Kríza v dlhoročnom vzťahu? Oddelené lôžka majú viac pozitív, ako negatív

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Oddelené postele majú podľa odborníkov aj svoje pozitívne stránky

Až štvrtina manželských párov sa podľa odborníkov rozhodla nezdieľať spoločné lôžko. Hoci to logicky symbolizuje, že vo vzťahu nie je niečo v poriadku, odborníci tvrdia opak. Prišli tak so šiestimi dôvodmi, prečo sú oddelené postele vo vzťahu užitočné.


1. Partneri sa prebúdzajú spokojnejší

Môcť spať osem hodín vcelku, bez toho aby sa vedľa nich niekto prevracal, kopal alebo chrápal, to je pre mnohých snom. Podľa Davida Bennetta, manželského poradcu a autora mnohých príručiek, sa partneri, ktorí spia spoločne, budia v priemere šesťkrát za noc. Vplyvy neustáleho vyrušovania zo spánku na zdravie zahŕňajú zvýšené riziko fyzických a duševných ťažkostí, ako sú depresie a obezita, ktoré rozhodne neprispievajú k udržaniu zdravého vzťahu.

K nespočetným výhodám dobrého spánku patrí aj skutočnosť, že organizmus nepotrebuje toľko úsilia na to, aby zostal v dobrej kondícii. Početné štúdie preukázali, ako majú osoby, ktoré spia nedostatočne, sklon k hromadeniu tuku v centrálnej časti tela.

2. Sex nie je povinný

Ak sa sex stane rutinou, môže byť ťažké navodiť správnu atmosféru. Spanie na oddelených posteliach odstraňuje riziko, že sa partneri budú cítiť povinní sa milovať, alebo že jeden z nich bude musieť odmietnuť toho druhého, vysvetľuje sexuologička Miyoko Rifkinová, ktorá tiež odmieta vášnivé objatia v čase nočného prebudenia.


Mohlo by vás zaujímať: Oddelené spálne majú svoje plusy aj mínusy: Na ktorú stranu sa prikloníte vy?


3. Partneri si vzťah viac vážia

To, že človek túži po tom, čo práve nemá, platí aj o sexe. "Ak spíme na oddelených lôžkach, je tu väčšia pravdepodobnosť, že si budeme viac vážiť intimity a fyzického kontaktu, pretože nie je tak ľahké priblížiť sa k partnerovi, ako je tomu vtedy, keď obaja spia na spoločnom lôžku. To pomáha udržiavať fyzickú stránku vzťahu ako prioritu a bráni to tomu, aby zo vzťahu vyprchala," zdôrazňuje sexuologička a psychoterapeutka Kristie Overstreetová.

4. Menej hádok

Keď sa človek v noci neustále budí alebo sa nevyspí, je potom jednoduché, aby sa cítil na pokraji síl. Je vysoko pravdepodobné, že potom povie alebo urobí niečo, čo by inak nechcel povedať ani urobiť. "Ak spíme sami, sme ráno čerství a odpočinutí a to je zásadné pre to, aby sme nemali zlú náladu, a tak sa znižuje pravdepodobnosť konfliktu s partnerom," hovorí doktorka Overstreetová.


Mohlo by vás zaujímať: Oddelené spálne a váš vzťah: Kedy áno a kedy nie?


5. Máme čas sami na seba

Ak spíme na spoločnom lôžku každú noc, môže to spôsobiť, že sa vzťah premení na čosi vetché a otrepané. "Každý z nás potrebuje vlastný priestor a občasné dobré prespanie ďaleko od partnera je práve tým, čo nám pomáha, pretože to dodáva životaschopnosti vzťahu," upozorňuje expert na partnerské vzťahy Chris Armstrong.

6. Zlepšujú komunikáciu medzi partnermi

Každý z nás robí v spánku "podivné" veci, či už ide o chrápanie, neustále prevracanie alebo rozprávanie zo spánku. Toto rušivé správanie len zvyšuje rozpory vnútri páru, ktorých nevyhnutným dôsledkom hádky, ktoré niekedy môžu viesť aj k niečomu závažnejšiemu. "Ak spíme sami, ukončíme toto neustále napätie a zlepšíme vzájomnú komunikáciu. Aj keď oddelené lôžka nemožno považovať za trvalé riešenie, raz za čas môžu byť potrebné," dodáva Armstrong.


Máte skúsenosti s oddelenými posteľami v manželstve? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Milan, ČTK, Corriere della Sera
 • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (4)

 • Maťa 24.11.2017, 23:48

  S článkom plne súhlasím :)...iba zamilovaný sa dokáže plnohodnotne vyspať pri partnerovi, ale po X spoločných rokoch Vás zamilovanosť prejde a Vám začne na partnerovi/manželovi vadiť jeho spánkový "režim" .... chrápanie, teplota v izbe, čas kedy sa má ísť spať/vstávať, otvorené/zatvorené dvere na spálni....neznamená, že keď majú oddelené spálne tak sa manželia/partneri už neľúbia... práve naopak, záleží im aby sa manžel/partner kvalitne vyspal :)

 • adamko 19.11.2017, 14:47

  Sračky zo Západu si strčte do riti!

 • fantocy 19.11.2017, 14:23

  Co moze byt lepsie ako si po celom namahavom dni lahnut vedla partnera ktory vas miluje a vy milujete jeho? Nechapem odkial beru taketo bludy. Cely svet sa obracia na kravsku rit

 • ľuboš 14.11.2017, 22:06

  bože, že sa nehanbíte takto trepať !!!:((((

1

Pridať komentár