Je to lacnejšie i šetrnejšie: Oplatí sa prať na nízkych teplotách?

Pranie

thinkstockphotos.com

Pranie na 20-ke či iných programoch s nízkou teplotou je v posledných rokoch čoraz populárnejšie. Šetrí oblečenie, spotrebuje menej energie a je tým pádom lacnejšie. Zároveň bielizeň vonia a vyzerá rovnako čistá, ako pri vyšších teplotách. Zabíja však takéto pranie baktérie? A pri akom druhu oblečení by sme ho mali využívať?

Rovnaké výsledky

Podľa prieskumov Slováci najčastejšie perú na 40-tke. Aj to je v porovnaní s minulosťou pomerne nízka teplota, keďže gazdinky zvykli bielizeň vyvárať, prípadne predpierať. Automatické práčky nám tak umožnili znížiť teplotu a tým šetriť textil, prevažne ten farebný.

V posledných rokoch ľudia čoraz častejšie perú aj na ešte nižších teplotách, napríklad na 20-ke. Výrobcovia pračiek i prostriedkov často uisťujú, že pri ideálnych podmienkach môžeme dosiahnuť rovnaké výsledky ako pri klasickom praní. Zároveň je takýto program šetrnejší pre životné prostredie a ekonomickejší, keďže sa voda nemusí natoľko zohrievať a celkový čas prania je kratší.

Skontrolujte obal

Základom je mať jasno, aký prášok či prostriedok využívame, respektíve, ako funguje naša práčka. Klasický prášok sa zvykne dokonale rozpúšťať až pri vyšších teplotách. Existujú však aj moderné technológie, ktoré tento problém zvládnu priamo v práčke.

Rovnako môžete prášok nahradiť gélom, ktorý je jednoduchšie rozpustný. Pri praní na 20-ke tak nezabúdajte skontrolovať, čo sa píše na obale prášku a či je na pranie v danej teplote prispôsobený, prípadne koľko ho treba dávkovať.


Mohlo by vás zaujímať: Boj so škvrnami podľa rád starých materí: Ktorá z nich sa osvedčila vám?


Na čo myslieť pri nízkych teplotách:

  • na škvrny naniesť gél
  • kontrolovať informácie z obalu prášku
  • gél sa lepšie rozpúšťa pri nižších teplotách ako prášok
  • striedajte pranie na nízkych teplotách s vysokými, aby ste vyčistili práčku

Program pre jemné tkaniny

Na aký typ textilu je dvadsiatka určená? Ide predovšetkým o jemné tkaniny prípadne materiály pokryté ochrannou vrstvou, napríklad pri športovom textile. Napriek tomu dosahuje dobré výsledky aj pri klasickom textile.

Výnimkou je bielizeň, ktorá je silne znečistená škvrnami alebo prepotená. V minulosti sa nízke teploty takisto spájali so zašednutím bieleho oblečenia, pri vhodnom dávkovaní sa však tento problém vyskytuje zriedkavo. Práve šetrnosť voči farbe spôsobuje to, že pri dvadsiatke je možné prať biele i farebné spoločne.


Mohlo by vás zaujímať: Najčastejšie chyby pri praní oberajú o peniaze aj čistotu: Robíte ich aj vy?


Nezabíja baktérie

Nie všetci sú však priaznivci prania na podobných programoch. Lisa Ackerley, expertka na hygienu z Veľkej Británie hovorí, že aj pranie na tridsiatke je jednoducho príliš chladné na to, aby zabilo baktérie na látke. Na mysli má však prevažne posteľnú a spodnú bielizeň: „Mali by byť prané na vyšších teplotách, napríklad na 60°C alebo 90°C, keďže potenciálne škodlivé patogény by nemuseli byť zničené. Je to špeciálne dôležité pri praní pre zraniteľnejšie skupiny ľudí, ako sú starší a chronicky chorí, keďže je u nich vyššia pravdepodobnosť nákazy nejakým ochorením.”

Prítomnosť baktérií by však nemala byť dôvodom na paniku. Naša bielizeň nebude nikdy ideálne čistá. „Zničenie baktérií je nemožné. Sú všade, nemôžeme od nich len tak utiecť. V sebe a na sebe máme spolu dva kilogramy baktérií,” hovorí poľský epidemiológ Krzystof Kuszewski.

Baktérie sú tak súčasťou nášho života, z pozitívnej i negatívnej stránky. Čo sa týka ich odstránenia, nielen z oblečenia, ale aj samotnej práčky, sa odporúča aspoň raz za čas prať na vysokej teplote, akou je 90-ka.


Aké skúsenosti s praním pri nižších teplotách máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame