Pri chudnutí je dôležité, kedy jedlo jete: Kilá stratíte jednoduchšie

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Zvyknete jesť aj po 18-tej hodine?

Pri chudnutí je dôležité nie len to, čo jeme, ale aj to, kedy jeme

Stále väčšie množstvo výskumov potvrdzuje, že na chudnutie ľudí má vplyv nielen to, čo jedia, ale najmä kedy to jedia. Načasovanie jednotlivých jedál je tak ešte dôležitejšie, ako sledovanie kalórií.


Dôležité je načasovanie

Nezáleží na tom, koľko toho zjeme, ale i na tom, kedy to zjeme. Makaróny, biftek alebo zmrzlina: ich vplyv na našu váhu, ale aj krvné testy nie sú nikdy rovnaké, vzhľadom na to, či ich konzumujeme na raňajky, k obedu alebo k neskorej večeri.

Vedci skúmali rôzne skupiny myší, ktoré mali buď voľný prístup k potrave, alebo boli kŕmené v presne stanovených intervaloch. Len u tých myší, ktoré boli nútené žrať v obmedzenom čase (12 hodín v priebehu dňa), sa znížila hmotnosť, a to bez potreby znižovať množstvo skonzumovaných kalórií. .


Mohlo by vás zaujímať: Správne jedlo v správny čas: Kedy čo jesť, aby váha konečne klesla?


Jesť musíte počas dňa

"Ak aplikujeme náš výskum na človeka, ukazuje sa, že diéta je úspešná jedine vtedy, keď príjmame potravu v priebehu dňa, keď sme v bdelom stave a aktívny," uvádza koordinátor výskumu Joseph Takahashi z amerického Southwestern Medical Center.

Skupina myší, ktorým bola nasadená diéta, si urobila z núdze cnosť a zjedla všetkú svoju potravu v obmedzenom časovom úseku. A zároveń na veľké prekvapenie vedcov sa viac pohybovala a behala v kolese pre škrečky, ktoré nikdy v klietkach nechýbalo. A ich krvné testy boli takmer dokonalé. .

Rytmus pomôže schudnúť

Cirkadiánne rytmy regulujú nielen cyklus spánku a bdenia, vyplavovanie hormónov alebo také hodnoty, ako je krvný tlak. Ovplyvňujú rovnako metabolizmus, spôsob, ako konzumujeme kalórie, ako pomocou inzulínu spaľujeme cukry, ovplyvňujú činnosť pečene a funkcie enzýmov, populáciu baktérií v črevách a dokonca tukové bunky v tom, ako sú viac či menej pripravené k tomu, aby boli spaľované. Ak jeme v súlade s týmto rytmom, umožňuje nám to, aby sme trávili jedlo s menšími problémami.

To pochopili už starí filozofovia a lekári. Napríklad stredoveký židovský filozof a lekár Maimonides radil: raňajkovať s kráľom, obedovať s princom a večerať s roľníkom. To sa v podstate zhoduje s tým, čo radia dnešní lekári. Kalórie skonzumované ráno zasýtia viac než tie, ktoré sú zjedené večer: dlhšie po nich nemáme pocity hladu.


Mohlo by vás zaujímať: Naučte sa jesť pravidelne: Budete zdravší a vyhnú sa vám aj kilá navyše


Problémom aj nespavosť

Španielska štúdia z roku 2013, ktorá bola zverejnená v International Journal of Obesity, ukázala, že osoby držiace diétu, ktoré konzumovali po pätnástej hodine, mali väčší problém zhodiť kilogramy. Podobné problémy mali tí, ktorí trpeli nespavosťou, a to práve preto, že sa neriadili cirkadiánnym rytmom. Tieto osoby mali okrem línie problémy s glykémiou a rizikom cukrovky, zvyšovala sa im hladina cholesterolu a triglyceridov.

Obezitu prinieslo aj svetlo

Epidémia obezity súvisí okrem ľahkej dostupnosti jedla a nedostatku pohybu tiež s umelým svetlom. Tím vedcov zo štátnej univerzity v Ohiu dospel k záveru, že sa rozšírenie nočného osvetlenia v 20. storočí časovo zhoduje s rastom obezity a metabolickými syndrómami vo svete.

Cirkadiánny rytmus pripravuje organizmus na to, aby zvládal predvídateľné udalosti života, ako je príchod noci, spánok a čas na jedlo. O jeho vplyve na metabolizmus a stravovanie už dnes nie sú pochybnosti. V budúcnosti by sa vedci mali zamerať na to, či to, že budeme jesť v súlade s cirkadiánnym rytmom, má tiež vplyv na dlhovekosť.


Čo najlepšie pomohlo schudnúť vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár