Ako dodať telu stratenú energiu? Okrem kávy pomôžu aj iné životabudiče

Čajník

unsplash.com

Cítite sa preťažení a bez energie? Dnes to nie je nič neobvyklé. Chceme zvládať prácu i rodinu a pritom čo najlepšie využívať svoj voľný čas. To nás vyčerpáva natoľko, že niekedy nepomôže ani niekoľko šálok kávy. Energiu ale môžeme doplniť aj inými nápojmi, po ktorých budeme sústredenejší a plní života.

Vylepšenie klasickej kávy

O prospešnosti či škodlivosti kávy pre naše zdravie sa stále vedú spory. Napriek tomu väčšina z nás siahne práve po nej. Jedna až dve šálky denne môžu zvýšiť pozornosť bez toho, aby zdraviu uškodili.

Ak do nej primiešate trochu mletého kardamómu, vitalizujúci účinok sa znásobí. Voňavá korenina patrí medzi najjemnejšie a kedysi aj najdrahšie na svete. Používa sa na pozdvihnutie nálady, obnovenie sily a vitality.


Mohlo by vás zaujímať: Pravda o energetických nápojoch: Ako vplývajú na naše telo – a fungujú vôbec?


Skúste netradičné verzie

Veľa druhov bezkofeínových káv dokáže tiež povzbudiť. Väčšinou sa vyrábajú z obilia a ďalších rastlín. Na rozdiel od bežnej kávy nedráždia žalúdok. Vďaka svojmu zloženiu sa môžu stať súčasťou zdravého a vyváženého jedálneho lístka.

Káva Yannoh, pripravená z jačmeňa, raže, čakanky a žaluďov, je výborným dodávateľom energie. Pomáha tiež pri chronických bolestiach hlavy a tráviacich ťažkostiach. Obzvlášť vhodná je pre duševne pracujúcich ľudí a pri rekonvalescencii.

Ajurvédska káva Ašvaghandha obsahuje extrakt z rovnomennej rastliny a čakanky. Slúži na posilnenie imunity, fyzickej i psychickej kondície. Telu dodáva životnú silu a má regeneračné účinky. Priaznivo pôsobí na trávenie a proti stresu.

Čierny alebo radšej zelený?

Čierny čaj je známy stimulačnými účinkami a to vďaka kofeínu – teínu. Jedna šálka čaju obsahuje asi dve tretiny kofeínu obsiahnutého v šálke instantnej kávy. Čaj zlepšuje koncentráciu, výkonnosť i prietok krvi a je prevenciou kardiovaskulárnych ochorení.

Nie každému vyhovuje jeho intenzívna chuť a tak môže zvoliť jemnejšiu podobu. Lahodný zelený čaj stimuluje celý organizmus, hlavne mozog. Zlepšuje pozornosť a zvyšuje rýchlosť reakcií. V ňom obsiahnutý kofeín sa viaže na triesloviny a aminokyseliny, preto čaj povzbudzuje na dlhší čas.

Pravidelné pitie tohto čaju má mnoho pozitívnych vplyvov na zdravie. Zrýchľuje látkovú premenu a povzbudzuje cirkuláciu krvi. Vyplavuje z tela škodlivé látky a posilňuje imunitu. Tým pomáha chrániť pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.


Mohlo by vás zaujímať: Cítite sa unavení a bez energie? Naštartujú vás tieto životabudiče!


Tipy na ranné nápoje

Ak si vychutnáte tento osviežujúci čaj ráno, rýchlo vás preberie. Zázvor a škorica v tele rozprúdia krv. Potrebujete: 1 vrecúško čierneho čaju, 1 KL čerstvo nastrúhaného koreňa zázvoru, kúsok celej škorice, pol litra vody a med. Koreniny vložte do vody a 15 minút pomaly zahrievajte. Odstavte, pridajte vrecko čaju a nechajte lúhovať 5 minút. Potom čaj sceďte a oslaďte medom.

Alebo si pripravte čaj Prana tea. Vhodný je najmä pre generáciu stredného a vyššieho veku. Zmes horských himalájskych rastlín priaznivo pôsobí na obnovu vitality a tiež na nervový systém. Čaj má teda nielen povzbudzujúce, ale aj upokojujúce účinky. Pomáha pri napätí, úzkosti, migréne i nespavosti.

Sviežosť z ovocia

Ako „prebrať telo k životu“ bez kávy alebo čaju? Ovocné a niektoré zeleninové šťavy, doslova prekypujú energiou. Ešte priaznivejšie účinky na zdravie dosiahnete, ak do nich pridáte jogurt so živou kultúrou, kefír alebo med.

Väčšine športovcov je známy povzbudzujúci účinok citrónového nápoja. Pripravíte si ho z 2 PL šťavy z citróna, ktoré zalejete pohárom teplej vody. Môžete osladiť 2 ČL medu.

Na ovocný životabudič potrebujete: 300 ml mlieka, 1 banán, 5 datlí bez kôstok a mletú škoricu. Vychladené mlieko, banán a datle rozmixujte. Nalejte do pohárov a ozdobte škoricou. Hustý ovocný nápoj zasýti a doplní energiu na dlhšiu dobu.


Mohlo by vás zaujímať: Životabudič káva: Poznáme ju na milión spôsobov, ale to, čo dokážu niektorí s ňou je umenie!


Nápoje nabité energiou

Na trhu je množstvo energetických či tonizujúcich nápojov. Väčšinou obsahujú kofeín, niekedy extrakty z povzbudzujúcich bylín či aminokyseliny, ktoré zabraňujú únave. Pri ich konzumácii by sme však mali byť opatrní. Často nie sú vhodné pre diabetikov, osoby trpiace nespavosťou či rôznymi psychickými poruchami. Navyše neraz majú vysoký podiel sacharidov.

Čo ešte pomôže?

  • rýchli dodávatelia energie: banány, sušené ovocie, horká čokoláda
  • trvalé zdroje energie: zemiaky, ryža, cestoviny – vyberajte zdravšie celozrnné formy
  • čerstvé ovocie a zelenina: nedostatok vitamínov a minerálov môže taktiež prispievať k nadmernej únave
  • pomalé, hlboké dýchanie: zvýšený príjem kyslíka vedie k zvyšovaniu úrovne energie. Uvoľnite sa, nadýchnite sa nosom a zadržte dych na niekoľko sekúnd. Potom pomaly vydychujte. Opakujte dovtedy, kým sa nebudete cítiť sviežejší.
  • pohybová aktivita: ak nešportujete, doprajte telu denne aspoň 20-minútovú prechádzku na čerstvom vzduchu.

Ktoré životabudiče najlepšie pomáhajú vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Vlaďa
Odporúčame