Staráte sa o svojich rodičov? Toto všetko by nemalo chýbať v ich jedálničku

Senior

thinkstockphotos.com

Ak sa staráte o svojich rodičov, ktorí už nevládzu tak, ako kedysi, určite viete, že navariť pre nich niečo zdravé je niekedy riadna fuška. Potrebujú potraviny bohaté na vitamíny a minerály a takisto stravu, ktorá je vyvážená a pestrá. Navyše im pripravené jedlo musí aj chutiť.

Zo všetkého najviac potrebujú seniori stravu bohatú na:

  • vitamíny skupiny B (najmä B6, B12 a kyselinu listovú)
  • vitamíny C, D a K
  • železo
  • vápnik
  • zinok
  • selén

Nedostatok týchto vitamínov a minerálov vedie k zníženej imunite, zlému hojeniu rán, infekciám, problémom so zubami, osteoporóze, zlomeninám, zlej zrážanlivosti krvi či k depresiám.


Mohlo by vás zaujímať: Zachovajte si krásne telo a sviežu myseľ: Ako upraviť jedálniček po päťdesiatke?


Každý vek sa v niečom líši

Ak seniori pravidelne nejedia, prichádzajú o cennú energiu. Riskujú tak, že budú podvyživení. Jedlo je predsa naše palivo, ktoré nám dodáva silu vykonávať každodenné činnosti. Pre starších ľudí má vhodná strava obzvlášť veľký význam, pretože ich udržuje zdravých a zvyšuje kvalitu ich života. So zvyšujúcim sa vekom sa však nároky seniorov na jedlo menia:

60 až 70 rokov: Toto obdobie voláme ranná staroba. Pre seniorov v tomto veku sú typické nevhodné stravovacie návyky, ku ktorým patria ťažké a smažené jedlá, sladkosti i vysoký príjem tukov a sacharidov. Vďaka tomu je v tomto veku bežná obezita a z nej vyplývajúce choroby.

70 až 80 rokov: V tomto veku sa stáva, že seniori si už nevládzu navariť sami a potrebujú pomoc druhých. Začína sa u nich prejavovať podvýživa a v ich strave absentujú dôležité vitamíny a minerály.

80 a viac rokov: Ľudia v tomto veku trpia vo väčšine prípadov podvýživou. Chuť do jedla im rapídne klesá a je potrebné dbať na to, aby sa stravovali pravidelne a zdravo.

Čo preferovať a čomu sa vyhýbať

Ak je na vašich pleciach strava staršieho človeka, mali by ste poznať pár dôležitých pravidiel:

  • pripravujte jedlá, ktoré má senior rád/rada
  • čo sa týka obeda, polovicu taniera by mala tvoriť zelenina a druhú polovicu ryby, kuracie alebo morčacie mäso
  • dbajte na to, aby jedol/jedla po sediačky
  • vyhýbajte sa príprave jedál na masle, radšej použite olivový olej
  • ideálne sú nízkotučné mliečne výrobky
  • ak tanier s jedlom nie je jednotvárny, ale naopak farebný, robíte dobre
  • dbajte na to, aby mal/mala pravidelný prísun čerstvého ovocia
  • dôležité sú aj strukoviny, semienka, orechy, vajíčka a celozrnné potraviny
  • dôležitý je aj príjem minimálne 1,5 vody denne

Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


Prispôsobujte stravu zdravotnému stavu

Myslite na aktuálny zdravotný stav. Ak má váš blízky problém s prehĺtaním alebo so zubmi, ideálne je pripravovať rozmixované alebo kašovité jedlá. Tie sú ľahko stráviteľné a seniori nemajú problém s ich rozžutím.

Ak je senior fyzicky zdravý, no trpí psychickými problémami a odmieta jesť, musíme byť aj psychológom a vysvetliť mu, že potravu musí prijímať pre správne fungovanie tela. Treba brať do úvahy aj to, že za podvýživou môžu stáť aj niektoré lieky, ktoré seniori berú. Tie občas znižujú chuť do jedla.

Čomu sa muste vyhnúť

Pri príprave jedál by ste sa mali vyhnúť predovšetkým nadmernému soleniu. Denná dávka by nemala prekročiť hranicu 5 gramov v rámci všetkých potravín. Preferujte teda radšej bylinky, ktoré povzbudzujú zmysly a podporujú chuť do jedla.

Takisto pozor na príliš veľa sladkostí a niektoré mliečne výrobky, pretože nie všetky musia byť zdravé. Najlepší je kefír, bryndza alebo tvaroh, pretože obsahujú dobre stráviteľný vápnik, vitamíny a aj probiotiká, ktoré podporujú imunitu.


Aké potraviny by ste odporúčali do jedálnička seniora zaradiť vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame