Nechtík pomáha zvonka aj zvnútra: Pripravte si masť, kúpeľ alebo čaj

Nechtík lekársky

thinkstockphotos.com

Medzi našimi domácimi liečivými rastlinami patrí právom miesto nechtíku lekárskemu. Ide o rastlinný liek najvyššej kategórie, ktorý by mal byť súčasťou každej lekárničky. V mesiacoch, keď sa k čerstvému nechtíku nedostaneme, môžeme naplno využiť silu sušených kvetov. Pripravte si masť alebo kúpeľ a posilnite ich vonkajšie účinky jedinečným nechtíkovým čajom.

Nielen pre krásu

Nápadné žlté alebo pomarančové kvety nechtíka môžeme obdivovať v záhradkách aj na poliach. Hinduisti si nimi dodnes zdobia oltáre chrámov. Starí Egypťania ich zase používali ako omladzujúci prostriedok. Nechtík však nepôsobí len na krásu.

Jeho mimoriadne schopnosti môžu byť na osoh celému organizmu. Táto liečivá rastlina obsahuje silice, flavonoidy i cenné karotenoidy, ktoré sa v tele počas trávenia menia na vitamín A. Spája sa v nej mnoho vzácnych vnútorných i vonkajších účinkov, ktoré sa navzájom dopĺňajú.


Mohlo by vás zaujímať: Nechtíková masť či olej na kŕčové žily aj mykózy: Pripravte si ich sami doma!


Šafran chudobných

Najcennejšou časťou sú kvety, no v ľudovom liečiteľstve sa používa celá rastlina – kvety, stonka aj listy. Nechtík býva zložkou lekárenských mastí a zásypov, prísadou do bylinkových kúpeľov a bežne sa využíva i v kozmetike. V minulosti slúžil ako náhrada skutočného šafranu na dochutenie polievok, mäsa, šalátov a koláčov. Preto sa nazýval aj šafranom chudobných.

Najznámejšia je masť

Osvedčený prostriedok na mnoho druhov poranení, ťažko sa hojace rany a kožné choroby je nechtíková masť. Pripraviť sa dá z čerstvej rastliny, ale aj zo sušeného kvetu nechtíka. Pomáha pri celom spektre zdravotných ťažkostí: na drobné poranenia a praskliny na pokožke, zle sa hojace rany, opuchy, kŕčové žily, vredy, ekzémy, preležaniny, popáleniny či omrzliny. Pozitívne pôsobí aj pri plesni na nohách, najmä ak iné prostriedky zlyhali.


Mohlo by vás zaujímať: Bylinné tinktúry a likéry na rôzne neduhy: Pripravte si ich doma aj vy!


Stačia dve suroviny

Na prípravu nechtíkovej masti potrebujete: 1 balenie sypaného nechtíka lekárskeho, prípadne 4 hrste sušených kvetov z vlastných zásob a ½ kg bravčovej masti. Masť pomaly zohrievajte vo väčšom hrnci, pretože silno kypí. Do horúcej masti nasypte bylinky a počkajte, kým zovrie. Nechajte cez noc odstáť. Na druhý deň ju trochu prihrejte a prefiltrujte cez riedke ľanové plátno. Nalejte do čistej nádoby, zavrite a uskladnite na chladnom mieste.

Ak nemáte bravčovú masť príliš v láske, vymeňte ju za kvalitný rastlinný tuk. Aby nechtíková masť zostala hladká, pridajte do ešte teplej hmoty trochu oleja. Masť a zvyšky z prípravy možno využiť pri vredoch na prsiach. 

Zdravotný a upokojujúci kúpeľ

V prípade plesní v pošve alebo mykózy si treba opakovane robiť sedacie kúpele a omývať sa. Na takýto kúpeľ potrebujete: 50 g suchej byliny alebo dve plné hrste čerstvého nechtíka. Pri kúpeľoch celého tela nechtík blahodarne pôsobí na pokožku a tiež na nervový systém.

Nechtíkový čaj prečisťuje

Pri každom vonkajšom použití nechtíka zosilňuje jeho pozitívne účinky pitie nechtíkového čaju. Nechtík, ako bylina prečisťujúca krv, je najlepším pomocníkom pri infekčnej žltačke. Pri chorobách pečene vykazuje čaj skvelé výsledky, zvlášť ak je pripravený z celej rastliny a pije sa nesladený.

Priaznivo pôsobí aj na ďalšie vnútorné orgány: žlčník, obličky i na činnosť srdca. Podporuje krvotvorbu a mierne znižuje krvný tlak. Pomáha zlepšiť trávenie, používa sa pri zápale pankreasu, žalúdočných a dvanástnikových vredoch.


Mohlo by vás zaujímať: Čaje pre dobré trávenie: Ktorý z nich by ste si mali pripraviť vy?


 

Na ženské choroby

Populárny bavorský liečiteľ, Sebastián Kneipp, nazval túto rastlinu kráľovnou v liečbe ženských chorôb. Čaj uvoľňuje, tlmí kŕče pri menštruácii a pomáha zmierniť krvácanie. Vhodný je aj na zmiernenie návalov v období prechodu, pri stavoch úzkosti alebo depresie.

Aj doktor Bohn považoval nechtík za dôležitý rastlinný liečivý prostriedok, ktorý môže účinne zasahovať proti rakovine a nádorom. Najmä, ak sa nachádzajú v tráviacom ústrojenstve, maternici a prsníku. Keď už nie je možná operácia, odporúča sa piť dlhší čas nechtíkový čaj. Okrem toho účinkuje čaj upokojujúco na dýchacie cesty, z ktorých môže uvoľniť hlien a má taktiež hojivé účinky na afty a boľavé ďasná. Vtedy ho možno použiť aj na kloktanie.

Ráno aj večer

Čaj z nechtíka patrí medzi horké čaje. Nemá žiadne vedľajšie účinky, no nemal by sa užívať dlhodobo. Na prípravu potrebujete: 1 lyžičku sušených kvetov nechtíka a šálku vody. Bylinky zalejte vriacou vodou a nechajte pod pokrievkou lúhovať 15 minút. Sceďte a pite 2x denne, ideálne ráno a večer.


Na čo všetko využívate nechtík vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Vlaďa
Odporúčame