Plynatosť, zápchy alebo hnačky? Príčinu umožní odhaliť jediný test

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Absolvovali ste už vyšetrenie pomocou vodíkového dychového testu?

Dlhotrvajúce problémy s trávením, plynatosťou a vyprázdňovaním signalizujú nesprávnu funkciu čriev

Dlhotrvajúce problémy s trávením, plynatosťou a vyprázdňovaním signalizujú nesprávnu funkciu čriev. Nemusí ísť hneď o vážne ochorenie, no príznaky rozhodne neprehliadajte. Príčiny môžu byť rôzne. Tú vašu pomôže zistiť vodíkový dychový test.


Rozpozná niekoľko porúch

Vodíkový dychový test slúži ako diagnostický prostriedok pre ľudí so syndrómom dráždivého čreva, ale tiež pre niektoré typy potravinovej intolerancie. Používa sa na zistenie poruchy vstrebávania fruktózy alebo laktózy v čreve a pri bakteriálnom prerastaní  - SIBO.

Test je nenáročný a bezbolestný. Výhodou je i pomerne ľahká dostupnosť. K nevýhodám patrí zložitejšia príprava na vyšetrenie a jeho zdĺhavý priebeh. Bežne je test známy ako vodíková dychová skúška. Lekári ale okrem vodíka môžu testovať aj prítomnosť metánu vo vydychovanom vzduchu. Mnoho štúdií preukázalo, že niektorí ľudia neprodukujú vodík, ale metán, prípadne oboje. Preto je ich súčasné meranie veľmi dôležité.


Mohlo by vás zaujímať: Kŕče či nadúvanie, hnačky aj zápchy: Podráždeným črevom trpí každý desiaty z nás!


V rukách odborníkov

Človek je obvykle pri ťažkostiach s trávením odporučený špecialistovi - gastroenterológovi. Ten na základe podrobnej anamnézy zisťuje, či môže ísť o syndróm dráždivého čreva alebo či prejavy nevychádzajú zo stresu. Vylúčiť alebo potvrdiť by mal aj problémy so žalúdkom, pankreasom alebo pečeňou.

Ak máte podozrenie, že vám určité potraviny, napríklad mliečne výrobky, nerobia dobre, povedzte mu to. Prostredníctvom testu vám pomôže odhaliť pravú príčinu. Okrem gastroenterológa možno test podstúpiť aj u alergológa alebo imunológa. 

Dostatok času

Na vyšetrenie je potrebné objednať sa vopred, najmä kvôli dôkladnej príprave. Vykonáva sa ráno nalačno, po krátkej dobe pôstu. Na začiatku vyšetrenia informujte lekára o svojej váhe. Na základe toho sa vypočíta množstvo roztoku – laktulózy. Tú treba vypiť tesne pred testom.

Na vyšetrenie si vyhraďte dostatok času, pretože ide o zhruba trojhodinovú procedúru. Počas testu by ste sa nemali fyzicky namáhať. Ľudia s intoleranciou laktózy môžu pociťovať kŕče v bruchu, nafukovanie alebo mať redšiu stolicu. Vyšetrenie nie je hradené zdravotnou poisťovňou. Zaplatíte zaň približne 20 až 25 €.

Priebeh testu: Vyšetrovaný sa nadýchne a zadrží dych na 15 sekúnd. Potom vydýchne pomocou náustku do jednoduchého meracieho prístroja. Nemusí sa obávať rátania – na displeji sa mu čas odpočítava. Následne sa meria koncentrácia vodíka a metánu vo vydychovanom vzduchu. Tento proces sa opakuje v presne stanovených intervaloch: 15, 60 a 120 minút. O čase ďalšieho „výdychu“ by ste mali byť informovaní po každom meraní.

Po celkovom vyhodnotení jednotlivých meraní máte hneď k dispozícii výsledky testu, môžete ich tak priamo konzultovať s lekárom.


Mohlo by vás zaujímať: Test na odhalenie rakoviny hrubého čreva: Ako si ho spraviť a za koľko?


 

Podrobné inštrukcie by ste mali dostať od špecialistu, u ktorého absolvujete vyšetrenie. Dodržať by ste mali najmä tieto odporúčania:

 • 8 až 12 hodín pred testom nesmiete jesť, fajčiť, piť alkohol, žuť žuvačky ani cmúľať cukríky. Obmedziť treba aj pitie tekutín na menšie množstvo vody.
 • Minimálne 2 hodiny pred testom si treba vyčistiť zuby. Najlepšie kefkou a čistou vodou. Minimalizuje sa tým znečistenie baktériami v ústnej dutine, ktoré produkujú vodík.
 • 2 hodiny pred testom nesmiete cvičiť ani spať.
 • 1 až 3 dni pred testom sa treba vyhnúť konzumácii pomaly stráviteľných potravín: strukovín, obilnín, kyslej kapusty, cibule, cesnaku, mlieka a mliečnych výrobkov. Vylúčiť treba aj potraviny so zvýšeným obsahom fruktózového sirupu.
 • 1 až 3 dni pred testom sa odporúča piť voda a konzumovať ľahko stráviteľné potraviny: ryby, hydinu, ryžu, vajcia...  
 • Minimálne týždeň pred testom sa nesmú užívať probiotiká, laxatíva a prípravky s obsahom laktulózy. Testu sa môžete podrobiť najskôr 4 týždne po dobratí antibiotik.
 • Aspoň 1 minútu pred vyšetrením je nutné v tichosti sedieť a pokojne dýchať.
 • Ak užívate lieky pri chronických ochoreniach, treba si ich zobrať so sebou. Môžete si ich dať po vypití laktulózy alebo až po skončení testu.

