Nebezpečné kliešte ohrozujú možno aj vás: Ako sa vyhnúť tejto hrozbe?

Kliešť

André Karwath

Na Slovensku sa zvyšuje počet prípadov kliešťovej encefalitídy, pričom v roku 2011 bol zaznamenaný vôbec najvyšší počet prípadov tohto závažného ochorenia za ostatných pätnásť rokov. Celkovo odborníci vlani zaznamenali 108 prípadov kliešťovej encefalitídy, čo v porovnaní s rokom 2010 predstavuje nárast o 19 percent. Jeden z týchto prípadov sa skončil úmrtím pacienta.

Takmer polovicu vlaňajších prípadov zaevidovali v Trenčianskom kraji, kde majú kliešte v dôsledku klimatických zmien ideálne podmienky na prežitie. „Bolo by však mylné myslieť si, že ak človek nežije alebo sa nepohybuje v oblastiach s najvyšším výskytom kliešťovej encefalitídy, nemôže sa ňou nakaziť. To potvrdzuje aj prípad z minulého roka, ktorý bol zaregistrovaný v Prešovskom kraji. Muž vo veku 45 rokov sa nakazil kliešťovou encefalitídou v okolí Levoče, čo je región, ktorý sa vôbec nevyznačuje vysokým výskytom ochorenia. Jeho následkom nanešťastie podľahol. Je potrebné si uvedomiť, že kliešťová encefalitída ohrozuje nás všetkých,“ uviedla na dnešnej tlačovej konferencii Jarmila Pertináčová, epidemiologička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava.

Pertináčová taktiež zdôraznila, že rizikovým faktorom je aj cestovanie do krajín ako Rakúsko, Česká republika, Litva, Lotyšsko alebo Estónsko, kde je veľký výskyt kliešťov. Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie spôsobujúce zápal mozgu a mozgových blán. K prenosu infekcie dochádza prostredníctvom prisatého kliešťa obyčajného (Ixodes ricinus) alebo konzumáciou tepelne neupraveného mlieka a mliečnych výrobkov od zvierat, ktoré boli nakazené kliešťovou encefalitídou. Podľa celoeurópskych štatistík sú nositeľmi tohto vírusu približne dve percentá kliešťov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Preventívne prehliadky vám môžu zachrániť život: Nezabúdajte na ne


Závažnosť ochorenia spočíva najmä v jeho priebehu a možných následkoch. Charakteristický je dvojfázový priebeh, pričom prvá fáza pripomína skôr chrípku a po nej sa zvyčajne dostaví relatívne bezpríznakové obdobie. Druhá fáza je omnoho ťažšia, sprevádzajú ju vysoké horúčky, silné bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, svetloplachosť, poruchy koncentrácie, poruchy reči, poruchy pamäte a rovnováhy, paralýza, kóma a niekedy aj smrť.

Rekonvalescencia býva zdĺhavá a niektoré následky môžu pretrvávať až do konca života. Špecifický liek na kliešťovú encefalitídu neexistuje. V prípade, že ochorenie prepukne, lekári zmierňujú a liečia iba jednotlivé symptómy, ktoré sa u pacientov môžu líšiť. Jedinou účinnou formou prevencie je očkovanie. Očkovacia látka je overená dlhodobou praxou a poskytuje až 99-percentnú účinnosť. Napriek tomu je zaočkovanosť proti kliešťovej encefalitíde na Slovensku veľmi nízka, pohybuje sa v rozpätí jedného až dvoch percent a v porovnaní s rokom 2010 má klesajúcu tendenciu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nepodceňujte bolesť nôh: Môžu ju spôsobovať choré žily


„Je správne myslieť na svoje zdravie a spôsoby, ktorými si ho môžeme ochrániť. To, že máme k dispozícii vakcínu proti takému závažnému ochoreniu, akým je kliešťová encefalitída, je pre ľudí nepredstaviteľnou výhodou. Žiaľ, mnohí si to neuvedomia, až kým nie je neskoro. Ak sa niekto pýta, či je toto očkovanie naozaj potrebné, mal by túto otázku položiť pacientovi, ktorý sa po niekoľkomesačnej liečbe a rekonvalescencii pokúša zaradiť späť do reálneho života,“ dodal Rastislav Maďar, prezident Fóra infekčnej, tropickej a cestovnej medicíny.

Zdroj: André Karwath, André Karwath, SITA
Odporúčame