Udržte svoj zrak v dobrej kondícii: 5 tipov, ktoré vám s tým zaručene pomôžu

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte problémy s bolesťami očí?

Oči sú pre nás veľmi dôležité počas celého nášho života

Oči sú pre nás veľmi dôležité. Pomocou nich získavame až 80% informácií o okolí. Ich bolesť dokáže byť veľmi nepríjemná a môže nás obmedzovať pri práci alebo iných aktivitách. Málokedy však signalizuje niečo vážne. Väčšinou ide len o prepracovanosť a teda nadmerné namáhanie očí. Zmierniť bolesti vám pomôžu pomôcť cviky, ale aj vitamíny.


Nadmerné namáhanie

Ak neviete zistiť príčinu boľavých, suchých, červených či unavených očí, vedzte, že dôvodov môže byť hneď niekoľko. Najčastejšou príčinou je ich nadmerné namáhanie. To znamená, že buď celý deň pozeráte do počítača, nenosíte okuliare napriek tomu, že ich potrebujete alebo nosíte nesprávne dioptrie. Ďalej môže byť problém aj v tom, že trávite príliš veľa času v zafajčenom alebo prašnom prostredí, alebo to, že ste dlho sedeli na mieste, kde bol prievan.


Mohlo by vás zaujímať: Zabudnite na mrkvu: Tieto dve ovocia vašim očiam prospejú viac!


Pozor na opuchy a krv

Ak však trpíte vážnejšími problémami, ako napríklad suchým či unaveným okom a teda vaše oči krvácajú, sú opuchnuté, slzia, vidíte dvojmo, máte zvýšený vnútro-lebečný tlak alebo trpíte svetloplachosťou, vyhľadajte odbornú pomoc. Môže ísť o problémy so štítnou žľazou, cukrovku, sklerózu multiplex alebo vysoký krvný tlak.

Pomôže očná joga

O joge ste už určite počuli. Jej pravidelné cvičenie pomáha pri problémoch s boľavou chrbticou a stuhnutým svalstvom. Očná jóga je dôležitá najmä pre ľudí, ktorí v práci celý deň pozerajú do počítača. Odporúča sa ju cvičiť každý deň. Cviky sú však veľmi rýchle, zaberú vám najviac päť minút a vykonávať ich môžete napríklad aj počas jazdy v autobuse. Výsledkom budú menej suché a unavené oči a zmiernené očné napätie. Potom, čo pocítite úľavu, stačí cviky praktizovať dvakrát za týždeň.

Ako na to? Posaďte sa a uvoľnite sa. Nezabudnite, že pri cvikoch nehýbete hlavou, ale len očami. Každý cvik opakujte päťkrát a medzi nimi nechajte oči na chvíľku zavreté, aby si oddýchli. Začnite tým, že sa pozriete dole a potom hore. Následne sa pozrite doľava a potom zas doprava. Ďalej skúste pozrieť na niečo, čo máte blízko a potom presuňte pohľad na vec, ktorá je ďaleko. Na záver môžete skúsiť krúženie očí. Pri tomto cviku môžete oči zatvoriť. Chvíľu krúžte očami smerom doprava a potom zas doľava.


Mohlo by vás zaujímať: Oči ako jastrab aj vo vyššom veku: Urobte niečo pre svoj zrak ešte dnes


Potrebné vitamíny a minerály

Vitamín A: Najdôležitejší vitamín pre zdravé oči. Vyživuje sietnicu oka. Nájdete ho najmä v mrkve, ale aj petržlene, marhuliach, špenáte a melóne. Pozor na tento vitamín v doplnkoch stravy, pretože sa ním môžete ľahko predávkovať.

Vitamín E: Je známym antioxidantom. Nájdete ho v orechoch, sušených marhuliach, ale aj v slnečnicových semienkach.

Luteín: Je nevyhnutnou súčasťou zdravého oka, nachádza sa v sietnici. Živina, ktorá pomáha bojovať so starnutím očí a teda s problémami, ako sú katarakty alebo makulárna degenerácia. Nájdete ju v keli, špenáte či výhonoch kvaky.

Zinok: Je veľmi dôležitý minerál, ktorý vám pomôže pri nadmernom namáhaní očí za monitorom, so suchým okom, ale aj so zápalom spojiviek. Nájdete ho v strukovinách, karfiole, orechoch, ale aj v syre.

Tip na záver: S bolesťami očí vám pomôže aj to, ak si budete v práci robiť krátke prestávky každých dvadsať minúť. Vaše oči si oddýchnu a nebude také unavené. Takisto pomáha aj časté žmurkanie, ktoré oko zvlhčuje a predchádza jeho vysúšaniu. Je to možno banalita, no pri dlhom pozeraní do monitora žmurkať skutočne zabúdate.


Ako sa snažíte udržiavať svoj zrak v dobrej kondícii vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár