Dobrý sluha alebo zlý pán? Dr. Igor Bukovský o ketogénnej diéte!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ketogénna diéta

Vajcia so slaninkou? Znie to skvelo! A ešte, ako to chutí! Ketogénna diéta sa stala stredobodom pozornosti médií i tých, ktorí sa chcú zbaviť prebytočných kilogramov. Je jednou z najrozšírenejších diét na svete a mnohí ju ospevujú do nebies. To však nevedia o určitých faktoch, ktoré ich hneď postavia do reality.


V ketogénnej diéte sa zamieňajú sacharidy za vyšší obsah tukov a bielkovín. „Cieľom je, aby ste sa o nejaký čas ocitli v metabolickom stave, v akom sa nachádza neliečený cukrovkár,“ dodal Dr. Igor Bukovský. Hlavný princíp tejto diéty spočíva v tom, že po jej absolvovaní sa v tele vyskytne stav, ktorý sa volá ketóza. Ide o metabolický proces, pri ktorom telo spaľuje tuky namiesto sacharidov

Pri dodržiavaní ketogénnej diéty môže človek rýchlo schudnúť. Takže to vyzerá tak, že naozaj funguje. Ale za akú cenu? Telo veľmi rýchlo stratí glykogén a vodu. Potrebnú glukózu si začne vyrábať zo svalových bielkovín. Výsledok? Za týždeň môžete mať aj o 4 kilá menej. Vraj by ste potom mali spaľovať tuk ako na bežiacom páse. Nič sa nedeje? Propagátori tejto diéty by vám povedali, že určite robíte niečo zle. Môžete sa snažiť akokoľvek chcete, vždy vás budú viniť, že diétu nedodržiavate tak, ako by ste mali. Nakoniec stratia trpezlivosť a tiež pôdu pod nohami.. .

Čo sa deje v našom organizme pri tráviacich problémoch?  Pozrite si najnovší pohľad na príčiny porúch trávenia a stavov, ktoré môžu mať trvalé následky! Video vám môže priniesť aj možné riešenie:

Chýba seriózny výskum

Existuje množstvo výskumov, ktoré prisahajú na pozitívne účinky ketogénnej diéty. Jej zástancovia však majú k dispozícii len výsledky krátkodobých sledovaní. „Ak sú ľudia sledovaní v ketóze napríklad 24 týždňov, rozhodne to nie sú údaje, na ktorých je možné založiť trvalú, celoživotnú úpravu stravy,“ upozorňuje Dr. Bukovský.

Mnohí vychvaľujú ketózu, ktorá má pri chudnutí vraj pozitívny efekt. Sú tu však pochybnosti. Ako potvrdil Dr. Attia, spolupracovník Garyho Taubesa (novinár a najpopulárnejší americký bojovník proti všetkých sacharidom v strave), nebolo to doteraz spoľahlivo preskúmané, navyše, seriózny výskum bude k dispozícii najskôr až o pár rokov.

Žiť sa s ňou nedá

Ketogénna diéta by rozhodne nemala byť dlhodobým riešením. Nedá sa na nej ostať natrvalo. Ide len o záložnú formu metabolizmu. Prináša niekoľko rizík, napr.: deficit vitamínov, minerálov a vlákniny, ďalej strata svalov a spomalenie metabolizmu, preťažovanie obličiek, odvápňovanie kostí. Treba podotknúť, že nedostatok vlákniny má neblahý vplyv na tráviaci systém a môže spôsobiť nepríjemný stav – zápchu.

Ďalšie informácie a najnovšie prístupy k riešeniu tejto závažnej poruchy trávenia prináša nová kniha Dr. Bukovského „Zachráňte svoje črevo!“, ktorá vyšla v septembri.

Vláknina v strave okrem iného aj podporuje rast dobrých baktérií, podporuje črevnú hygienu a vyprázdňovanie stolice. Ak si chcete zachovať zdravé hrubé črevo, ktoré plní dôležité funkcie pri trávení potravy, radšej sa vyhnite ketogénnej diéte.

„Ak celú mikrobiálnu komunitu v hrubom čreve tvoria optimálne druhy baktérií v primeranom počte, zvyčajne je všetko v poriadku. Ak sa však vplyvom zlej stravy, častého jedenia, stresu, alkoholu, niektorých liekov, spánkového deficitu alebo podivných praktík ako napríklad črevné sprchy a rôzne preháňacie, či „detoxikačné“ kúry naruší niečo z tej krehkej a zložitej harmónie medzi sliznicou, ochranným hlienom, baktériami, bielymi krvinkami a črevným nervovým systémom, máme problém. Veľký alebo menší. Aj ten malý problém, napríklad nejaké zanedbané dlhodobé nafukovanie, môže nakoniec skončiť dramaticky, napríklad polypmi a rakovinou,“ varuje  Dr. Bukovský.

Človek s ketogénnou diétou môže ľahko schudnúť, ale žiť sa s ňou nedá. Zrátané a podčiarknuté. Ketóza k chudnutiu jednoducho nie je nevyhnutná...

Riešte tráviace problémy! Hoci diagnostika a liečba patria do rúk lekára, pomôcť si môžete úpravou stravovania a svojho spôsobu života. Spoľahlivé a overené informácie prináša Ambulancia klinickej výživy na svojej stránke  www.encyklopedia.akv.sk, ktorá vám môže pomôcť riešiť existujúce zdravotné problémy!

 
Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • Ja 07.12.2017, 17:06

  Veľmi sa čudujem dr. Bukovskemu, že napísal tento článok. Áno, každý má nejaký nazor a nemusi sa zhodovať s inými. Ale tu diétu vymyslel tiež lekár a dlhé roky ju overoval a vylepšoval kým ju predstavil verejnosti. Veď takto sa živili aj prví ludia, kým prešli na pestovanie obilovín. A k názorom p. Kláry. Mám po päťdesiatke a takto som sa stravovala cca rok. Nikdy predtym som sa tak dobre necitila a mala všetky výsledky dobre. Tym, ze človek neje cukry skroby, rôzne prílohy k jedlám, nuti a priam telo žiada si veľa zeleniny a teda je veľa vlakniny. Nikdy predtým som tolko zeleniny každý deň nezjedla. Lebo ak si date sladku buchtu a pod. neziada sa vam žiadna zelenina. Teda potvrdzujem na vlastnom tele a skúsenosti, že dodržiavať tento jedálniček ma určite viac kladov ako zaporov. Citite sa výborne plní vitalitity aj po jedle, upravia sa vam všetky hodnoty od cholesterolu, vyššieho tlaku a v neposlednom rade aj ubytok na vahe. Za cca 10 mesiacov som bez hladovania presla z konfekcnej velkosti 42na 36. Citite sa výborne, vyzerate vyborne . Neviem kde vzal, že sa straca svalova hmota, ked sa straca len tuk. Dokonca sa straca aj celutitida, pleť sa vycisti, upravi stolica a dalsie benefity. Nie som lekar, pisem cisto vlastné skúsenosti.

 • Luc 04.11.2017, 20:30

  Nechce sa mi ani verit vazeny Dr., ze vy ste vyucoval na LF fyziologiu. Chcete povedat, ze ketogenna dieta navodi cloveku diabeticku ketoacidozu s celou metabolickou odozvou, spravne som to pochopila? No tak to je minimalne "sokantne", ako by povedala pani Gizka. Verte tomu, ze keto sa dodrziavat da, ludia sa pri nom citia perfektne a ak sa bojite o ich zdravie a pravidelne vyprazdnovanie, existuje neskutocne vela blogov a youtubovych kanalov, kde uvidite, kolko zeleniny ludia pri ketogennej diete skutocne konzumuju. Pre viac info v jazyku pokrokovych krajin odporucam reddit, konkretne jeho podstranky /r/keto a /r/ketorecipes.

 • Peter 14.09.2017, 22:49

  Na jednej strane tvrdi, ze chyba seriozny vyskum a na druhej ze na takejto strave sa neda zit. Myslim, ze si je prilis isty svojimi nazormi. Navyse je to velmi individialne a kazdy organizmus to moze znasat inak. No a co sa mineralov, vitaminov a vlakniky tyka, to sa mi zda demagogicke. Dieta nezakazuje zeleninu a existuje aj kopa doplnkov ako napr. koloidne mineraly. Vlakninu taktiez nie je problem doplnit - napr. psylium, inulin, ...

 • klara 14.09.2017, 20:56

  Mne to dobre nerobí, priveľa bielkovín (mäso, vajcia) mi spôsobuje nepravidelné vyprázdňovanie obsahu čreva. Narušilo mi to dovtedy bezproblémové vyprázdňovanie aj napriek tomu, že sa cez deň hýbem a veľa chodím. Okrem toho som chytila 1. žlčníkový záchvat, hoci nemám kamene. Túto stravu som neskúšala kvôli chudnutiu, chudnúť nepotrebujem, skôr by sa mi zišlo pribrať. Keď má človek 20-30 rokov, tak túto diétu asi zvládne, ale v neskoršom veku treba byť opatrný. Mäso a bielkoviny sú najnáročnejšie na trávenie a majú pomerne vysokú spotrebu vody, minerálov a pod. To je náročné na pečeň a obličky a kostiam a väzivám to asi tiež nerobí veľmi dobre. V našej rodine sa hovorí, že najlepšie, ak je strava pestrá čo do zložiek (bielkoviny, tuky , sacharidy, cukry) a vyvážená a treba jesť menej, ako si myslíme, že treba. :)

 • Roboot 14.09.2017, 15:30

  Ketogenna dieta taktiez znizuje inzulin. Ja som touto dietou dal dole 8 kg za mesiac. http://kulturistika.ronnie.cz/c-26968-zazracna-ketogenni-dieta-nebo-jen-nova-moda.html

 • Rojo 14.09.2017, 02:08

  Zjavne nevie o čom hovorí. Pletie jablká s hruškami. Ketoza ( u cukrovkara) vzniká z nedostatku inzulínu. Ketogenna dieta je len o znížení sacharidov. Strava bez pečiva, priloh, a s obmadzenim velkeho mnozstva sladkeho ovocia. Su oblasti na zemi kde ludia takto prirodzene žiju dlhodobo a verte že tučka by ste medzi nimi hľadali márne...

1

Pridať komentár