Nepríjemnú lupienku môže vyvolať aj stres: Slováci ju zvyčajne neliečia

Lakeť

thinkstockphotos.com

Lupienka je jedným z najčastejších ochorení na Slovensku. Psoriáza, ako je odborne nazývaná, postihuje desiatky tisícov Slovákov, tí však k liečbe pristupujú len zriedkavo. Ľudia, ktorí sú šupinkami a suchou kožou postihnutí, sa totiž často cítia obmedzovaní a diskriminovaní na základe estetických kritérií. A to aj napriek tomu, že táto choroba nie je prenosná. Zmenšiť jej prejavy je však pri vhodnej liečbe možné.

V akomkoľvek veku

Psoriáza sa môže prejaviť v akomkoľvek veku. „Spúšťačom môže byť infekcia, stres, fyzikálne poškodenia kože, niektoré lieky, napríklad betablokátory, lítium, antimalariká, ale aj  hormonálne zmeny a alkohol,“ hovorí dermatovenerologička Alena Masarovičová.

Psoriáza je zápalový stav celého organizmu s viditeľným postihnutím kože, ktoré zapríčiňuje suchú, šupinatú kožu. Ochorenie je charakteristické zrýchlenou tvorbou kožných buniek, ktoré sa normálne obnovujú každých 28 dní, pri psoriáze sa však táto doba skráti na štyri. Z tohto dôvodu nestihnú úplne dozrieť, čo vedie k tvorbe šupín.

Najviac postihnuté bývajú oblasti lakťov, kolien, krížová oblasť, bedrá, vlasatá časť hlavy a nechty. Okrem zrýchlenej tvorby kožných buniek je pre psoriázu typická aj výrazná zápalová zložka.


Mohlo by vás zaujímať: Svrbí vás celé telo a šúpe sa vám koža? Tu sú tipy na boj so zákernou psoriázou


Slováci sa neliečia

Psoriázou trpí na Slovensku vyše 200.000 ľudí, podľa odborníkov sa však lieči asi len tretina. Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR aj preto organizuje kampaň Vzopri sa psoriáze, ktorej cieľom je motivovať neliečených psoriatikov k tomu, aby navštívili svojho dermatológa a informovali sa o možnostiach liečby

Ochorenie sa nedá vyliečiť, ale liečby sa podľa Masarovičovej vzdávať netreba. „Psoriáza je síce nevyliečiteľné ochorenie, ale dá sa dobre manažovať. V súčasnosti existuje množstvo liečebných možností a stále prebieha intenzívny výskum a vývoj nových liekov. Treba si uvedomiť, že psoriáza nie je len ochorením kože. U pacientov so stredne ťažkou a ťažkou formou psoriázy sa dokázal subklinický zápal v pečeni, kĺboch, šľachách a v aorte. Taktiež sa zistilo, že pacienti s ťažkou formou psoriázy zomierajú skôr – ženy o 4,4 rokov a muži o 3,5 rokov skôr ako ľudia bez psoriázy. Preto je dôležitá komplexná liečba tohto ochorenia,“ vysvetlila.


Mohlo by vás zaujímať: Suchá koža a šupinky: Psoriázu mnoho ľudí nelieči, patríte medzi nich?


Spolupráca pacienta s odborníkom

Hoci je psoriáza nevyliečiteľná, dá sa držať pod kontrolou. Vyžaduje si to však spoluprácu pacienta a celkovú zmenu životného štýlu – racionálne stravovanie sa, pravidelný pohyb a vyhýbanie sa stresovým situáciám.

Pre pacientov sú k dispozícii rôzne možnosti ako napríklad tabletková i biologická liečba. Pomôcť im tiež môže liečba v kúpeľoch Smrdáky. Najvzácnejšími zdrojmi kúpeľnej liečby sú pramene minerálnej vody s vysokým obsahom sírovodíka a liečivé sírne bahno. Kúpele majú najvyššiu koncentráciu treťohorného sírovodíka v Európe.

V závislosti od rozsahu postihnutia na pokožke sa môže uplatňovať niektorá z nasledujúcich liečebných metód:

●      lokálna – ide zvyčajne o špecializované masti, peny, gély, roztoky a šampóny, ktoré zlepšujú stav pokožky zvonka

●      systémová – užívanie retinoidov, ktoré zasahujú do procesu zrohovatenia tým, že normalizujú rast a diferenciáciu kožných buniek a buniek slizníc

●      fototerapia – liečba pôsobením ultrafialového žiarenia

●      biologická – liečba stredne ťažkých a ťažkých foriem psoriázy za pomoci liečiv, ktoré reagujú iba pri chorobných zmenách v ľudskom organizme a na základe selektívnej metódy obchádzajú zdravé bunky


Máte vlastné skúsenosti s psoriázou? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR
Odporúčame