Pristupujte k testu zodpovedne

K odporučeniam pred vyšetrením by ste mali pristupovať zodpovedne. Inak môže citlivosť testu a jeho schopnosť určiť presnú diagnózu klesnúť až pod 60%. Okrem vašej hmotnosti nezabudnite lekára informovať aj o:

 • užívaní liekov alebo alergii na lieky
 • dýchacích problémoch, napr. astme
 • súčasných i nedávno prekonaných ochoreniach
 • o chorobách pľúc, srdca a zvlášť o cukrovke
 • diabetici na inzulíne nemôžu podstúpiť vyšetrenie

Máte skúsenosti so spomínaným testom? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Ing. Vladimíra Mihálová
 • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (4)

 • andromeda 28.11.2017, 18:11

  Luke. Amen. Lepsie by som to nenapisala. Kopec lekarov si ani len takyto clanok neprecita. Tiez sa uz liecim sama. A to by tak nemalo byt. Studovala som ekonomiu, nie medicinu, a tak je to u mna pokus omyl.

 • Luke 27.11.2017, 22:49

  Na Slovensku je celá problematika SIBO viac ako v plienkach. Drvivá väčšina gastroeneterológov o ňom nič nevie a keď pacient spomenie že SIBO by mohlo byť príčinou jeho zdravotných ťažkostí tak sa naňho pozerajú buď ako na blázna, alebo hypochondra. Druhá polovica sú doktori alebo pracoviská ktoré sa tvária že o SIBO čosi vedia, no v skutočnosti o ňom dokopy nič nevedia lebo podľa ich testovania existuje iba vodíkové SIBO, t.j "hnačkové". Tak že pacienti trpiaci zápchami, t.j. hlavným symptómom metánového SIBO, majú na Slovensku smolu a nezostáva im nič iné ako sa zmieriť s diagnózami typu IBS či funkčná dyspepsia. V skutočnosti až do 80% pacientov s danými diagnózami môže trpieť SIBO-m tak že sú nesprávne diagnostikovaní! A to nehovorím že existuje aj tretí typ SIBO, hydrogén sulfidové, ktoré sa v tomto článku vôbec nespomína. Slovenskí gastroeneterológovia zaspali dobu a žijú iba z toho čo sa voľakedy naučili v škole. Žijú v pravekej paradigme že žalúdočná kyselina je nepriateľ trávenia a preto jediné čo vedia je na všetky tráviace problémy predpisovať PPIs (česť výnimkám!!!). Nemáme tu žiadnych poriadnych funkčných špecialistov najmä na východnom Slovensku. Problematika SIBO je totižto veľmi komplexná a tak ako je dôležitá liečba tak rovnako dôležitý je manažment pacienta v post medikamentóznom období ktorý je nevyhnutný aby sa zabránilo relapsu SIBO. Je to veľmi častý fenomén, ak sa neodstráni samotná príčina SIBO. No to sa dostávam už na úroveň sci-fi. Na Slovensku má proste pacient, ktorý nespadá do niektorého učebnicového príkladu o ktorom sa doktor voľakedy učil, smolu. Buď sa polieči sám, alebo ho doktori pošlú na psychiatriu ako hypochondra, alebo ho nechajú na pospas osudu. Existuje vôbec na Slovensku doktor, ktorý dokáže danú problematiku komplexne riešiť? Ak áno dajte mi prosím vedieť lebo mňa uz riešili 4 gastroeneterológovia. Ten štvrtý ma už nechce ďalej liečiť lebo už nemá premňa podľa jeho slov viac čo urobiť a piaty doktor ktorý sa na svojej www stránke hrdí možnosťou riešenia SIBO ma odmietol vôbec prijať. Tak že momentálne som bez gastroeneterológa a liečim sa sám.

 • andromeda 27.11.2017, 14:15

  Clanok fajn, len by ma zaujimalo, kde na Slovensku vedia urobit ten metanovy test. Mam absolvovany test, liecba nezabrala a metanovy tu nerobia, aspon podla mojich informacii. A to je v tomto pripade ina liecba. Zatial som nasla iba testy na SIBO vodikove.

 • adamko 27.11.2017, 10:14

  Šťavnatá ***** raz prevždy zbaví človeka týchto problémov.

1

Pridať komentár