Trávenie ako spomalený film? Upravte ho niekoľkými jednoduchými trikmi

Žena

thinkstockphotos.com

Tráviaci proces by mal v ideálnom prípade prebiehať rýchlo a efektívne. Z potravy, ktorú prijmeme, by sme mali získať maximum výživovej hodnoty. Často nás však trápia problémy s pomalým trávením. Ak zistíme jeho príčinu, dokážeme s neželanými príznakmi zatočiť ľahšie aj sami.

Prejaví sa navonok

Pri nesprávne fungujúcom trávení zostáva v črevách čiastočne alebo celkom nestrávené jedlo, ktoré kvasí. To vedie k typickým príznakom v podobe nepríjemných tráviacich ťažkostí: nadmerné grganie, nafukovanie, plynatosť alebo tlaky v bruchu. Typická je bolesť v strede hornej časti brucha.

Pomalé trávenie sa prejavuje aj v zmenených črevných návykoch: problémy so zápchou, hnačkou alebo kombinácia oboch. Nedostatočne strávená potrava sa nemôže vstrebať do krvi. Namiesto toho, aby sa zabudovala do buniek tela a umožnila vytvoriť energiu, zostane uviaznutá v črevách.

Telo následne trpí nedostatkom dôležitých živín, najmä vitamínov a minerálov, ktoré sú pre celkové zdravie nevyhnutné. Tieto nedostatky majú však ďalekosiahle a dlhodobé následky, od únavy až po zvýšené riziko srdcových ochorení a rakoviny.

Odhalenie príčiny

Príčin pomalého trávenia môže byť viac. Väčšinou spočívajú v nesprávnych stravovacích návykoch, za ktoré si môže človek sám a vo veľkej miere ich vie ovplyvniť. O čo teda ide a ako nesprávne fungujúce trávenie napraviť?


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás nadúvanie? Takto sa mu vyhnete!


Nedokonalé prežutie

Obyčajne je spôsobené rýchlym jedením. Prežúvanie zohráva významnú rolu v tráviacom procese. Ak jedlo riadne nepožujete, môže sa narušiť trávenie a znížiť účinnosť ďalších zložiek tráviaceho procesu.

Nemusíte každé sústo hrýzť až dovtedy, kým úplne stratí svoju chuť. Postačí asi 20- až 30-krát. Pri dôkladnom prežúvaní budete jesť pomalšie a zároveň zjete menej. Skôr, než skonzumujete viac, ako potrebujete, si stihne váš mozog uvedomiť, že už máte dosť.

Veľké porcie

Tráviaci systém dokáže za určitý čas urobiť len určitý objem práce. Čím viac jedla zjete, tým menej je schopný ho stráviť úplne. Ak budete jesť z menšieho taniera, skonzumujete menšie porcie jedla. Vaše trávenie tak nebudete nadmerne zaťažované. Skúste sa naučiť jesť pravidelne a častejšie – minimálne trikrát denne.


Mohlo by vás zaujímať: Potrebujete sa sústrediť? Vyhnite sa týmto jedlám – váš organizmus uspávajú!


Neprimeraná strava aj antibiotiká

Črevnú mikroflóru a teda aj proces trávenia, môže narušiť nevhodná strava. Ak vám konzumácia korenených, pálivých alebo príliš tučných a mastných jedál spôsobuje ťažkosti, pokúste sa ich aspoň obmedziť.

Problémy s trávením, najmä zápchou, sa často objavia aj po liečbe antibiotikami a inými liekmi. Tie totiž pri dlhodobom užívaní ničia črevné baktérie, ktoré sú pre tráviaci proces nevyhnutné.

Doplniť alebo posilniť ich môžete voľne dostupnými prostriedkami. Siahnite najskôr po výrobkoch s obsahom tzv. živej kultúry, ako niektoré druhy jogurtov alebo kyslomliečnych produktov. Ak nezaberú, spýtajte sa v lekárni na účinné formy probiotík.

Tekutiny počas jedla

Pitie veľkého množstva nápojov počas jedla riedi sekréty – kyseliny, tráviace enzýmy a žlč. Tie sú zodpovedné za tráviaci proces. Napite sa radšej v priebehu dňa medzi jednotlivými jedlami. Ideálne je to približne pol hodiny pred jedlom a hodinu po jedle. Počas prijímania stravy nepite viac, ako dva deci vody.


Mohlo by vás zaujímať: Prejedli ste sa? Tieto rady vám pomôžu


Neskoré pojedanie

Na konci dňa potrebujú aj tráviace procesy odpočinok. Spomaľujú svoju činnosť, preto jedenie neskoro v noci spôsobuje problémy. Nejedzte veľmi neskoro a choďte spať aspoň trošku hladní. Nie je ani tak dôležité, kedy zjete posledné jedlo, to je veľmi individuálne. Podstatné je skôr to, čo si na tanier naložíte. Začnite sledovať, čo vám robí dobre a čo vaše ťažkosti vyvoláva.

Dlhodobý stres

Všetci dobre vieme, že stres je pre zdravie človeka škodlivý v mnohých ohľadoch. Jeho dôsledky sa prejavia aj na zhoršenom trávení. Neponáhľajte sa pri jedle! Sadnite si, aby ste si ho v pokoji a bez zhonu vychutnali. Vyhýbajte sa rozptyľujúcim činnostiam, ako napríklad pozeranie televízie či do telefónu. Jedlo si pripravte lákavo a chutne, aby ste sa naň tešili. Očakávanie dobrého jedla zvyšuje vylučovanie tráviacich štiav a tým zlepšuje trávenie. Po jedle si aspoň pár minút oddýchnite.

Čas na návštevu lekára

Ak vaše tráviace ťažkosti napriek zmene stravovacích návykov neprestanú, je čas navštíviť lekára. Môže sa za nimi skrývať nízka sekrécia žalúdočnej kyseliny a tráviacich enzýmov. Niektorí ľudia ich nedokážu produkovať dostatok. V tomto prípade však dajte na rady odborníka – gastroenterológa. Pomôže vám spresniť vaše podozrenia. Na rýchlosti a tiež kvalite trávenia sa podieľajú ďalšie sústavy a orgány. Ak by išlo o poškodenie niektorého z nich, zdravotný stav svojím vyčkávaním iba zhoršíte.


Máte aj vy skúsenosti s pomalým trávením? Napíšte o nich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Vlaďa
Odporúčame