Udomácnili sa vám v domácnosti šváby? Poponáhľajte sa a dokážete ich poraziť

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte problémy so švábmi?

Šváby prinášajú do našich domov pocit nezvaných návštevníkov a tiež sú prenášačmi rôznych chorôb

Ruku na srdce, asi nikto sa nepoteší, keď objaví vo vlastnej domácnosti šváby či iný lezúci hmyz. Bohužiaľ, nejde len o problémy minulosti. Aj dnes sa nám z času na čas premnožia a je potrebné vyhľadať pomoc odborníkov. Ešte pred agresívnym zásahom profesionálov však vyskúšajte rôzne spôsoby, ktoré pomôžu sa zbaviť sa švábov raz a navždy.


V čom sú šváby tak nepríjemné? Okrem toho, že prinášajú do našich domov pocit nezvaných návštevníkov, prenášajú tiež choroby. Najčastejšie ich priťahujú zvyšky jedla, špeciálne sladkého a tiež vlhko a teplo. V bytovkách sa tak napríklad dostávajú do domovov cez stupačky a tak problém susedov môže byť aj váš problém.

Hmyz, ktorý si rýchlo zvykne

Boj so švábmi je systematickou operáciou. Jeden zásah pravdepodobne nepomôže. Tento hmyz si totiž pomerne rýchlo zvyká na prostriedky, ktoré proti nemu používame. Začať treba od základov a to od pravidelného a dôkladného upratovania celého bytu. Striekanie sprejov proti hmyzu už dnes nestačí. Usmrtí možno pár jedincov, nerieši však problém ako celok.

Gél proti švábom

Jeden z prostriedkov, ktorý môžete nájsť v obchodoch je gél proti švábom. Potrieme ním miesta, kde sa najčastejšie vyskytujú. Sú to zvyčajne prahy dverí, tmavé skrine, priestory pod chladničkou či práčkou, ale aj rámy starých obrazov.

Pri využívaní podobných prostriedkov dávajte pozor na deti a domáce zvieratá, keďže by im mohli uškodiť. Ako v prípade škodcov býva zvykom, aplikovať ich treba pravidelne počas niekoľkých týždňov, keďže jednorázová akcia pravdepodobne nebude úspešná. Bonusom je, že niektoré gély nainfikujú švába látkou, ktorú postupne prenáša aj medzi jeho súkmeňovcov.


Mohlo by vás zaujímať: Šváby, mravce či mole: Vykážte nepríjemných škodcov z vašej domácnosti


Lepiaca pasca

Lepiaca pasca je ďalším častým nástrojom proti švábom. Jej výhoda oproti gélu je, že neobsahuje škodlivé látky a je tak bezpečná pre ľudí aj domáce zvieratá. Pasca obsahuje zmes špeciálnych granúl, ktoré vábia hmyz. Ten sa následne na ňu prilepí. Najlepšie je postaviť ju na miesta, kde ste si všimli prítomnosť švábov. Vydrží až dva mesiace.

Kyselina boritá a cukor

Kyselinu boritú môžete dostať v predajniach s chemickým tovarom. Ide o prášok, ktorý je určený na dezinfekciu a je veľmi účinný aj proti švábom. Stačí ho zmiešať v rovnakom pomere s cukrom a nasypať na miestach, v ktorých sa vyskytuje hmyz. Výhodou je, že kyselina boritá neohrozuje zdravie ľudí ani domácich zvierat.


Mohlo by vás zaujímať: 16 babských rád, ako zatočiť s mravcami: Za pokus určite stoja


Kyselina boritá a žĺtok

Keďže táto kyselina sa často nachádza aj v prostriedkoch na boj proti hmyzu, je jasné, že existujú aj ďalšie recepty s ňou. Ďalším z nich je zmiešanie žĺtka s približne 50 g kyseliny. Vytvorí sa hustá pasta, z ktorej vytvarujete malé guľôčky. Umiestnite ich do rohov miestností. Tieto domáce granule by mali byť účinné už po niekoľkých týždňoch.

Elektromagnetický odpudzovač

Tento vynález kúpite v domácich potrebách za približne desať eur. Odpudzovač jednoducho zapojíte do zástrčky a vyžarované elektromagnetické pole by malo usmrtiť hmyz v okolí. Dôvodom je frekvencia, ktorá vyvoláva v hmyze pocit ohrozenia. Ako to však pri podobných elektrických zariadeniach býva zvykom, nie vždy sú stopercentne účinné. Za pokus však nič nedáte.


Ako sa podarilo zbaviť švábov vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

  • Majko 12.05.2019, 06:27

    Dobrý deň, ak píšete článok, najskôr by bolo dobré vyznať sa v problematike. Iba v skratke. Kyselina boritá v kombinácii s rôznymi druhmi atraktantov určite funguje celkom spoľahlivo. Neberiem. Gély proti švábom sa nenatierajú. Aplikujú sa na miesta, kde sa šváby zdržujú ale aplikuje sa iba vo forme kvapôčok (bodiek) podľa intenzity zamorenia a typu miestnosti a to 1-6 kvapiek na 1 m2. Tak ako aj pri postreku aj pre gél platí: neaplikovať na miesta, ktoré sú pravidelne čistené. Znižujete tým učinnosť aplikovanej látky. Pri zamorení: kuchyňa 4-6 kvapiek na m2, kúpelňa/práčovňa 2-4 kvapky na m2 ostatné miestnosti 2-6 kvapiek na 15-20 m2. Elektormagnetický odpudzovač: účinok je viditeľný až po cca 10-15 dňoch ale musí byť neustále zapojený. Nestačí zapnúť iba na chvíľu, kedy si zmyslíme. Pozor na domáce zvieratá. Frekvencie môžu domáce zvieratá znervózňovať. Tieto odpudzovače ale švábov nezabíjajú. Dôležité: - nedávajte švábom najesť . na šváby nestúpajte: môžete rozniesť vajíčka, ktoré sa v nich môžu nachádzať aj do iných priestorov, kde sa s veľkou pravdepodobnosťou vyliahnu nové jedince. - ak vykonávate postrek svojpomocne: držať sa etikety, postriekať miesta výskytu a okolie a zadné strany spotrebičov, okolie parapiet, rámov dverí a okien, okolie svietidiel a pri zásuvkách, okolie stien. Šváb sa pohybuje okolo hlavne v týchto priestoroch, v okolí stien a hlavne v noci (málokedy ho uvidíte priamo na stene). Rus (v podstate tá istá skupina): aplikácia tá istá ale je ho vidno aj počas dňa a lezie aj po stenách, zalieza do tesnení chladničiek, mrazničiek. Najčastejšie viditeľný v domácnostiach.

  • Liliputin 18.09.2017, 18:02

    To nie je šváb ale rus.

1

Pridať komentár