Vaša rúra bude ako nová: Pripálené zvyšky odstránite aj bez chémie

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Čistíte rúru?

Aj bez použitia chémie bude vaša rúra vyzerať ako nová

Počuli ste už niekedy o rúre s pyrolýzou? Tento samočistiaci zázrak skutočne existuje, aj keď to môže znieť ako úplná utópia. Ak vám však tento pojem nič nehovorí, je pravdepodobné, že doma máte klasickú rúru na pečenie a v nej pripálené zvyšky potravy, fľakaté steny a hnedasté sklo. Ako sa týchto nečistôt zbaviť bez toho, aby sme museli používať agresívnu chémiu? Prejdeme si celú rúru pekne časť po časti.


Prečo sa vyhnúť chémii

V obchodoch môžete zvyčajne nájsť čistiace peny na rúry. Prečo sa im teda vyhýbať? Dôvod je jednoduchý. Keďže nečistoty sú často poriadne pripálené, sú na ne potrebné agresívne čistiace prostriedky. A agresívne prostriedky sú synonymom pre ťažkú chémiu. S tou by mal človek pracovať v gumenných rukaviciach a ideálne aj s chránenými dýchacími cestami..

Parfumy týchto čistiacich pien zároveň zotrvávajú v rúre a tak sa často akosi zobudia pri najbližšom pečení. Naša špajza však ponúka viac, ako len solídne náhrady. Ako to už býva zvykom, najužitočnejšie sú sóda bikarbóna, ocot a dokonca vodná para. Preto by sme sa k využívaniu čistiacich pien mali uchyľovať až v situácii, keď je to nevyhutné a nič ďalšie nám nedokázalo pomôcť.


Mohlo by vás zaujímať: Ako vyčistiť rúru rýchlo a jednoducho: Prinášame top návody aj bez chémie!


Steny, rošty a vetrák

Spolu s dverami sú steny a rošty najcitlivejšie na nečistoty, ktoré sa na nich pripaľujú. Pri čerstvých zvyškoch ich stačí prejsť vodou s octom a rozohriať rúru na 160 stupňov. Následne ju nechajte vychladnúť. Po vychladnutí stačí pozostatky nečistôt prejsť vlhkou utierkou. Voda s octom si poradí aj s nečistotami na vetráku, raz za čas ho teda prejdite handrou namočenou práve v tomto roztoku.

Dno rúry

Ak sa na dno rúry silno prilepili zvyšky jedla, nevyužívajte na nich nôž. Namiesto toho miesta posypte sódou bikarbónou a pokropte vodou. Po niekoľkých hodinách by ste špinu mali bez problémov zotrieť kuchynskou utierkou.

Dvere

Základ je nevyužívať biele krémové čistiace prostriedky, ktorých mikročastice by mohli poškriabať sklo dverí. Najviac usadenú špinu vyčistite špongiou a kombináciou saponátu a sódy. Pretrite papierovou utierkou a následne sklo pokvapkajte octom a zmyte zvyšok prostriedkov stierkou na sklo. Ocot by sa mal postarať o to, že na dverách nebudú šmuhy.


Mohlo by vás zaujímať: Čaká vás veľkonočné pečenie? Nezabudnite pripraviť aj svoju rúru


Otočné gombíky

Keďže ide o vonkajšiu časť, práve otočné gombíky sa najľahšie udržujú čisté. Ak máte kombinovanú rúru so sporákom, väčšina nečistôt pochádza práve z neho. Najlepšie je teda gombiky neodstraňovať, mohli by ste ich totiž poškodiť. Najlepšie si poradí stará zubná kefka namočená v saponáte, ktorá sa dostane aj do ťažko prístupných miest. Po umytí jednoducho prejdite vlhkou utierkou a odstránite tak zvyšky saponátu a špiny.

Univerzálna pomoc

Všetky procesy čistenia vnútra rúry uľahčí vodná para. Stačí, ak na približne hodinu vložíte do rúry hrniec s vriacou vodou a zavriete dvierka. Para začne pôsobiť na povrch a nečistoty a ak po vybratí aplikujete niektorú zo zmieňovaných metód, ste na dobrej ceste k rúre ako z obchodu.


Akými prostriedkami čistíte doma rúru vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

  • erica philip 15.10.2017, 05:13

    DIVORCE AND MARITAL BREAKTHROUGH It all started when my husband cheated on me with another woman unknowing to him that the woman is a wizard, the woman castes a spell on my husband which made my husband change his feelings towards me and the kids and broke our 6 years marriage. i was confused and stressed because of the pains of being a single mother, when i called a friend and explained my marital challenges to her, she instructed and directed me to contact a great powerful spell caster called Dr. Ugo Wonders living in Florida. i contacted Dr. Ugo and explained my problems, he assured me his help and it was 100% guaranteed. i provided the materials for the spell and in 48 hours, after Dr Ugo Wonders of generalspelltemple@gmail.com finished casting the spell, my husband was free from the evil woman spell and he came back home to us a day after begging us to forgive him. i was so shocked and short of words and here i am today happily testifying so the world can know how this great man helped me with his real powerful spell. To every one with marital problem, divorce issues, lost lover or any relationship related issues, you can contact Dr. Ugo wonders the ultimate spell caster via his email address generalspelltemple@gmail.com or call his mobile number directly on +13863369876 http://generalspelltempleblog.wordpress.com

  • evelina 12.10.2017, 19:40

    "Pripálené zvyšky odstránite aj bez chémie" - nadpis článku je zavádzajúci, sóda bikarbóna, ocot (zriedená kyselina octová), saponáty sú predsa chemické prípravky! Ale ak sa vám pripáli jedlo v hrnci až do čierna, nemusíte hrniec vyhadzovať. Na dno hrnca nasypte kuchynskú soľ a nechajte vychladnúť. Po hodine umyjete hrniec bez problémov, všetky pripáleniny odstránite bez námahy...

1

Pridať komentár