Cmar a kefír: Vitamínové poklady pre zdravé trávenie

Kyslomliečný nápoj

thinkstockphotos.com

Ani jeden, ani druhý produkt kvalitatívne nezaostáva za mliekom. Majú skôr navrch. Sú vhodné aj pre tých, ktorí mlieko nemajú príliš v láske alebo ho piť nemôžu. Ozdravujú črevnú flóru a tým posilňujú celkovú obranyschopnosť. Ich konzumácia prospieva organizmu aj v ďalších oblastiach. Hovoríme o cmare a kefíre, nápojoch, na ktoré mnohí nedajú dopustiť.

Spoločné prednosti

Oba kyslomliečne výrobky obsahujú veľa výživných látok, ktoré má aj mlieko. Majú rovnaké množstvo hodnotných bielkovín, no menej sacharidov. Sú spoľahlivými dodávateľmi minerálnych látok, najmä vápnika, horčíka a zinku. 500 gramov nápoja pokryje z dvoch tretín dennú potrebu vápnika.

Spomedzi celého radu vitamínov vynikajú najmä tie zo skupiny B. Kefír je obzvlášť bohatý na vitamín B12, ktorý podporuje krvotvorbu a celkovú imunitu. V cmare i kefíre sa nachádzajú probiotické baktérie. Pomáhajú obnovovať črevnú flóru, ktorá môže byť narušená napríklad antibiotikami.

Prospešnosť baktérií pre črevá

Produkty z kyslého mlieka sú dobrou náhradou za klasické mlieko. Užitočné sú hlavne pre ľudí trpiacich na intoleranciu laktózy. Baktérie kyseliny mliečnej v nich rozložia časť laktózy, preto sú ľahšie stráviteľné. Integrujú sa do črevnej flóry a utvoria obranné látky proti choroboplodným zárodkom. Povzbudzujú trávenie a posilňujú imunitný systém.

Zostatok laktózy sa stará o optimálne prijatie vápnika. Navyše, tento mliečny cukor sa nerozkladá v žalúdku. Putuje do spodných častí čriev, kde slúži ako potrava pre „dobré“ baktérie.


Mohlo by vás zaujímať: Dôležité probiotiká: Takto pôsobia na vaše telo a tu ich nájdete


Rozdiely sú nielen v chuti

Aj keď majú mnoho spoločného, ich konzistencia, tučnosť i chuť je rozdielna. Príčina spočíva v spôsobe ich prípravy.

Cmar bol spočiatku vedľajší produkt pri výrobe masla. V súčasnosti sa vyrába z odstredeného či čiastočne odstredeného kravského mlieka. Výživová hodnota sa zvyšuje pridaním probiotických baktérií. Chuť cmaru je perlivá, pre niekoho kyslasto štipľavá. Nevýhodou je menší obsah vitamínov rozpustných v tukoch, predovšetkým vitamínu A.

Osobitý je nízkym, najviac jednopercentným obsahom tuku, preto sa odporúča osobám s nadváhou. Vďaka kvalitným proteínom a dvojnásobnému množstvu lecitínu v porovnaní s mliekom, ho ocenia aj ľudia podávajúci športové výkony. Dostatok lecitínu v tele zabezpečuje efektívnejšie využívanie energie

Výnimočnosť kefíru

Kefír je tučnejší ako cmar, nájdeme v ňom teda vyšší podiel vitamínu A. Pochádza z Kaukazu a pôvodne sa vyrábal ako kumys – nápoj z kvaseného kobylieho mlieka. Dnes tvorí základ kravské, kozie či ovčie mlieko. Vegáni si ho pripravujú z kokosového mlieka.

Konzistencia kefíru je podobná riedkemu jogurtu a má kyslastú, mierne perlivú chuť. Celkovo chutí trochu ostrejšie ako cmar.

Špecifický je najmä postupom výroby. Do plnotučného mlieka sa okrem prospešných baktérií pridáva aj tibetská kefírová huba. Popri kysnutí mlieka spôsobuje i slabé alkoholické kvasenie. Jednu časť mliečneho cukru premení na kyselinu mliečnu, druhú na alkohol a kyselinu uhličitú. Preto vypuklé veko na kefírovom pohári nesvedčí o pokazenom výrobku, je dôsledkom tvorby kyseliny uhličitej.


Mohlo by vás zaujímať: Spravte niečo pre svoje črevá: Doprajte si pravidelne tieto potraviny


Napriek alkoholu zdravý

Práve vďaka nízkemu obsahu alkoholu (0,1 – 0,6 %) sa považuje kefír za veľmi zdravý. Napomáha zníženiu krvného tlaku a lepšiemu prekrveniu srdca. Konzumácia tohto výrobku pomáha pri liečbe astmy, akné, alergií a syndrómu dráždivého čreva. Zároveň znižuje riziko mnohých ochorení vrátane Alzheimerovej choroby a rakoviny.

Väčšina kefírov z obchodu neobsahuje alkohol. Niektorí si ho kvôli lahodnej chuti pripravujú radšej sami, najlepšie z trvanlivého mlieka. Má menej baktérií a kefírová huba ho dokáže rýchlejšie premeniť.

Ako na domáci kefír?

Základom domácej prípravy je tibetská kefírová huba. Môžete ju výhodne kúpiť cez internet. Okrem nej potrebujete čerstvé mlieko, zaváraninový pohár, plastové sitko, gumičku a papierovú utierku.

Postup: Pripravte si suroviny. Huby sa väčšinou prenášajú v malom pohári v troche mlieka. Nesmú prísť do styku s kovom, inak by sa zničili baktérie! Prelejte ich cez sitko a dôkladne premyte studenou vodou.

Do zaváraninového pohára nalejte čerstvé mlieko do výšky asi 2 cm od horného okraja. Prepláchnuté huby vložte do mlieka, prikryte utierkou a upevnite gumičkou. Mlieko nechajte kvasiť asi 24 hodín pri izbovej teplote.

Pre hustejší nápoj sa odporúča pomalšia fermentácia: 12 h pri izbovej teplote a potom uložiť do chladničky. Či je hotový, zistíte podľa hustoty a typicky kyslej chuti. Z hotového kefíru vyberte huby a vložte do mlieka. Kefír prelejte do pohára. Ideálne je vypiť ho čo najskôr. V mlieku sa huby začnú množiť, takže nový kefír pripravíte oveľa skôr. Výrobu potom môžete neustále opakovať.


Máte radi cmar a kefír? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Vlaďa
Odporúčame