Čím nahradiť rannú šálku kávy? Existuje množstvo alternatív, s kofeínom i bez

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Pijete kávu každé ráno?

Kombinácia citrónu so zázvorom postaví na nohy nielen chorého

Mnohí z nás si ráno bez čerstvej kávy ani nedokáže predstaviť. Sú však aj takí, ktorí kávu nepijú, prípadne by ju piť nemali. Všeobecne sa hovorí, že aj tri šálky kávy denne sú zdraviu prospešné, no takisto je jasné, že ak sa to s ňou preháňa, škodí. Aké alternatívy teda existujú a čo nás ráno môže nabiť energiou?


Zázvor s citrónom

Kombinácia zázvoru s citrónom je známa predovšetkým tým, ktorí sa potrebujú vystrábiť z prechladnutia, bolestí hrdla či nádchy. Táto kombinácia však postaví na nohy nielen chorého. Citrón aj zázvor bojujú s únavou, takisto dobre fungujú na trávenie a pôsobia protizápalovo.

Šťava z cvikle

Pre niekoho delikatesa, iní nad ňou ohrnú nos. Šťava z cvikle je však mimoriadne zdravá, je bohatá na vápnik a obsahuje veľké množstvo vitamínov. Takisto pomáha s rozšírením ciev, čím sa zlepšuje prenos kyslíku po tele. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa považuje za energetický nápoj. Ďalším je, že zvyšuje vytrvalosť a zároveň zlepšuje schopnosť narábania s postupným využívaním energie.


Mohlo by vás zaujímať: Povzbudenie bez kofeínu: Tieto náhrady čiernej kávy vás nabijú energiou


Horká čokoláda

Rovnako ako pri káve, aj čokoláda je známa z jej pozitívnych i negatívnych vlastností. Využiť môžete tie pozitívne, medzi ktoré patrí i to, že nám dodáva potrebnú energiu. Samozrejme, neznamená to, že musíte deň začať tabuľkou čokolády, stačí malý kúsok horkej, aspoň 70-percentnej. Takáto čokoláda je bohatá na flavonoidy, antioxidanty, ktoré redukujú zápaly a tiež pomáhajú správnemu krvnému obehu.

Kakao

Hoci kakao obsahuje menej kofeínu ako káva, uvoľňuje ho postupne, čo z neho robí ideálneho spoločníka na unavené rána. Vyhnete sa s ním návalom a výkyvom energie, ako to občas býva s kávou. Zároveň kakao vplýva pozitívne na mozog, zlepšuje pamäť a koncentráciu. Ak ho chcete vyskúšať, vyhnite sa instantným a príliš sladkým kakaovým nápojom.

Cigória a melta

Čakankové nápoje sú už dnes takmer zabudnutou klasikou. Cigória je sušený a pražený koreň čakanky. Nápoj neobsahuje kofeín, dobre pôsobí na tráviaci systém a nervovú sústavu. Melta je kávovinová zmes koreňa čakanky, cukrovej repy, jačmeňa a žita a jej chuť aj vôňa pripomína klasickú kávu.


Mohlo by vás zaujímať: Čaj maté: Povzbudí vašu myseľ a pomôže aj k lepšej línii


Yerba maté

Juhoamerický čaj sa vyrába z listov cezmíny paraguajskej a dokáže v človeku prebudiť nevídanú energiu. Čaj maté obsahuje kofeín, rovnako je bohatý na minerály, akým je napríklad horčík. Nechýbajú tiež vitamíny, špeciálne tie zo skupiny B. Takisto má údajne pozitívny vplyv na zníženie cholesterolu. Výhodou maté je, že čaj je možné zalievať niekoľkokrát, každý nálev má o niečo inú chuť. Nezabúdajte na to, že maté nezalievame vriacou vodou, ale o niečo chladnejšou vodou.

Matcha

Za exotickým názvom matcha sa skrýva práškový zelený čaj typický pre Japonsko. Jedna porcia obsahuje toľko kofeínu, čo šálka kávy. Okrem energie vplýva pozitívne na náladu. Ak si chcete z pitia matche spraviť rituál inšpirovaný Japonskom, nasypte ju bambusovou lyžičkou do predohriatej šálky, následne zalievajte horúcou vodou a rozmiešajte bambusovou metličkou zvanou chasen.


Aké ďalšie zaujímavé náhrady kávy pijete vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

  • evelina 15.12.2017, 17:57

    Raňajšiu kávičku nemienim ničím nahrádzať. Úžasná vôňa čerstvo zomletej zrnkovej kávy ma okamžite preberá k životu :) Ale nepijem ju nalačno ! Občas si pred ňou dám šťavu z cvikle, jablka a mrkvy... keď sa mi chce a mám čas potom umývať odšťavovač, ale neurob to pre zdravie...:)

  • adamko 15.12.2017, 15:31

    Na raňajšiu kávičku mi nešiahajte. Ako by som si spríjemnil lúštenie krížovky ináč?

1

Pridať komentár