Zdravá stolica, zdravé telo: Ako by mala vyzerať a kedy vyhľadať odborníka?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Všímate si zmeny na stolici?

Stolica dáva každodennú výpoveď o našom zdraví, tráviacej sústave a kondícii organizmu

Stolica dáva každodennú výpoveď o našom zdraví, tráviacej sústave a kondícii organizmu. Hoci sa pacientom po päťdesiatke v rámci preventívnej prehliadky zisťuje aj prítomnosť skrytého krvácania, na stolicu je vhodné pred spláchnutím pozrieť každý deň. Môžete z nej mnohé vyčítať.


Ajurvéda a dokonalá stolica

Ajurvéda, prastará veda Indie o dlhovekosti, berie stolicu ako jeden z hlavných indikátorov telesného zdravia. Mala by byť svetlohnedá, nie temná ani príliš jasná. Rovnako by mala vyjsť v jednom kuse, bez prehnaného zápachu a to ideálne jeden-, maximálne dvakrát denne. Tlačiť by sme mali len mierne.

Podľa ajurvédy je poznávacím znakom, že je všetko v poriadku, ak nepotrebujete príliš veľa toaletného papiera. Stačí utrieť raz, alebo dva razy. Vtedy ste v dobrej kondícii. Ak budete kontrolovať tieto znaky, veľmi rýchlo odhalíte možné problémy, ktoré telo prostredníctvom stolice ohlasuje. Zmeny v nej patria k prvým náznakom, že sa niečo deje.

Stolica tiež signalizuje dostatok či nedostatok vlákniny v strave. Ak je tvrdá a padá rýchlo na dno, je dobré v záujme vlastného zdravia jej podiel zvýšiť. Telu totiž chýbajú benefity, ktoré táto zložka potravy prináša.


Mohlo by vás zaujímať: Chúlostivé? Aj farba či zápach moču a stolice prezradia veľa o vašom zdraví


Nenechajte sa oklamať jedlom

Farba stolice nemusí vždy závisieť len od stavu organizmu. Skôr, ako sa vyplašíte, môžete analyzovať stravu predchádzajúcich dní. Do červena môže stolicu sfarbiť cvikla, červený melón aj rajčiny. Tmavá až čierna je po čučoriedkach, čokoláde, prípadne po živočíšnom uhlí. Žltkastú farbu môže mať po zelených jedlách a zelenine s vysokým obsahom karoténov. Pozornosť je potrebné zvýšiť až vtedy, ak k zmene farby a konzistencie dochádza pri vašom obvyklom stravovaní.

Hlien sám o sebe nie je škodlivý

Nepríjemný hlien býva častým sprievodným javom. Jeho výskyt sa zvyšuje s nárastom alergií a potravinových intolerancií, ktorých je znakom. Môže ísť aj o syndróm dráždivého čreva, celiakiu, divertikulitídu aj crohnovu chorobu.

Niekedy je hlien len následkom hnačky alebo zápchy a premnoženia baktérií, napríklad pri návšteve krajín s odlišnou mikroflórou. Hoci sám o sebe nie je nebezpečný, je sprievodným znakom ochorení, ktoré znepríjemňujú život. Ak sa teda v stolici vyskytuje dlhodobo, je vhodné poradiť sa o postupe s obvodným lekárom.

 • Žltá stolica: Jej prostredníctvom sa hlási žalúdok, pečeň, problémy s črevami. Často signalizuje problémy so žlčníkom, od kameňov až po zápaly. Spája sa tiež s metabolizačným syndrómom, teda javom, keď je v organizme problém so vstrebávaním živín.
 • Zelená stolica: Okrem problémov so žlčníkom môže byť aj reakciou na rýchly prechod potravy a zároveň nárast negatívnych baktérií v črevách. To sa napríklad stáva pri užívaní antibiotik. Prvým krokom by preto mali byť probiotiká. Zelené sfarbenie je aj prejavom chronického stresu, zníženej imunity, abnormalít v tenkom čreve a zníženej tvorby kyseliny soľnej. Ak je zelená len krátkodobo, netreba robiť paniku, ak je problém dlhodobý, treba vyhľadať pomoc.
 • Tmavá stolica:  Obvykle neveští nič dobré. Ak nie je výsledkom potravinovej zložky, je zvyčajne spojená s prítomnosťou krvi. Môže byť dôsledkom krvácania v žalúdku, alebo hornej časti tenkého čreva. Gaštanovo hnedá farba pochádza od vredov a nádorov v strednej časti tenkého, alebo v prednej hrubého čreva. Ak ste však našli čerstvú krv, nebodaj na papieri, ide obvykle len o krvácanie hemoroidov, no aj to je potrebné preveriť lekárom.

Mohlo by vás zaujímať: Zápcha vie poriadne znepríjemniť život: Ako s ňou nadobro skoncovať?


Pomôže lekár

Závažné ochorenia sa nezvyknú prejaviť za 24 hodín. Problémom skôr je, že ľudia ignorujú prvotné náznaky. Tými telo hlási, že nie je v dokonalej harmónii. Ak si všímate zmenu v stolici a najmä v jej farbe, vyhľadajte najprv praktického lekára. Na základe symptómov vás pošle ku gastroenterológovi alebo na chirurgiu. Včasnou diagnostikou sa môžu odhaliť ochorenia v skorom, liečiteľnom štádiu. Pri vhodne nastavenej liečbe ani nemusí k prepuknutiu negatívnych aspektov chorôb dôjsť. 


Kontrolujete si pravidelne stolicu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (7)

 • erica philip 15.10.2017, 05:11

  DIVORCE AND MARITAL BREAKTHROUGH It all started when my husband cheated on me with another woman unknowing to him that the woman is a wizard, the woman castes a spell on my husband which made my husband change his feelings towards me and the kids and broke our 6 years marriage. i was confused and stressed because of the pains of being a single mother, when i called a friend and explained my marital challenges to her, she instructed and directed me to contact a great powerful spell caster called Dr. Ugo Wonders living in Florida. i contacted Dr. Ugo and explained my problems, he assured me his help and it was 100% guaranteed. i provided the materials for the spell and in 48 hours, after Dr Ugo Wonders of generalspelltemple@gmail.com finished casting the spell, my husband was free from the evil woman spell and he came back home to us a day after begging us to forgive him. i was so shocked and short of words and here i am today happily testifying so the world can know how this great man helped me with his real powerful spell. To every one with marital problem, divorce issues, lost lover or any relationship related issues, you can contact Dr. Ugo wonders the ultimate spell caster via his email address generalspelltemple@gmail.com or call his mobile number directly on +13863369876 http://generalspelltempleblog.wordpress.com

 • karolko-drbko 14.10.2017, 15:04

  nesce sa mi to cele citat, mozme to nejako skratit? Napriklad ze ak ovoniam hovno a smrdi ako hovno, nie je asi problem a ked ochutnam hovno a chuti ako kolacik, mam napr, cukrovku?

 • sedlak 14.10.2017, 14:56

  tento clanok je o hovne

 • fico 09.10.2017, 16:34

  Nech žije smradľavé hovno !!!

 • Ďuro Truľo 09.10.2017, 14:43

  Aj také hovno napovie o tebe veľa.

 • aa 09.10.2017, 11:53

  Presne, v zdravom tele zdrava stolica.

 • vin dízel 09.10.2017, 10:46

  Ja si h0vn0 kontrolujem raz mesačne - keď dostanem na účet výplatu

1

Pridať komentár