Aké choroby vám hrozia a ktoré vitamíny chýbajú? Napovie vám pokožka

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Spozorovali ste na sebe niektorý z týchto problémov?

Indikátorom mnohých zdravotných problémov je aj ľudská pokožka

Telo nám vysiela rôzne signály. Choroby tak dokážeme odhaliť nielen na základe ich priamych dôsledkov. Indikátor problémov je aj ľudská pokožka, na ktorej sa zvyčajne podpisuje zlá životospráva, neprimeraná strava alebo nedostatok vitamínov.


Kútiky v ústach

Najčastejšou zbraňou v boj proti kútikom je dostatok vitamínov zo skupiny B. Zvyčajne sa objavujú u ľudí, ktorých trápi únava a stres. Okrem vitamínov B pri kútikoch tiež doplňte vitamín C, ktorý získate napríklad z citrusov. Mimo toho proti kútikom pomôže mäso, fazuľa, hrášok či listová zelenina.

Akné na lícach

Vyrážky na tvári môžu vznikať nedostatkom omega-3 mastných kyselín. Tie nájdeme predovšetkým v rybách, ako napríklad losos, sleď, makrela či sardinky. Z rastlinných potravín to sú ľanové semienka, sójové produkty alebo orechy. Akné sa tiež objavuje kvôli nedostatku vitamínu D. Ten opäť nájdeme v rybách, špeciálne v tučných a morských.


Mohlo by vás zaujímať: Vyrážky, prasknuté žilky či vrásky na tvári: Čo všetko hovoria o vašom zdraví?


Bledé pery

V príliš svetlých perách sa môže prejaviť napríklad nedostatok železa. Ten môže vyústiť do anémie, čiže chudokrvnosti. Okrem bledých pier sa prejavuje aj v bolestiach hlavy, návaloch zimnice alebo vypadávaní vlasov. Železo je možné doplniť zo zvieracích bielkovín, konkrétne z hovädzieho, pečienok, žĺtka. Z rastlinných potravín to je najmä sója, fazuľa, brokolica, špenát a sušené ovocie.

Nažltlá pokožka a očné bielka

Závažným problémom je tiež žltkastá pokožka či očné bielka. To môže byť signálom problémov s pečeňou. Zafarbenie pokožky súvisí s vysokou koncentráciou bilirubínu v krvi. Ten vzniká po uvoľnení z odumretých červených krviniek. Následne sa krvou presúva do pečene a po transformácii následne do žlče.


Mohlo by vás zaujímať: Vyrážky, opuchy či tmavšie škvrny: Čo o vašom zdraví prezradí pohľad do zrkadla?


Opuchnuté oči

Nedostatok jódu sa prejavuje v opuchnutých očiach a tiež v rýchlom naberaní váhy. V extrémnych podmienkach môže viesť až k problémom so štítnou žľazou. Jód najčastejšie nájdeme v kuchynskej soli, kde sa pridáva umelo. Je totiž kľúčový pre hormóny štítnej žľazy, ktoré sú dôležité pre funkciu všetkých buniek a tkanív ľudského organizmu. Iným zdrojom sú napríklad morské riasy.

Kruhy pod očami

Podobne, ako pri bledých perách, aj kruhy pod očami môžu poukazovať na nedostatok vitamínov a iných látok v tele. Predovšetkým ide o železo. Jedeným z príznakov anémie sú aj tmavé kruhy pod očami. Z potravín je teda odporúčané chudé červené mäso, ovsené vločky alebo strukoviny.

Červenanie

Hoci sa nám červenanie spája s ostychom. Môže tiež signalizovať vážne problémy s vysokým tlakom alebo byť indikátorom cukrovky. To sa spája tiež s výrazným smädom. Aj jedno aj druhé ochorenie je natoľko závažné, že ak spozorujete tieto problémy, obráťte sa na odborníkov.


S ktorými zo spomínaných problémov už máte skúsenosti vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (1)

  • veribr 16.10.2017, 14:53

    Vitamíny sú veľmi dôležité. Ja mám najlepšie skúsenosti s http://www.kuponyzdarma.sk/pilulka-sk/ , aj poradia, aj mám istotu, že sú kvalitné :)

1

Pridať komentár