Ako sa zbaviť nepríjemného chrápania? Základom je diéta, existujú aj ďalšie tipy

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Nepríjemné problémy s chrápaním nie je jednoduché vyriešiť

Hlasný a nekvalitný spánok, znepríjemňovanie noci blízkym a tiež možný nábeh na ďalšie vážne choroby. Aj to sa spája s chrápaním, problémom, ktorý nie je ľahké vyriešiť. No keď sa človek dostatočne snaží, dá sa to. Zároveň tým spraví niečo pre svoju kondičku a celkový zdravotný stav.


Horšie dôsledky

Chrápanie nie je len zvukovým problémom, ktorý ruší nás a našich blízkych. Môže tiež viesť k ochoreniam ako cukrovka či hypertenzia. Navyše, chrápanie je často spojené s obštrukčnou spánkovou apnoe, chorobou, ktorá u viac ako dvoch tretín populácie vôbec nie je diagnostikovaná.

Ide pritom o jednu z najčastejších porúch spánku, ktorá sa vyskytuje u 5 až 6% dospelej populácie. Prejavuje sa zúžením, respektíve zatvorením horných dýchacích ciest, čo bráni dýchaniu počas spánku. Nekvalitný prerušovaný spánok môže viesť k zmenám vo vylučovaní hormónov, a tak zapríčiniť ďalšie zdravotné ťažkosti, napríklad poruchy potencie, vysoký krvný tlak a iné.


Mohlo by vás zaujímať: Prestaňte „píliť drevo“: Čo je príčinou chrápania a ako s ním možno skoncovať?


Základom je schudnúť

Ak stále hľadáte potrebnú motiváciu na chudnutie, obmedzenie chrápania by mohlo pokojne plniť túto úlohu. Chrápanie môže byť totiž dôsledkom prítomnosti nadmerného množstva tuku v okolí hrdla. Preto zhodiť pár kilogramov cvičením, či lepšou stravou sa určite podpíše aj pod kvalitou spánku.

Aj malé zmeny v stravovaní, akým je napríklad vylúčenie ťažkých jedál vo večerných hodinách, prípadne obmedzenie kofeínu, sa môžu pozitívne prejaviť na eliminácii chrápania. Takisto je dôležité prijímať dostatočné množstvo tekutín. Vo všeobecnosti sa za také množstvo považujú dva až tri litre tekutín denne, ideálne čistej vody. Vyhnite sa sladeným ochuteným nápojom.

Pravidelnosť spánku

Ak patríte k ľuďom, ktorí spia nepravidelne a častokrát príliš krátko, ste o niečo náchylnejší na problémy s chrápaním. Pravidelný spánok je pre organizmus dôležitý, všeobecne sa ľuďom v produktívnom veku odporúča spať 7 a pol hodiny. Zároveň neplatí to, že ak cez týždeň spíme málo, tak sa cez víkend môžeme “dospať”. Režim by mal byť pravidelný sedem dní v týždni. Teplota v spálni by nemala presiahnuť 21 stupňov a počas dňa by mala byť pravidelne vetraná.


Mohlo by vás zaujímať: Dajte chrápaniu zbohom: Jednoduchý recept vnesie mier aj do vašej spálne


Na chrbte radšej nie

Počas spánku je tiež dôležitá pozícia tela. Aby sa ľudia vyhli chrápaniu, odporúča sa spať na boku, prípadne na bruchu. Počas spánku na chrbte jazyk čiastočne blokuje príjem vzduchu, čo vplýva na zhoršenie chrápania.

Náš tip: Na chrápanie počas spánku nemusí vplývať len poloha a dĺžka spánku, ale tiež kvalita vankúša. Najlepšie tak sú ergomicky tvarované podušky, ktoré kopírujú tvar hlavy.

Skoncujte s cigaretami

Keďže chrápanie je prevažne problémom s dýchaním, dôležité je vzdať sa cigariet. Tie dráždia hrdlo a tiež spôsobujú jeho puchnutie. Fajčiaci ľudia majú často zablokované dýchacie cesty, čo vyúsťuje do ťažkého dýchania počas spánku a následne chrápania. Podobne na dýchacie cesty vplýva aj alkohol, ktorý by sme mali v tomto prípade tiež obmedziť.

Problémy s dýchacími cestami však postihujú aj nefajčiarov. Napríklad pri nádche či rôznych infekciách dýchacích ciest sme pri spánku nútení dýchať ústami. Aj to spôsobuje nepríjemné zvuky. Pred spánkom sa tak odporúča osprchovať sa v teplej vode, ktorá pomáha uvoľňovať upchatý nos a uľahčuje dýchanie.


Ako sa snažíte zbaviť chrápania vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • liba 29.11.2017, 12:48

  lienka, jen aby jste nezacla take chrapat a nevyhodil vas stary. jednoho krasneho dne povi: stara maz ze spalny! ja byla take ve spankovem centru, neshledali zavadu, pry, ze chrapu v norme, operaci ne a doktorka (mladounka) mi povida: ze se tim zabyvate, ja také chrapu. tak to ej rpistup, ja chtěla odstranit chrapani, ze mne budi, rusim, rezu drivi.. ona se mnou jednala, co vymyslim, vyhledam nemocnice ci co, mi to pripadalo. dala mi najevo co tam hledam. celou noc jsem tam byla na pristoji. měli rict hned, babo neplaste, každý druhy chrape, nemusela jsem tam travit svůj cas. uz tam nevlezu, kdyby mne mi blizci mlatili hazeli po mne polstare, ze se semnou nevyspi. ja pro to udelala snazila se, bylo mi odmitnuto, no tak chrapu dal. toniny..

 • lienka 28.11.2017, 21:35

  Ako sa zbaviť nepríjemného chrápania ? vyhodit stareho zo spalne :)))

 • dušan 28.11.2017, 14:51

  aj ja chrapem už od 19 začalo to na vojne bol som aj v spankovom centre a nič nefajčim nemem nadvahu je to rodove

 • liba 28.11.2017, 13:18

  houbelec, kecy. nekourim, piji dostatecne mnozsvi vody i před spaním sklenku, muj pitny rezim prikladny. nemam nadváhu, spim v mistnosti, kde se v zime netopi a chrapu. proste od určitého veku zaclo u mne chrapani. samotnou mne otravuje, moje chrapani me budi! chrapu uz i v sede, když zaspim u tv.

1

Pridať komentár