Oddych je pre vaše telo dôležitý: Naučte sa spomaliť, inak vám hrozia ťažkosti

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Trápi vás pracovný stres?

Vedieť vypnúť je pre naše telo nesmierne dôležité

Dnešná uponáhľaná doba ohrozuje naše zdravie, pričom si to niekedy ani nemusíme uvedomovať. Prepracovanosť, stres, nedostatok spánku a málo oddychu. To všetko sú faktory, ktoré vedú k chorobám ako chrípka, cukrovka či infarkt. Naučte sa teda oddychovať, prácu nenosiť domov a oddeliť pracovné problémy od súkromia.


Naučte sa vypnúť

Čím skôr sa naučíte oddychovať, tým lepšie. Vedeli ste, že povolania, v ktorých pracujete duševne, patria medzi tie najhoršie? Lekári, sestričky, policajti, učitelia: tieto práce sú psychicky veľmi náročne. Dôležité je preto vo voľnom čase nielen nechať oddýchnuť naše telo, ale aj myseľ.

U každého je to inak

Ak premýšľate nad tým, ako by ste mali oddychovať, odborníci majú v odpovedi jasno. U každého človeka to je individuálne a tak by si mal nájsť nejakú aktivitu, ktorá ho baví a pri ktorej si dokáže plnohodnotne oddýchnuť.

Ideálne sú aktivity v prírode, ku ktorým patrí záhradkárčenie, staranie sa o vinicu, prechádzky v lese alebo beh. Niektorí si zas nevedia vynachváliť jógu, vďaka ktorej našli vnútornú harmóniu.


Mohlo by vás zaujímať: Keď pracujete priveľa, trpí zdravie aj vzťahy: Ako z tohto kruhu von?


8 dôvodov, prečo oddychovať

  • zlepšíte si imunitu
  • znížite riziko srdcovocievnych ochorení
  • vyhnete sa depresii
  • vyhnete sa syndrómu vyhorenia
  • jednoduchšie schudnete
  • zlepšíte svoj súkromný aj intímny život
  • posilníte svoju pamäť
  • zlepšíte vzhľad svojej pleti

Nemýľte si workoholizmus s pracovitosťou

S mobilnými telefónmi, laptomi či tabletmi nie je problém brať si prácu domov. Má to však aj svoje negatívne stránky. Často táto forma workoholizmu vedie k zanedbávaniu rodiny, psychickému preťaženiu, nedostatku spánku a potenciálne aj k vážnym chorobám.

Workolizmus lekári častokrát prirovnávajú k alkoholizmu či iným drogám. Prečo je to tak? Aj workoholizmus je závislosťou, ktorá ma svoje štádia a ničivé následky. Prejavuje sa stratou pojmu o čase a kladením práce na prvé miesto.

Workoholik si myslí, že je výborným zamestnancom, ktorý všetko zvládne sám a dokáže pracovať veľa a dlho. Ich život ale často nevedie k ničomu inému, ako k depresiám či syndrómu vyhorenia. Ide o spôsob života, ktorý sa nedá dlho vydržať. A to sa časom podpíše i na pracovných výsledkoch.


Mohlo by vás zaujímať: Workoholizmus vás môže obrať o veľa: Naozaj stojí povýšenie za to?


Zápaly, obezita, chrípka

Prepracovanosť, málo spánku a množstvo stresu vedie k vážnym srdcovocievnym ochoreniam, ale aj rôznym zápalom, priberaniu, nadmernej tvorbe moču či chrípke. Ľudia, ktorí spia menej ako sedem hodín denne majú riziko nachladnutia a chrípky až trojnásobne vyššie ako tí, ktorí spia osem a viac hodín. Nedostatok spánku vedie aj k zvýšenému pulzu, čo sa môže takisto negatívne podpísať na zdraví.

Stresom aj k infarktu

Infarkt či mŕtvica už nepostihujú len starších ľudí, ale aj ľudí okolo štyridsiateho roku života. Väčšinou sú to ľudia, ktorí nevedia poľaviť z pracovného tempa, málo spia i oddychujú a sú v permanentnom strese.

Pod miernym stresom dokáže človek podávať lepšie výkony a podľa lekárov nie je nebezpečný. Za pozornosť stojí stres, ktorý spôsobuje bolesti brucha, poruchy spánku a depresie. Ak je stres permanentný vedie k nadmernému poteniu, zvýšenému tepu, vysokému krvnému tlaku a v neposlednom rade k infarktu.


Myslíte si, že si doprajete dostatočný oddych od práce? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár