Zázvor je skutočný zázrak prírody: Vylieči omnoho viac, ako si myslíte

Zázvor

pixabay.com

Pri chrípke, by sme ako najskôr siahnuť po zázvore. Zabraňuje množeniu baktérií i vírusov a navyše zvyšuje obranyschopnosť organizmu. To však nie je všetko. Pomáha aj s chudnutím, zlepšuje prietok krvi a detoxikuje organizmus. Napriek tomu by sme denne nemali zjesť viac ako štyri gramy.

Typická je ostrá a štipľavá chuť

Zázvor alebo odborným názvom ďumbier lekársky, pochádza z južnej Číny. Spočiatku sa využíval len v kuchyni na dochucovanie rôznych jedál, až kým ľudia neprišli na to, že má obrovské využitie aj v lekárstve. Vďaka svojej ostrej a štipľavej chuti, spôsobenej látkami gingerol a kapsaicín, nechutí úplne každému, no jeho pozitívne účinky na organizmus sú neodškriepiteľné. Dnes sa teší obľube nielen zázvorový čaj, ale aj pivo, sušienky či limonáda, ktorú si môžeme ľahko pripraviť aj doma.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračný zázvor: Bojuje proti rakovine a mnohým ďalším problémom


Zázvorová limonáda

Potrebujeme:

  • kúsok zázvoru
  • 2 limetky
  • 2 citróny
  • 2 litre jemne perlivej minerálky
  • 3 PL hnedého cukru
  • mätu

Postup: Zázvor ošúpeme, najemno nastrúhame a dáme do džbánu. Pridáme šťavu z limetiek a citrónov, hnedý cukor, minerálku, pár lístkov mäty, vhodíme pár krúžkov citrónu. Necháme aspoň hodinu odstáť, aby sa chute dobre spojili.

Zázvor nie je pre všetkých

Zázvor je veľmi liečivý najmä kvôli obsahu vitamínov B9, C a E. Takisto v ňom nájdeme aj draslík, vápnik, fosfor, selén, horčík, éterické oleje a antibiotické látky. Napriek všetkým týmto výhodám by dospelý človek nemal zjesť viac ako štyri gramy zázvoru denne. V sušenej podobe sa dokonca odporúča maximálne gram. Diabetici a ľudia so žalúdočnými či dvanástnikovými vredmi by nemali jesť zázvor vôbec. Takisto by sa nemal jesť nalačno.


Mohlo by vás zaujímať: Liečivý zázvor: Skvelý proti nachladnutiu aj nevoľnosti


Pomáha so žalúdočnými ťažkosťami

Okrem toho, že sa zázvor využíva pri chrípke či prechladnutí, pomáha aj s bolesťami žalúdka. Ak máte po jedle pocit ťažkosti či nafúknutia, siahnite po zázvore. Pozitívne ovplyvňuje aj fungovanie čriev, takže je vhodný aj pri zápche či hnačke, keď odstráni z črevného systému vírusy.

Pri problémoch so žalúdkom si zo zázvoru pripravte čaj a to tak, že si malý kúsok koreňa ošúpete, nastrúhate a zaleje vriacou vodou. Takýto čaj je vhodný aj pri chrípke alebo ako prevencia iných ochorení.

Bojuje aj proti rakovine

Vedcom sa podarilo dokázať, že látky v zázvore pomáhajú spomaliť, prípadne u niektorých ľudí dokonca zastaviť rast rakovinových buniek. Zázvor je výborný antioxidant. Záleží však od toho, v akom štádiu rakovina je a aká dobrá je imunita chorého človeka. Najlepšie výsledky dosiahol pri rakovine hrubého čreva a to vďaka látke gingerol. Takisto sa potvrdili pozitívne účinky u ľudí s rakovinou pankreasu, prsníka a vaječníkov.


Mohlo by vás zaujímať: Zhoďte posledné kilá pred dovolenkou: Stavte na tento zázračný chudnúci nápoj


Vhodný pri chudnutí

Mnohí ľudia konzumujú zázvor každý deň, keďže im pomáha s chudnutím a detoxikáciou organizmu. Samozrejme, nejde to len tak a potrebná je aj zdravá strava a pravidelné cvičenie. Pravdou však je, že zázvor naozaj pomáha spaľovať kalórie a zlepšuje činnosť pečene, ktorá zbavuje telo toxínov. Takisto, ak sa v tele objaví nejaká nežiadúca látka, zázvor si s ňou vďaka antiseptickým a antibiotickým látkam poradí.

Zázvor pomáha aj s:

  • refluxom žalúdka
  • bolesťou zubov
  • migrénou
  • nadúvaním
  • osteoartritídou
  • vysokou hladinou cholesterolu

Máte zázvor v obľube? Na čo všetko ho využívate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lenka
Odporúčame