riziko úmrtia na choroby tráviacej sústavy, ak ide o mužov, a o 40 nižšie, ak ide o ženu. "Kto pije kávu, má rovnako lepší enzymatický profil pečene. Naviac je konzumácia kávy spojená s lepšou kontrolou glukózy a nižšou mierou zápalov v organizme. Kto pije kávu, má nižšie hodnoty C-reaktívneho proteínu, ktorý je markerom zápalu. To všetko prispieva k vysvetleniu toho, prečo majú kávu pijúci ľudia nižšie riziko úmrtnosti," uvádza Marc Gunter.

Nie je to o kofeíne

"Spojitosť medzi kávou a zníženým rizkom smrti bola zistená nezávisle na prítomnosti kofeínu v konzumovanej káve. Súdime, že ozdravný efekt teda majú iné látky obsiahnuté v káve," vysvetľuje Gunter.

Štúdie Marca Guntera a Wendy Setiawanovej nie sú jediné, ktoré sa zaoberali súvislosťami medzi kávou a zdravím. "V posledných dvoch či troch rokoch sa na túto tému uskutočnili rozsiahle výskumy najmä v Spojených štátoch a v Japonsku, ktoré tiež preukázali, že je konzumácia kávy spojená s nižšou úmrtnosťou v strednom i pokročilom veku," hovorí Elio Riboli. "V našej štúdii sme urobili krok vpred, pretože sme preukázali, že káva má ochranný účinok, pokiaľ ide o tráviace ústrojenstvo a kardiovaskulárny systém," dodáva.


Máte radi kávu? Koľko šálok denne si doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (12)

 • Barbora 21.12.2017, 10:32

  Nemám na to nejaký lekársky dovod, jednoducho mi nerobí dobre. kávu milujem ale keď si ju dám nalačno, zostane mi zle od žalúdka. Je to len moj osobný problém, nie že by som sa niekde dozvedela, že to škodí :-)

 • otazka na barboru 21.12.2017, 08:22

  prečo ne nalačno, ještě jsem nezjistila nedozvěděla se, v čem je spatne nalačno vypit kavu. denně vypiji nalačno, leta letoucí můj životabudič po ránu, až déle snídám. zuzi

 • Barbora 19.12.2017, 11:27

  Tiež som závislák na káve. Musím mať aspoň dve denne ale tiež mám zásadu, nikdy nie nalačno

 • Simona 16.12.2017, 17:24

  Kávu milujem ale kávový peeling si radšej objednám z vivaco.cz/sk :-) Ale inak súhlasím, že kávové peelingy sú fakt super

 • Kamila 12.12.2017, 12:32

  Ja by som bez kávy asi neprežila, milujem svoje chvíľky pri kávičke. a až ju dopijete, vysušenú kávovú usadeninu možete použiť ako kávový peeling a poďakuje sa vám aj vaša pokožka

 • Zuzi 12.12.2017, 08:04

  Pavle, jsem velká vyznavačka kávy, a Vy mi i mluvíte z duše s blahodárným účinkem na trávení. Ale já piji kávičku i nalačno, hned zrána a snídám třeba později, pak si dám kávu znovu.. Je něco špatně? Také jsem se dočetla, slyším okolo často, že nalačno ne, proč? Z jakého důvodu nevypijete kávu, aniž byste něco snědl. Díky za radu, vysvětlení. Zdravím na Slovensko

 • Pavol 12.12.2017, 03:35

  To, žeby má káva pozitívny účinok na trávenie, ma vôbec neprekvapuje. Ja to na sebe pozorujem už asi 40 rokov. V mladosti som mal problémy s trávením a keď som zistil, ze mi káva po jedle pomáha, začal som ju piť pravidelne, nielen na návštevách. Dnes si už mastnejšie jedlo bez teplej kávy ani neviem predstaviťa keď som ju z nejakých príčin musel vynechať, hneď nastali problémy s trávením. Držím sa však jednej dôležitej rady (zásady). Nikdy ju nepijem nalačno.

 • souhlas 08.12.2017, 08:36

  Ano, "my s manželem" zní hrozně! Také jsem alergická na typy žen, co se bez manžela ani neuprdnou, a už ani neumí mluvit v jednotném čísle. Chudinky. Jinak pití kávy je dokonce zdravé, za našich babiček se káva prodávala v lékárnách. Já osobně bez kávy bych neměla pravý smysl života. Bez kafíčka nezačnu den, životabudič. Moc mi voní, miluji setkávání u kávy. Zbožňuji kavárny. Jo a je prokázané, kdo kávu nepije, nemá rád život.. Řekla bych je i nudný člověk, co mám vypozorované. Zdravím kávičkáře! Zuzi

 • pre evu 08.12.2017, 08:10

  my s manželem.., co to je za vyrok. co nepisete o sobe, a pridat o nem. nesnasim jak baba se vyjadruje v mnoznem case. to je tak je tezke mluvit za sebe: jsem kavickarka, a manzel také. a ze si notujete v piti kavy, akorat, ze on je nemocen atd. my s manželem - to z ni hrozne. když uz, tak ja s manželem. naucte se byt sama za sebe, samostatna jednotka, vazte si sebe. on jiste nerika my s manželkou a jestli ano, je to trouba. lucina

 • Eva 06.12.2017, 17:26

  My s manželom sme dlhoročny kavičkari.Manžel ma 61 rokov,3infarkty a implantovany drefibrilator,kávu ešte neprestal piť.Pije 3xdenne,niekedy aj viac,sam kardiolog mu odporučil piť kavu pravdaže s mierou a nie smrťaka.

1 2 >

Pridať komentár