Ako prať tmavé oblečenie? S týmito tipmi nezničíte nové a oživíte staré kúsky

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Periete tmavé oblečenie oddelene?

Tmavé, špeciálne čierne oblečenie, symbolizuje eleganciu

Tmavé, špeciálne čierne oblečenie, symbolizuje eleganciu. Takisto sa o ňom hovorí v súvislosti s efektom zoštíhľovania. Nie je tak prekvapivé, že sú medzi nami ľudia, ktorí majú plné skrine čiernych tričiek, košieľ alebo šiat. Zároveň ide o textil, ktorého intenzita farieb sa pomerne rýchlo stráca. Čo teda robiť, aby farby zostali dlhšie svieže a výrazné?


Dôvodom kvalita farieb i prací prášok

Prečo sa pranie prejavuje špeciálne na tmavých látkach? Faktorov je mnoho. Jedným z nich je napríklad kvalita farieb, ktorá sa používa pri priemyselnom farbení. Keď je látka a jej farbenie, respektíve ustalovanie, menej kvalitné, môže textil púšťať. Táto farba sa následne zachytáva pri praní aj na inom oblečení.

Vyberajte vhodný prostriedok

Ďalším faktorom je zle vybraný prací prášok. Prostriedky, určené na svetlé oblečenie, no tiež niektoré na farebné, obsahujú stopy bielidiel, ktoré ničia tmavé tkanivá. Preto sa tmavé odporúča prať v prostriedkoch na to určených. Obsahujú totiž látky, ktoré zabraňujú strate farby. Takisto sa treba vyhnúť aj sušeniu na priamom slnku alebo praniu pri nevhodnej teplote.


Mohlo by vás zaujímať: Čistá bielizeň bez prášku z obchodu: Ako na to?


Lepšie sú tekuté prostriedky

Na udržanie intenzity tmavého oblečenia existuje niekoľko babských receptov. Napriek tomu je základom prať ho vo vhodných podmienkach. V prvom rade využívajte prostriedky určené na tmavé oblečenie, ktoré sú najčastejšie v tekutej podobe. Dôvodom je to, že zvyšky prášku sa zvyknú pomalšie a zložitejšie rozpúšťať, špeciálne pri nižších teplotách. Koncentrovaný prášok zároveň z času na čas na látke zanecháva svetlé fľaky.

Pred praním tiež skontrolujte, čo sa píše na etikete prostriedku, špeciálne informácie, ktoré sa týkajú dávkovania a teploty. Samozrejme, špeciálne pred prvým praním nového tmavého oblečenia, si nezabudnite pozrieť informácie na jeho štítku.

Odporúča sa to nepreháňať s vysokými teplotami, preto tmavé perte maximálne na štyridsiatke alebo tridsiatke. Ak vaša práčka ponúka takú možnosť, zvoľte si program na pranie jemných tkanív a perte tmavé oblečenie prevrátené na ruby. Práčku zároveň zbytočne neprepĺňajte.

Starý dobrý ocot

Z domácich prostriedkov sa v boji proti strate intenzite farieb overil ocot. Ešte pred prvým vypratím v ňom môžete nové oblečenie namočiť, keďže pomôže udržať farbu. Rovnako ho môžete pridať aj do prania. Jeho zápach po vysušení celkom zmizne.

Ďalšou možnosťou je pripraviť roztok octu a vody v pomere 1:12 s troškou pracieho prostriedku na tmavé oblečenie. Táto kombinácia pomôže oživit farby staršieho oblečenia.


Mohlo by vás zaujímať: Je to lacnejšie i šetrnejšie: Oplatí sa prať na nízkych teplotách?


Pivo, čaj alebo listy

Pri vyblednutom tmavom oblečení sa z babských receptov odporúča pridať do prania pohár piva, čierneho čaju alebo vodu z vyvarených listov vlašského orechu, ktoré pomôžu oživiť farby. Čaj je zároveň dobrý pomocník aj pri odstraňovaní fľakov z látky. Aby ste predišli vytvoreniu svetlejšej časti na látke pri čistení špongiou, namočte ju najskôr v čiernom čaji.

Držte sa nízkych teplôt

Jednou z klasických chýb pri praní tmavého je voľba teploty pri výraznejšom znečistení látky. Namiesto toho, aby ste nastavili pranie na vyššiu teplotu, ako by nám rozum napovedal, namočte znečistené oblečenie pred praním do vlažnej vody s dodatkom čistiaceho prostriedku. Vďaka tomu sa intenzita farby udrží, no nečistoty zmiznú.


Aké ďalšie tipy pre pranie tmavého oblečenia odporúčate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
  • Autor: Filip
  • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár