Slováci umierajú hlavne na srdcovo-cievne ochorenia: Ako udržať cievy zdravé?

Žilky

thinkstockphotos.com

Cievny systém je zložitý komplex tvorený tepnami, žilami a vlásočnicami, ktoré majú dve dôležité úlohy. Prvou je, že zabezpečujú odvádzanie škodlivých látok z nášho tela a von a druhá je zabezpečenie prietoku krvi, živín a kyslíka do celého tela. Viete, čo všetko musíte urobiť, aby ste svoje cievy udržali zdravé?

Nebezpečné faktory

To, v akom stave sú vaše cievy, veľmi záleží aj od nasledujúcich faktorov:

●       stres

●       vysoký krvný tlak

●       sedavý spôsob života

●       cigarety a alkohol

●       vysoký krvný tlak

●       nezdravá strava

●       nadváha

●       cukrovka

●       dedičnosť

●       vek

●       pohlavie

Najčastejšia príčina úmrtí Slovákov

Cievy si upchávame bez toho, aby sme si to uvedomovali. Ich správne fungovanie je však životne dôležité a preto by sa im mala venovať obrovská pozornosť. Je to najmä kvôli tomu, že najčastejšou príčinou úmrtí Slovákov sú práve srdcovo-cievne ochorenia.

K ich vzniku prispieva najmä artérioskleróza, ľudovo povedané kôrnatenie ciev, za ktorým stoja už zmieňované nezdravé jedlá, príliš veľa stresu, cigarety, alkohol a sedavý spôsob života.

Ak sa chcete artérioskleróze vyhnúť, prestaňte nadmerne soliť, pravidelne cvičte a vyhýbajte sa stuženým tukom, smotanovým mliečnym a mäsovým výrobkom. Vek, pohlavie ani dedičnosť neovplyvníte, no ostatné faktory áno. Snažte sa preto žiť zdravo a udržte si tak svoje cievy silné a pružné.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodná pomoc pre zlepšenie ciev: Ktoré potraviny a bylinky si treba dopriať?


Prímorské krajiny sú na tom lepšie

Ak sa pozrieme na európske krajiny, ktoré sú na tom z hľadiska cievnych ochorení najhoršie, zistíme, že Slováci a Maďari vedú. Môže za to náš hektický spôsob života, ktorý je plný stresu a zhonu.

Naopak, najlepšie sú na tom prímorské krajiny. Ďakovať môžu svojej strave, ktorá sa skladá z ovocia, zeleniny a rýb. Práve tie obsahujú dôležité látky, ktoré udržiavajú cievy zdravé a pružné. Takisto sa menej stresujú a žijú pohodovejší život.

Zdravé cievy sú prevenciou kŕčových žíl

K cievnym ochoreniam patria aj kŕčové žily. Ide o viditeľné rozšírenie steny podkožných žíl, ktoré bývajú stočené, vystupujú nad úroveň kože a majú tmavomodrú farbu. Najčastejšie sa vyskytujú na nohách a spoznáte ich podľa bolesti v lýtkach, kŕčov alebo pocitu ťažkých nôh.

Ak si však myslíte, že trápia len ženy, ste na omyle. V dnešnej dobe sa s nimi boria rovnako aj muži. Trpí nimi takmer každý druhý človek a pri ich vzniku zohráva svoju rolu obezita, vek, málo fyzickej aktivity a dlhé sedenie či státie. Kŕčové žily sa dajú liečiť injekčne alebo v nevyhnutných prípadoch operáciou.

Náš tip: Ak chcete kŕčovým žilám predísť, zabudnite na cigarety a začnite aktívne športovať. Najlepšie je plávanie, bicyklovanie, chôdza alebo turistika. Takisto je dôležitá pestrá strava, bohatá na ovocie, zeleninu, ryby, rastlinné oleje a zelený čaj. Deci červeného vína denne môže tiež pomôcť.


Mohlo by vás zaujímať: Zdravé cievy celý život: Ako ich môžete mať aj vy?


Ak chcete mať cievy zdravé a pružné, skúste sa riadiť nasledujúcimi radami:

●       prestaňte fajčiť

●       pite maximálne deci červeného vína denne

●       jedzte veľa rýb, ovocia, zeleniny, rastlinných olejov, orechov a ovsených potravín

●       každý deň si naordinujte prechádzku na čerstvom vzduchu

●       nejedzte priveľa vajec a rafinovaných cukrov

Pri podozrení navštívte lekára

S návštevou lekára netreba otáľať a ani sa jej nemusíte báť. Stav vašich ciev sa dá ľahko zistiť pomocou viacerých metód. K najrýchlejším spôsobom patrí odmeranie tlaku na rukách a členkoch. Tento test praktizujú všeobecní lekári bežne a je absolútne bezbolestný. Seniorom alebo diabetikom sa odporúča vykonať aj ďalšie testy, pretože patria do rizikovej skupiny.


Ako sa o svoje cievy staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame