Chrípka postihuje Slovákov častejšie: Očkovať sa odporúča v týchto týždňoch

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Ste očkovaný/-á proti chrípke?

Chrípka postihuje Slovákov častejšie

Chrípka je choroba, ktorú nesmieme prechodiť. Inak môže mať veľmi vážne následky. S ochladením a jesenným počasím prichádza jej čas. Čo robiť, ak nepomôže prevencia? Ako ju rozoznať od prechladnutia a kedy sa oplatí proti nej zaočkovať?


Slovákov postihuje častejšie

Chrípková sezóna sa každý rok začína s príchodom októbra. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto radí nepodceňovať prevenciu, chrípka totiž nie je banálnym ochorením. Na Slovensku bolo počas chrípkovej sezóny 2016/2017 hlásených 177.234 prípadov chrípky a jej podobných ochorení. V porovnaní s predchádzajúcou sezónou došlo k nárastu chorobnosti o 23,8 percenta.


Mohlo by vás zaujímať: Očkovanie proti chrípke: Ak ho chcete, je najvyšší čas zájsť k doktorovi


Dôležitá je aj hygiena

„Treba si dopriať vitamíny, otužovať sa, pravidelne vetrať a často si umývať ruky," povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas. Silnejšiu imunitu možno podporiť i dostatkom spánku či minimálne polhodinovým denným cvičením alebo prechádzkou. Mikas radí jesť ovocie a zeleninu s vyšším obsahom vitamínu C, ako sú jablká, kyslá kapusta, citrusy, paprika, brokolica, chren či cesnak.

Očkovanie je účinné

Najúčinnejšou ochranou je však očkovanie, na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Treba ho podstúpiť v októbri či novembri. Hygienici odporúčajú očkovanie najmä chronicky chorým, zdravotníckym pracovníkom, starším ľuďom či deťom od šiestich mesiacov do piatich rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Očkovanie proti chrípke: Ako vlastne funguje a kto by ho mal absolvovať?


Viesť môže až k zápalom

Chrípka môže spôsobiť i závažné stavy, napríklad zápal pľúc či srdcového svalu, možné je i úmrtie. Jej vírusy často menia svoje vlastnosti. Medzi jej príznaky patrí teplota nad 38 stupňov Celzia, bolesť kĺbov a hlavy – často za očami, suchý dráždivý kašeľ, postupne môže sa prejaviť nádcha aj bolesť hrdla.

„Ochorenie je potrebné vyležať a nezaberajú na naň antibiotiká. Odporúčajú sa lieky tlmiace bolesti hlavy, svalov a na zníženie bolesti," povedal Mikas.

Prechladnutie je postupné

Ľudí trápi na jeseň okrem chrípky aj prechladnutie. To sa prejavuje postupne a nie náhle ako chrípka. Kĺby bolia ľudí iba zriedkavo, jedným z možných príznakov je kašeľ. Nádcha a bolesť hrdla sa prejavia hneď od začiatku, teplota nie je vyššia ako 38 stupňov Celzia.

Prechladnutie možno liečiť liekmi na zmiernenie kašľa či horúčky. Dôležité je piť dostatočné množstvo tekutín. Príznaky zvyknú ustúpiť do dvoch až piatich dní. Pri ochoreniach spôsobených baktériami lekár rozhodne o potrebe podávať antibiotiká.


Aké máte skúsenosti s očkovaním proti chrípke vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Milan, TASR
 • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (3)

 • milan 05.11.2017, 07:39

  Ja pijem štavu z kvasenej kapusty, aloe vera,žinčica, jablčka a pod.podotýkam že štava z aloe vera má silné protizápalové účinky

 • veribr 16.10.2017, 14:43

  V tomto období je iste veľmi dôležitý okrem iného aj prísun vitamínov. Ja osobne ale uprednostňujem vitamíny overené z lekární / http://www.kuponyzdarma.sk/pilulka-sk/ . S rôznymi vitamínmi so supermarketov nemám dobre skúsenosti, takže jedine z overenej lekárne :)

 • erica philip 15.10.2017, 05:13

  DIVORCE AND MARITAL BREAKTHROUGH It all started when my husband cheated on me with another woman unknowing to him that the woman is a wizard, the woman castes a spell on my husband which made my husband change his feelings towards me and the kids and broke our 6 years marriage. i was confused and stressed because of the pains of being a single mother, when i called a friend and explained my marital challenges to her, she instructed and directed me to contact a great powerful spell caster called Dr. Ugo Wonders living in Florida. i contacted Dr. Ugo and explained my problems, he assured me his help and it was 100% guaranteed. i provided the materials for the spell and in 48 hours, after Dr Ugo Wonders of generalspelltemple@gmail.com finished casting the spell, my husband was free from the evil woman spell and he came back home to us a day after begging us to forgive him. i was so shocked and short of words and here i am today happily testifying so the world can know how this great man helped me with his real powerful spell. To every one with marital problem, divorce issues, lost lover or any relationship related issues, you can contact Dr. Ugo wonders the ultimate spell caster via his email address generalspelltemple@gmail.com or call his mobile number directly on +13863369876 http://generalspelltempleblog.wordpress.com

1

Pridať komentár