Pomocníčka uhorka: Pre radosť na tanieri a jemnú pleť bez vrások

uhorka

Photl.com

Domovinou uhorky je India, kde ju pestovali už pred 3 000 rokmi. V Európe sa objavila v 9. storočí a v rôznych úpravách sa na našom jedálničku objavuje dodnes. Čo všetko v nej nájdete a aké pochúťky sa z nej dajú vyčariť?

Čo sa skrýva v uhorke

Dužina obsahuje viac ako 95% vody. V menšej miere je zastúpený obsah vitamínov, najmä C, B1 a B2. Hlavný podiel kalórií je tvorený sacharidmi. Zo 100 g uhoriek je množné získať 2,5-3 g cukrov s nízkym glykemickým indexom. Cenné sú i bielkoviny, ktoré prečisťujú organizmus, povzbudzujú obličky a pôsobia hojivo na pokožku. Šťava posilňuje pružnosť vlasov a väzivových tkanív. V uhorkách sa nachádza rozpustná a nerozpustná vláknina. Ak si chceme udržať jej maximálne množstvo, používame uhorky neolúpané. Relatívne vysoký obsah draslíku a nízke množstvo sodíku , robí z uhoriek potravinu s mierne močopudnými účinkami. Hodí sa teda pri opuchoch a niektorých ochoreniach obličiek. Priaznivý pomer minerálnych látok je výhodný pri chorobách srdca a krvného obehu. Dôležité pre ľudské telo sú i uhorkové semienka. Obsahujú totiž vlákninu, ktorá podporuje peristaltiku čriev.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chcete si zachovať skvelú pamäť a ostrý zrak? Vieme, ako na to


Lacná kozmetika z vlastných zdrojov

Uhorková maska vyhladí vrásky a omladí ochabnutú pokožku. Na jej prípravu potrebujeme jeden bielok a dve polievkové lyžice rozmixovanej šalátovej uhorky. Z bielka vyšľaháme sneh a zmiešame s uhorkou. Na pleti necháme pôsobiť 20 minút. Opláchneme vlažnou vodou.

Obdobou masky je čistiace tonikum, ktoré rovnako osvieži pleť, stiahne póry a upokojí opuchnuté oči. Z menšej uhorky odkrojíme dva plátky a zvyšok postrúhame do kyslej smotany. Takto vytvorenou pleťovou vodou očistíme tvár. Na oči položíme kolieska uhorky a odpočívame 15 minút. Opäť opláchneme vlažnou vodou.

Ak sa vám podarí sa spáliť na slnku opäť si pomôžte uhorkou. Nakrájanú, prípadne nastrúhanú položte na boľavé miesta – príjemne ochladí.

Tarator – polievka letných dní

Známa bulharská polievka je zdravá, chutná a osviežujúca. Jej základom je kyslé mlieko a šalátová uhorka. Môže mať viac obmien s nahradením mlieka jogurtom, alebo kyslou smotanou. Uhorku postrúhame na drobnom strúhadle. I tu je možnosť variácií ako napríklad plátky či kocky. Pridáme očistený cesnak roztlačený v lise. Osolíme a môžeme pridať kôpor, či korenie podľa chuti. Dobre premiešame s mliekom, jogurtom, alebo smotanou. Možno vylepšiť posekanými orechmi, prípadne v horúčavách kockami ľadu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


Urobte si „kvašáky“

Na dno kameninovej alebo sklenenej nádoby rozložíme prísady : nakrájanú cibuľu, kôpor, chren, nové korenie, čierne korenie, je možné pridať list z viniča, višne, čiernej ríbezle, prípadne cesnak. Množstvá sú individuálne podľa chuti a obľúbenosti. Uhorky nakladačky popicháme vidličkou a vložíme do nádoby. Striedame vrstvy uhoriek a zeleniny s koreninami. Keď je nádoba plná, zalejeme uhorky nálevom pripraveným za studena. Na jeden liter vody dáme 50 g soli, možno i trocha octu. Uhorky musia byť pod hladinou, treba ich zaťažiť aby neplávali po povrchu. Pri izbovej teplote 20-22 °C, sú už po týždni jedlé a môžeme ich uložiť do chladu. Proces kvasenia sa spomalí a môžeme konzumovať až do dna.

Zdroj: Photl.com, Photl.com, Janka
Odporúčame