Milujete jogurty? Takto si doma vyrobíte svoj vlastný!

jogurt

Photl.com

Je výborný na raňajky či desiatu, prospieva vášmu telu a poteší aj chuťové poháriky! Jogurt je mliečny výrobok, ktorý vzniká fermentáciou mlieka pôsobením probiotických baktérií. Hoci je na pultoch v našich obchodoch na výber obrovské množstvo od bielych po sladké, s ovocím či s vlákninou, nikdy si nemôžeme byť stopercentne istí ich kvalitou. Možno ste nevedeli, že veľká časť predávaných jogurtov v sebe už takmer žiadne živé kultúry nemá. A možno ste nevedeli ani to, že vyrobiť si chutný, ale najmä zaručene zdravý a kvalitný jogurt doma, nie je vôbec zložité.

Dôležitou vlastnosťou v prípade probiotických kultúr v mliečnych výrobkoch je najmä to, či sú schopné prežiť prechod tráviacou sústavou, pretože iba tak majú na organizmus liečivé účinky. A túto vlastnosť a právo nazývať sa probiotickými nemá u nás mnoho jogurtov. Čo teda potrebujeme na to, aby ste si doma pripravili vlastnú mliečnu pochúťku?

Ako základ – jogurt

Snáď to znie zvláštne, no na to, aby sme si mohli sami vyrobiť domáci jogurt, predsa len potrebujeme aj ten kupovaný. Treba vyberať starostlivo – jogurt má byť biely, v žiadnom prípade nie „light“ a musí obsahovať živé kultúry. Najlepšie sú tie slovenské. Ďalšou nemenej dôležitou ingredienciou je samozrejme mlieko, ideálne domáce. Keď nemáte prístup k čerstvému, nepasterizovanému mlieku, či už priamo od kráv alebo z mliečnych automatov, použiť môžete aj kupované plnotučné alebo polotučné mlieko – nie však  trvanlivé. Ak sa chystáte robiť jogurty pravidelne, môžete si zadovážiť aj jogurtovač, no s teplým radiátorom alebo elektrickou rúrou to zvládnete aj bez tejto investície.


Mohlo by vás tiež zaujať: Lahôdka menom syr: Tieto veci ste o ňom možno netušili


Ako postupovať?

Mlieko si zohrejeme v hrnci tak, aby sa na ňom vytvorila „koža“ (približne na 85°C). Tým sa nám zneškodnia baktérie v mlieku, ktoré by inak znehodnotili baktérie nachádzajúce sa v jogurte a výsledný jogurt by bol riedky. Následne sa mlieko nechá mierne vychladnúť na teplotu okolo 30°C až 50°C. Čím nižšia teplota tým je doba tvorby jogurtu dlhšia. V mlieku si rozmiešame jogurt (na 1 liter mlieka môžeme použiť 1 lyžicu jogurtu alebo aj celý, ale podľa iného receptu rovnaké množstvo postačí aj na 2 litre mlieka atď.). Záleží od vás, aký jogurt vám bude vyhovovať viac. Takto rozmiešanú zmes si rozlejeme do menších nádob, prikryjeme ich nahriatou utierkou a uložíme na teplý (nie veľmi horúci) radiátor alebo do vypnutej rúry predhriatej na 50°C. Tvorba jogurtu trvá približne 5 až 8 hodín, pokojne ho môžeme nechať v teple po celú noc. Či je jogurt hotový zistíme podľa vône a konzistencie. Následne už na ďalšiu výrobu domáceho jogurtu môžete používať ako základ ten vlastný.


Mohlo by vás tiež zaujať: Palacinkové orgie: Slané či sladké, na týchto príchutiach si pochutíte!


Príchute

Ak máte radi ochutené jogurty, do mlieka môžeme pri zohrievaní pridať cukor alebo kondenzované mlieko. Už hotový jogurt sa môže dochutiť kakom či medom, javorovým sirupom, škoricou… Prípadne môžeme do nádob ešte pred vliatím mlieka vložiť džem, čokoládu alebo čerstvé či zavárané ovocie.

Zdroj: Photl.com, photl.com, Andrea
Odporúčame