Recepty na domáce bielenie zubov: Dá sa to, opatrnosť je však na mieste

Úsmev

thinkstockphotos.com

Len málokto má také šťastie, že jeho zuby zostávajú vždy dokonale biele. Nás ostatných to stojí množstvo námahy i nemalé finančné prostriedky. Ako je teda možné vybieliť zuby domácimi spôsobmi? Dá sa to, treba však postupovať opatrne.

Základom je prevencia

Ešte predtým, než sa pustíte do domáceho bielenia, myslite na prevenciu. Pokiaľ túžite po žiarivom úsmeve, je najlepšie z jedálnička vyhodiť obľúbené nápoje, špeciálne kávu, červené víno a čierny čaj, ktoré zanechávajú na sklovine stopy. Niektorí ľudia odporúčajú ich piť cez slamku, čím uniknete priamemu kontaktu zubov s nápojom. A keďže málokto bude ochotný úplne obmedziť kávu i čaj, odporúča sa ich konzumáciu kombinovať s pitím čistej vody, ktorou si ústnu dutinu prepláchnete.


Mohlo by vás zaujímať: Žiarivo biely úsmev môžete mať aj vy: Vyskúšajte tieto jednoduché tipy!


Magická sóda

Sóda bikarbóna je pri bielení zubov užitočná špeciálne preto, že kombinuje chemický a tiež mechanický účinok. Chemicky reaguje na zubný kameň, ktorý dokáže rozpustiť, mechanicky dokáže odstrániť nechcený povlak.

Sódu zoženiete v akýchkoľvek potravinách či drogérii. Stačí ju zmiešať s troškou vody (pomer približne 2:1) a pripraviť si jemnú pastu. Tú si normálne naneste na zubnú kefku a umyte zuby. Nezabudnite si ústnu dutinu poriadne prepláchnuť. Účinky sú viditeľné už po prvom umytí.

S bielením sódou sa to neoplatí preháňať, keďže by mohlo dôjsť k poškodeniu skloviny. Odporúča sa preto polointenzívna kúra dvakrát ročne, vždy v priebehu jedného mesiaca. V tom čase si však zuby sódou neumývajte častejšie ako dvakrát týždenne.

Náš tip: Pozor na ďasná. Pri čistení by ste si ich mohli nepríjemne podráždiť.

Poctivá starostlivosť o zuby je základ

Teórie o tom, ako často a akým spôsobom by sme sa mali starať o zuby sa v priebehu rokov zmenili. Kým v minulosti sa odporúčalo umývať po každom jedle, v súčasnosti sa čoraz častejšie hovorí o tom, že chrup stačí čistiť dvakrát za deň. O to väčší dôraz sa však kladie na dôslednosť.

Zubní lekári tak odporúčajú kefky s jemnými štetinami a využívanie medzizubných kefiek. Netreba zabúdať tiež na využívanie dentálnej nite a ústnej vody, ktorá v prípade zápalu pôsobí upokojujúco.


Mohlo by vás zaujímať: Zuby ako perličky? Pozor, bielenie nie je vhodné pre každého!


Recepty od starých materí

V starej literatúre sa často stretnete s tým, že dievčatá si bielili zuby drevným popolom, ešte v čase, keď sa nevyužívali zubné kefky. Popol ma dezinfekčné účinky a zároveň ničí zubný povlak. O niečo menej šetrnejšia je soľ, ktorá povlak “zbrúsi”. Jeden aj druhý spôsob má overené krátkodobé účinky.

Z času na čas sa tiež môžete dočítať o aplikácii citrónu. Ten sa neodporúča používať priamo na zuby, môžete však zvýšiť jeho konzumáciu. Napríklad takým spôsobom, že si do pohára vody alebo minerálky budete pridávať citrónovú šťavu. 


Vyskúšali ste už domáce bielenie zubov? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame