Je to lacnejšie i šetrnejšie: Oplatí sa prať na nízkych teplotách?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Periete pri nízkych teplotách?

Pranie na nižších teplotách je v posledných rokoch čoraz populárnejšie

Pranie na 20-ke či iných programoch s nízkou teplotou je v posledných rokoch čoraz populárnejšie. Šetrí oblečenie, spotrebuje menej energie a je tým pádom lacnejšie. Zároveň bielizeň vonia a vyzerá rovnako čistá, ako pri vyšších teplotách. Zabíja však takéto pranie baktérie? A pri akom druhu oblečení by sme ho mali využívať?


Rovnaké výsledky

Podľa prieskumov Slováci najčastejšie perú na 40-tke. Aj to je v porovnaní s minulosťou pomerne nízka teplota, keďže gazdinky zvykli bielizeň vyvárať, prípadne predpierať. Automatické práčky nám tak umožnili znížiť teplotu a tým šetriť textil, prevažne ten farebný.

V posledných rokoch ľudia čoraz častejšie perú aj na ešte nižších teplotách, napríklad na 20-ke. Výrobcovia pračiek i prostriedkov často uisťujú, že pri ideálnych podmienkach môžeme dosiahnuť rovnaké výsledky ako pri klasickom praní. Zároveň je takýto program šetrnejší pre životné prostredie a ekonomickejší, keďže sa voda nemusí natoľko zohrievať a celkový čas prania je kratší.

Skontrolujte obal

Základom je mať jasno, aký prášok či prostriedok využívame, respektíve, ako funguje naša práčka. Klasický prášok sa zvykne dokonale rozpúšťať až pri vyšších teplotách. Existujú však aj moderné technológie, ktoré tento problém zvládnu priamo v práčke.

Rovnako môžete prášok nahradiť gélom, ktorý je jednoduchšie rozpustný. Pri praní na 20-ke tak nezabúdajte skontrolovať, čo sa píše na obale prášku a či je na pranie v danej teplote prispôsobený, prípadne koľko ho treba dávkovať.


Mohlo by vás zaujímať: Boj so škvrnami podľa rád starých materí: Ktorá z nich sa osvedčila vám?


Na čo myslieť pri nízkych teplotách:

 • na škvrny naniesť gél
 • kontrolovať informácie z obalu prášku
 • gél sa lepšie rozpúšťa pri nižších teplotách ako prášok
 • striedajte pranie na nízkych teplotách s vysokými, aby ste vyčistili práčku

Program pre jemné tkaniny

Na aký typ textilu je dvadsiatka určená? Ide predovšetkým o jemné tkaniny prípadne materiály pokryté ochrannou vrstvou, napríklad pri športovom textile. Napriek tomu dosahuje dobré výsledky aj pri klasickom textile.

Výnimkou je bielizeň, ktorá je silne znečistená škvrnami alebo prepotená. V minulosti sa nízke teploty takisto spájali so zašednutím bieleho oblečenia, pri vhodnom dávkovaní sa však tento problém vyskytuje zriedkavo. Práve šetrnosť voči farbe spôsobuje to, že pri dvadsiatke je možné prať biele i farebné spoločne.


Mohlo by vás zaujímať: Najčastejšie chyby pri praní oberajú o peniaze aj čistotu: Robíte ich aj vy?


Nezabíja baktérie

Nie všetci sú však priaznivci prania na podobných programoch. Lisa Ackerley, expertka na hygienu z Veľkej Británie hovorí, že aj pranie na tridsiatke je jednoducho príliš chladné na to, aby zabilo baktérie na látke. Na mysli má však prevažne posteľnú a spodnú bielizeň: „Mali by byť prané na vyšších teplotách, napríklad na 60°C alebo 90°C, keďže potenciálne škodlivé patogény by nemuseli byť zničené. Je to špeciálne dôležité pri praní pre zraniteľnejšie skupiny ľudí, ako sú starší a chronicky chorí, keďže je u nich vyššia pravdepodobnosť nákazy nejakým ochorením.”

Prítomnosť baktérií by však nemala byť dôvodom na paniku. Naša bielizeň nebude nikdy ideálne čistá. „Zničenie baktérií je nemožné. Sú všade, nemôžeme od nich len tak utiecť. V sebe a na sebe máme spolu dva kilogramy baktérií,” hovorí poľský epidemiológ Krzystof Kuszewski.

Baktérie sú tak súčasťou nášho života, z pozitívnej i negatívnej stránky. Čo sa týka ich odstránenia, nielen z oblečenia, ale aj samotnej práčky, sa odporúča aspoň raz za čas prať na vysokej teplote, akou je 90-ka.


Aké skúsenosti s praním pri nižších teplotách máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (3)

 • mr collins 21.12.2017, 02:46

  I am MRS COLLINS, from CANADA, I promise to share this testimony all over the world once my Husband return back to me, and today with all due respect i want to thank DR AKHERE for bringing joy and happiness to my relationship and my family. I want to inform you all that there is a spell caster that is real and genuine. I never believed in any of these things until i loosed my husband, I required help until i found a great spell caster, And he cast a love spell for me, and he assured me that I will get my husband back in two days after the spell has been cast. Three days later, my phone rang, and so shockingly, it was my husband who has not called me for past 6 months now, and made an apology for the heart break, and told me that he is ready to be my back bone till the rest of his life with me. DR AKHERE released him up to know how much i loved and wanted him. As I`m writing this testimony right now I`m the most happiest woman on earth and me and my husband is living a happy life and our love is now stronger than how it were even before our break up. So that`s why I promised to share my testimony all over the universe. All thanks goes to DR AKHERE for the excessive work that he has done for me. please brothers and sisters if you are ppassing throuhg any kind of problem contact this great sspell caster via his email akheretemple@gmail.com

 • evelina 15.10.2017, 19:08

  no určite, každý jeden/jedna s problémami v manželstve bude kontaktovať okamžite nejakého doktorka uga wondersa z Floridy a volať mu "directly" na mobil o pomoc :))) erica, erica, s touto reklamou tu ? nepomýlila si si webovú stránku? nevadí ..... pobavila si ma :)))

 • erica philip 15.10.2017, 05:11

  DIVORCE AND MARITAL BREAKTHROUGH It all started when my husband cheated on me with another woman unknowing to him that the woman is a wizard, the woman castes a spell on my husband which made my husband change his feelings towards me and the kids and broke our 6 years marriage. i was confused and stressed because of the pains of being a single mother, when i called a friend and explained my marital challenges to her, she instructed and directed me to contact a great powerful spell caster called Dr. Ugo Wonders living in Florida. i contacted Dr. Ugo and explained my problems, he assured me his help and it was 100% guaranteed. i provided the materials for the spell and in 48 hours, after Dr Ugo Wonders of generalspelltemple@gmail.com finished casting the spell, my husband was free from the evil woman spell and he came back home to us a day after begging us to forgive him. i was so shocked and short of words and here i am today happily testifying so the world can know how this great man helped me with his real powerful spell. To every one with marital problem, divorce issues, lost lover or any relationship related issues, you can contact Dr. Ugo wonders the ultimate spell caster via his email address generalspelltemple@gmail.com or call his mobile number directly on +13863369876 http://generalspelltempleblog.wordpress.com

1

Pridať komentár