Čo sa skrýva v bujónových kockách? Mäsa je málo, soli zase priveľa

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Využívate bujóny v kocke?

Jedna kocka mäsového bujónu je z najväčšej časti zložená z palmového tuku

Slané, intenzívne a schopné dodať chuť jedlu, ktoré je úplne mdlé. Také sú bujónové kocky, bez ktorých si mnohí nevedia predstaviť varenie. Iní, na druhej strane, kocky zatracujú a odmietajú ich používať. Čo sa v nich v skutočnosti ukrýva? A prečo sú považované za tak nezdravé?


Mäsa je len zlomok

Jedna kocka mäsového bujónu je z najväčšej časti zložená z palmového tuku, druhou hlavnou zložkou je soľ, ktorú sa však výrobcovia, aj na základe tlaku z Európskej únie, snažia nahrádzať rôznymi alternatívami.

Okrem toho v bežnej kocke nájdete tiež zvýrazňovače chuti, ako je známy glutaman sodný, ale aj arómy alebo cukor. Farbu kocke v lepšom prípade dodáva kurkuma, v horšom umelé farbivá. Jedným z nich je napríklad amoniak-sulfitový karamel, ktorý nepriaznivo vplýva na pečeň či žalúdok. Sušená zelenina sa tu nachádza v miniatúrnych množstvách.

Čo sa týka mäsa, bežne je ho nájsť v kocke od menej ako jedného percenta až po šesť percent v lepšom prípade. Mäso sa vo výrobniach bujónu varí, následne odkosťuje a premieňa na prášok. Ten je potom súčasťou kocky.


Mohlo by vás zaujímať: Skvelý pri chorobe aj diéte: V čom spočíva mágia vývaru?


Syndróm čínskej reštaurácie

Aj to je jeden z dôvodov, prečo nemajú bujónové kocky dobrú povesť. V posledných rokoch sa preto rozmohli ekologické kocky, ktoré by mali tieto neduhy odstrániť. Tie, v prvom rade, limitujú množstvo soli a celkom sa vyhýbajú glutamanu sodnému. Ten často spôsobuje bolesti hlavy, červenanie pokožky alebo nadmerné potenie. Ľudovo sa tomu hovorí syndróm čínskej reštaurácie, keďže práve v ázijských bistrách je glutaman často využívaný.

Bujón z ekologického hospodárstva

Najčastejšie v eko kockách objavíte rastlinný olej, kukuričný škrob, ryžovú múku, sušenú zeleninu, extrakt z droždia a korenie. Ak sa chce výrobca hrdiť tým, že je jeho bujón bio, musia tiež jednotlivé ingrediencie pochádzať z ekologického hospodárstva.

To znamená, že v prípade rastlinných produktov sa nevyužívajú napríklad pesticídy alebo chemický postrek, v prípade mäsa to je chov v priaznivých podmienkach pre zviera. Čo sa týka bežných proporcií, v zeleninovom bujóne je okolo 12% zeleniny, v mäsovom 5% mäsa.


Mohlo by vás zaujímať: Z tohto kuchárskeho majstra sú ženy namäkko: Jeho pózy pri solení ovládli internet


 

Obmedziť soľ

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by mal človek denne konzumovať maximálne 5 gramov soli. Nehovoríme však iba o dosoľovaní jednotlivých porcií, ale tiež o zložení potravín, ktoré bežne konzumujeme. Preto by sa klasickej kocke mali vyhýbať ľudia, ktorým soľ nerobí dobre. Sú to predovšetkým tí, ktorí trpia obezitou či vysokým krvným tlakom.

Ani eko-kocky však nie sú úplne ideálne. Sú samozrejme zdravšou alternatívou k bujónu z kocky, no neobsahujú vitamíny ani minerály. Aj preto odborníci odporúčajú, ak máme dostatok času, variť polievky bez nich.

Náš tip: “Kocku” bujónu si môžeme pripraviť jednoducho aj doma. Stačí pripraviť intenzívny vývar, scediť ho a naliať do dávkovača na ľad. Do každej kocky pridáme kúsok petržlenovej vňate a necháme zamraziť. Takýto domáci bujón vydrží v mrazničke niekoľko mesiacov. 


Využívate pri varení bujóny v kocke? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (3)

  • kutil 08.12.2017, 18:46

    Kocku používam výlučne do tekvicovej polievky a tú až tak často nevarím. Pokiaľ ide o soľ - osolím predsa menej, niekedy ani nesolím.

  • gabriela 08.12.2017, 16:40

    kocka u mňa skončila,použijem jedine domácu vegetu ...

  • evelina 08.12.2017, 14:35

    Super článok.... mnohí čo odmietajú používať pri varení štipku vegety, bez akýchkoľvek výhrad používajú umelé bujóny. Ako ste napísali, obsahujú, podobne ako vegeta, glutamát sodný, výťažok z mäsa takmer žiadny a nikto netuší, čo ešte.... A tie vraj z ekologického hospodárstva? V škole nás učili, že čo je ekologické, nemusí byť ekonomické a naopak, prečo by to potom vyrábali? takže im neverím a ani o ne nezakopnem :) A váš tip na záver ? to je ono !

1

Pridať komentár