Čím z ľudskej stravy kŕmiť psov? Množstvo našich potravín im môže ublížiť

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Ak nechcete svojmu štvornohému miláčikovi uškodiť, je nesmierne dôležité vedieť, čo pes z nášho stola môže a čo nie

Sú ľudia, ktorí svojich psov nekŕmia ničím iným, ako suchými granulami. Potom sú však aj takí, ktorí štvornohých priateľov napchávajú iba zvyškami domácej stravy. Hoci krmivá sa v posledných dekádach jednoznačne preferujú, je dobré ich raz za čas obohatiť o niečo z domácej stravy. No rovnako, ako môžeme psom ulahodiť, tak im môžeme aj uškodiť. Preto je dôležité vedieť, čo pes z nášho stola môže a čo nie.


Jedlo ako jed

Mnohým sa môže zdať, že keď je jedlo dobré pre nás, musí byť dobré aj pre psa. Nie je to tak. Niektoré látky z našich potravín môžu na psí organizmus pôsobiť ako jed. Aj keď sa hovorí, že psy boli odjakživa kŕmené domácou stravou a nejako to prežili, treba tento názor brať s rezervou. Nevhodné jedlá im škodili aj vtedy a možno aj takým spôsobom sa skracoval ich život. Tiež je potrebné myslieť na to, že dnešné potraviny obsahujú čoraz viac konzervantov a iných látok, na ktoré ľudia pred rokmi pri domácej strave ani nepomysleli.

Od zvracania po zlyhanie obličiek

Zlý výber potravín tak môže priniesť nepríjemné exémy, ale tiež alergie, zlé trávenie alebo dokonca zvracanie či problémy s pečeňou a obličkami. Medzi nevhodné potraviny patrí napríklad hrozno a sušené hrozienka, ktoré spôsobujú až zlyhanie obličiek. Cibuľa a cesnak zase môžu vyvolať anémiu a dýchacie problémy. Tie môže zapríčiniť aj paradajka a spolu s nimi aj napríklad letargiu, nadmerné slinenie, zvracanie či hnačku. Posledné dve menované nepríjemnosti môže zapríčiniť aj prísun kofeínu. Pri veľkom množstve však môže viesť až k smrti psa. Mimoriadne nebezpečná je aj čokoláda. Pozor si tiež dávajte na presolené potraviny.


Mohlo by vás zaujímať: Domáca strava pre vašich miláčikov: Čo variť pre psov a mačky?


Vyvážená strava

Granule majú svoj význam. Na prvý pohľad možno vyzerajú nevábne, jednotlivé zložky sú však vyvážené a nechýbajú tiež látky potrebné pre zdravú existenciu nášho psa. Akými ďalšími potravinami ho ešte môžeme odmeniť?

Ovocie a zelenina

Existuje množstvo ovocia a zeleniny, ktoré robia psom zle. Nepatria medzi ne jablká, pozor si jedine dajte na semienka v ohryzku, ktoré by mohli byť škodlivé. Psom chutia aj sladké zemiaky, takzvané bataty, ktoré sú dobrým zdrojom vlákniny a tiež vitamínu B6. Z ovocia sú tiež vhodné napríklad jahody, maliny alebo čučoriedky, ktoré doplnia vitamíny C a E. Zo zeleniny by ste psom mohli dopriať z času na čas zelenú fazuľku. Tá je bohatá na vitaíny K aj C a tiež mangán.

Syr

Pri veľkom množstve mliečne výrobky spôsobujú hnačky a nevoľnosť, pri malom, špeciálne ak ide o syr so zníženým obsahom tuku, môže ísť o príjemnú pochúťku. Tá je navyše plná bielkovín.

Jogurt

Biely jogurt vplýva dobre na funkciu čriev, taktiež obsahuje veľa bielkovín, vápnika, fosforu alebo vitamínu B12. Psovi dobre urobí aj jogurt so živými kultúrami, ktorý je bohatý na probiotiká. Vyhýbajte sa však sladkým jogurtom.


Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečné potraviny pre psov: Pozor na to, čo im dávate jesť!


Vajcia

Vajcia sú bohaté na vápnik, čo pomôže psom so slabšou tráviacou sústavou. Vyhnite sa však surovému bielku, ktoré môže nepríjemne vplývať na srsť psa.

Ovsené vločky

Ovsené vločky obsahujú látky, ktoré dobre pôsobia na funkciu čriev. Rozhodne im však nedávajte vaše nedojedené ranné vločky, varte ich bez cukru či iných korení.

Pukance

Podobne, ako v prípade ovsených vločiek, aj populárny popcorn je pre psov vhodný, jedine však v tej situácii, ak je bez soli či masla. Obsahuje fosfor, horčík, vápnik alebo draslík, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie psa.


Čím z ľudskej stravy kŕmite vašich domácich miláčikov vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (10)

 • jenuvka 04.09.2019, 16:09

  my ryžu a zajačinu sem tam ... väčšinou dávame paté brit monoprotein a to mu naozaj šmakuje (: to ma rád

 • Paja 08.08.2019, 09:29

  jedine čo z načich potravin im davam su cestoviny a ryža, kuosk masa, inak velmi nie. A aj tuto varenu stravu im zakapnem lososovym olejom od Britu. Inak im davam jedine stravu určenu pre psa, takže granule a konzervy

 • Majka 01.07.2019, 15:22

  a ešte je dobry aj lososovy olej, na to netreba zabudat, le to pre psa velmi dobre a zdrave

 • Magdaléna 26.06.2019, 13:11

  z konzeriev davame nasmu vylucne brit monoprotein pate hovadzie alebo tuniaka so sladkymi zemiakmi a nas labradousek je v uzasnej forme

 • Vaska 07.06.2019, 19:23

  a ešte davam okrem granul aj konzervy a salamy a občas uvarim nejake vnutornosti (hlavne kracie a kraličie)

 • Lulu 07.05.2019, 10:45

  čo viem a čitala som, tak sa doporučuje davat 6x v tyždni iba stravu určenu pre pre, nejaku granule ( ja davam Brit s lososom a hovadzim masom) a jeden denniečo varene, ale zase opatrne so solou

 • Lenka 22.03.2019, 14:38

  ked už tak jedine varene masko, ale bez soli. Najlepšie je davat psovi iba stravu určenu pre psa, nič viac. Ta už má totiž všetko, čo zdravy a vitalny pes potrebuje

 • Zoe 02.03.2018, 14:00

  Kŕmim vareným mäsom (svalovina, vnútornosti), dostávajú aj chlieb, granule, kĺbové veľké kosti na obhrýzanie, syry, tvaroh, vajíčka, aj konzervy pre psov - keď nemám čas variť. No a samozrejme, majú zlozvyky, náramne im chutia zemiakové chipsy, čokoláda, sladkosti - zožrali by všetky ľudské maškrty, musím to pred nimi schovávať - nedávam im to! Ale sú tým ako posadnutí - sú schopní mi to aj uradnúť aj keď majú plné misky svojho žrádla...

 • Jozef 04.02.2018, 13:40

  A kde je mäso? Alebo dnešný pes už ani toto nemôže?

 • vsetkozravypes 12.01.2018, 20:46

  no otcov pes zerie vsetko a je v pohode... sam si odtrhne ovocie, ci vyhrabe zeleninu,... blaboly....

1

Pridať komentár