Ako sa zbaviť starého mobilu? Ak ho len tak vyhodíte, porušíte zákon

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Nefunkčný mobilný telefón nepatrí do obyčajného smetného koša

Moderná doba spôsobuje to, že technika starne čoraz rýchlejšie. Špeciálne, ak hovoríme o mobilných telefónoch. Tie striedame zvyčajne raz za dva roky a nie vždy len vtedy, keď nám ten predchádzajúci doslúži. Ako sa však starého, nechceného, prípadne nefunkčného mobilu zbaviť?


Mobil je elektroodpadom

Nefunkčný mobil nepatrí do obyčajného smetiaka. Na to, že nemá byť súčasťou komunálneho odpadu, upozorňuje aj grafický symbol, ktorý býva umiestnený na zadnej strane telefónu. Používa sa jedna z dvoch značiek zobrazujúca prečiarknutú smetnú nádobu. Mobil sa má zlikvidovať ako elektroodpad.


Mohlo by vás zaujímať: "Utopili" ste svoj mobil? Poradíme vám, ako ho rýchlo zachrániť


Rôzne materiály sa rozlične triedia

Hoci sa jeden symbol používa pre elektrozariadenia a druhým sa označujú batérie a akumulátory, pre spotrebiteľa to znamená jediné – zariadenie patrí do triedeného zberu. Skladá sa totiž z rôznych materiálov – okrem plastov obsahuje tiež sklo, železo, meď, cín, zinok a rôzne drahé kovy. V batériách sa navyše nachádzajú aj rôzne nebezpečné látky, akými sú nikel, kadmium alebo olovo.

Vyhodením telefónu porušujete zákon

Ak by ste teda svoj starý telefón vhodili do čierneho kontajnera pre zmiešaný komunálny odpad, ohrozujete nielen svoje zdravie a prírodu. Zároveň tiež porušujete zákon. Naopak, ak svoj nefunkčný mobil odovzdáte na ekologickú recykláciu, väčšina materiálov z neho – najmä kovy a plasty – budú opätovne použité.


Mohlo by vás zaujímať: Kam miznú ukradnuté mobily? Prejdite zlodejom cez rozum, ako v tomto VIDEU


Ďalšie zásady triedenia:

●      Žiarovky a batérie nevyhadzujeme, zbierajú sa v mieste nákupu.

●      Nevyužité lieky odovzdávame v lekárňach, ktoré sú povinné sa ich zbaviť.

●      Elektroodpadu sa zbavujeme pri špeciálnych zberoch v okolí bydliska, prípadne v zberných dvoroch.

●      Do čiernych nádob s komunálnym odpadom nepatrí popol, objemný odpad ako napríklad nábytok, horľaviny či uhynuté zvieratá.

Nádoby nájdete v obchodoch

Staré a nefunkčné zariadenia patria do nádob na elektroodpad. Zberné nádoby možno nájsť v každej predajni s elektrom. Väčšinou sa nachádzajú na viditeľnom mieste a bývajú označené sprievodným informačným textom. Z mobilu pred odovzdaním netreba vybrať batériu a dávať ju do samostatnej nádoby určenej na batérie, zo zariadení ich vyberú spracovatelia elektroodpadu.

Za odovzdanie starého mobilu v predajni sa neplatí a predajca nesmie podmieňovať prevzatie starého zariadenia kúpou nového. Táto zásada platí pre všetky drobné elektrospotrebiče – od holiacich strojčekov, cez kanvice až po vysávače.


Ako sa starých mobilných telefónov zbavujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

  • adamko 19.10.2017, 15:50

    Náá veď tam hore všetci serú na zákony. prečo sa mám obťažovať ja?

  • erica philip 15.10.2017, 05:12

    DIVORCE AND MARITAL BREAKTHROUGH It all started when my husband cheated on me with another woman unknowing to him that the woman is a wizard, the woman castes a spell on my husband which made my husband change his feelings towards me and the kids and broke our 6 years marriage. i was confused and stressed because of the pains of being a single mother, when i called a friend and explained my marital challenges to her, she instructed and directed me to contact a great powerful spell caster called Dr. Ugo Wonders living in Florida. i contacted Dr. Ugo and explained my problems, he assured me his help and it was 100% guaranteed. i provided the materials for the spell and in 48 hours, after Dr Ugo Wonders of generalspelltemple@gmail.com finished casting the spell, my husband was free from the evil woman spell and he came back home to us a day after begging us to forgive him. i was so shocked and short of words and here i am today happily testifying so the world can know how this great man helped me with his real powerful spell. To every one with marital problem, divorce issues, lost lover or any relationship related issues, you can contact Dr. Ugo wonders the ultimate spell caster via his email address generalspelltemple@gmail.com or call his mobile number directly on +13863369876 http://generalspelltempleblog.wordpress.com

1

Pridať komentár