Akým spôsobom si užiť víno čo najviac? Inšpirujte sa týmito tipmi

Víno

unsplash.com/Matthieu Joannon

Nemusíme byť snobmi či someliérmi, aby sme si dokázali užívať víno tak, ako by sa malo podľa etikety. Podávať ho v ideálnej teplote, z dobrých pohárov či v ideálnej atmosfére nie je vôbec taký problém. Nevyžaduje až toľko práce a poznatkov, ako by sa mohlo zdať. Preto ak chystáte skvelú večeru či príjemné posedenie s priateľmi, nalejte im i sebe víno správne. Tieto tipy vám v tom zaručene pomôžu.

Teplota je základ

Asi najjednoduchšie môžeme chuť kvalitného vína zničiť nevhodnou teplotou. Na to, aby sme vedeli určiť dobrú teplotu však nepotrebujeme teplomer. Hlavnou zásadou je podávať biele, šumivé a ružové víno vychladené a priamo z chladničky. Naopak, červené vína tam môžeme umiestniť na 15 minút. Víno potom bude menej ťažké a viac osviežujúce.

Ďalším pravidlom je, že ak si nie sme istí, vždy radšej podávajme víno studené namiesto teplého. Ak nápoj potrebujeme vychladiť rýchlo, rozhodne to nerobíme extrémnym spôsobom, akým je napríklad vkladanie na krátku dobu do mrazničky. Lepšie si poradíme, keď biele víno napríklad vložíme do nádoby so studenou vodou a pár kockami ľadu. Šumivé víno zase tradične podávame v nádobách s veľkým množstvom ľadu.


Mohlo by vás zaujímať: Víno môže byť skvelou prevenciou: Dožičte si ho a zostaňte vo forme


Vhodná teplota podávania vín:

Biele suché: 8 – 10°C

Červené suché: 8 – 10°C

Ružové: 8 – 10°C

Dezertné: 14 – 16° C

Bylinné: 12 – 14°C

Šumivé: 6 – 8°C

Víno musí v pohári dýchať

Ani to najkvalitnejšie víno nenaplní svoj chuťový potenciál, ak ho budeme podávať zo zlých pohárov. To, že musí byť víno v skle je samozrejmosťou. Typov a druhov vínových pohárov je množstvo a opäť platí to, že človek, ktorý sa nepýši titulom someliéra, ich nemusí mať doma všetky.

Základnou vlastnosťou vínového pohára by mal byť dostatočný priestor pre samotný nápoj. Pohár by teda nemal byť malý, vo väčšom totiž môže víno dýchať a my pri konzumácii môžeme pokojne víno krúživým pohybom obohatiť o jeho skryté arómy. Poháre by mali byť na nožičkách a vyrobené z čo najtenšieho a priehľadného skla.

Náš tip: Dájte pozor, aby vám vaše poháre nedržali vôňu saponátu či iného čistiaceho prostriedku. Mohlo by to narušiť chuť a arómu vína.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko čo (ne)viete o víne: Poznáte históriu aj typy nápoja bohov?


Víno a jedlo idú k sebe

Nie je žiadnym tajomstvom, že víno sa skvele hodí k obrovskému množstvu rôznych jedál. Určiť presnú a ideálnu kombináciu je celá veda, v skratke sa však dá povedať, že chuťovo jemné potraviny dobre pasujú s ľahkým vínom.

Pochúťky, ktoré majú výraznejšiu chuť, sú smážané, korenisté alebo obsahujú tmavé či smotanové omáčky, dopĺňame o výraznejšie vína. V prípade mäsa je jednoduchým pomocníkom to, že k červenému mäsu podávame červene víno a k bielemu biele.

Náš tip: Ak v priebehu večera striedame viac druhov vín, začíname vždy od suchých a bielych a končíme pri ťažších červených či dezertných vínach. Tie podávame takmer výlučne na konci obedu či večere a najlepšie k dezertu.

Nezabudnite ho okoštovať

Pokiaľ organizujete posedenie s rodinou či priateľmi, pred podávaním by ste mali víno ochutnať. Aj najlepším výrobcom sa občas stane, že do predaja pošlú fľaše s nejakou vadou. Je to aspoň dôkaz o tom, že ide o prírodný a prirodzený produkt. Pokiaľ z neho cítite stuchlinu, prípadne nepríjemný zápach pripomínajúci hnilobu, zápalky alebo odlakovač, radšej víno nepite.

Náš tip: Nebojte sa fliaš s uzávermi! Hoci môžu asociovať lacné a nekvalitné vína, nemusí to tak byť. Nie všetky kvalitné vína sú zatvorené korkom.


Aké vínko si najradšej doprajete vy? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: unsplash.com/Matthieu Joannon, unsplash.com/Matthieu Joannon, Filip
Odporúčame