Sú mikrovlnky nebezpečné pre naše zdravie? Názory sú rôzne

Mikrovlnka

thinkstockphotos.com

Je praktickou pomocou v kuchyni, mnohí si bez nej už ani nevedia predstaviť život. Mikrovlnná rúra, alebo ľudovo povedané mikrovlnka, je milovaná a nenávidená. Tí, ktorí sú proti jej využívaniu, hovoria o tom, ako jedlá strácajú vitamíny a iné hodnotné látky, prípadne o jej vplyve na zdravie človeka. Pre priaznivcov nemá žiaden negatívny vplyv na pokrm ani ľudské telo a považujú ja za bezpečnú. Kde je však ukrytá pravda?

Problematické mikrovlny

Ako vlastne funguje mikrovlnka? V porovnaní s klasickou rúrou na pečenie, ktorá ohrieva celý priestor a tým aj pokrm, mikrovlnka rozkmitá čiastočky vody v jedle. Preto priestor rúry nie je horúci a zohrieva sa len samotný pokrm.

Pre kritikov sú mikrovlny dôvodom, pre ktorý sa chcú mikrovlnkám vyhýbať. Často sa ozývajú hlasy, že práve tie spôsobujú napríklad nádorové ochorenia. Treba však pamätať na to, že každý produkt, ktorý sa dostane na trh, musí spĺňať rôzne bezpečnostné kritéria, ktoré sú v prípade radiačného žiarenia pomerne prísne.

Navyše, už pár centimetrov od samotnej rúry sa množstvo emisií tak znižuje, že pre človeka nepredstavuje väčšie riziko, ako napríklad mobilný telefón. Rovnako treba povedať, že samotný pokrm si ohriatím neprešiel chemickou zmenou, neobsahuje tiež mikrovlny a rozhodne nie je rádioaktívny.

Náš tip: Mikrovlnku je potrebné pravidelné čistiť, znižuje sa tým množstvo emisií.


Mohlo by vás zaujímať: Odborník prehovoril: Toto robí prihrievanie v mikrovlnke s vaším jedlom


Protichodné názory

Potraviny menia pri tepelnom spracovaní svoje vlastnosti. Týka sa to nielen mikrovlnnej rúry, ale akéhokoľvek spôsobu prípravy. Jeden z názorov odborníkov hovorí, že mikrovlnka, kvôli krátkemu času ohrievania, dokonca dokáže zachovať väčšie množstvo vitamínu C a kyseliny listovej. „Vždy, keď varíte, stratí jedlo trocha svojej nutričnej hodnoty,” hovorí bromatologička Catherine Adams Hutt pre portál WebMD. „Najlepšou metódou pre zachovanie nutričných látok je variť potraviny čo najrýchlejšie a s čo najmenším obsahom vody,” dodáva. Jej slová potvrdzuje napríklad prípad špenátu, ktorý vo vriacej vode stratí 70% kyseliny listovej, zatiaľ čo pri rýchlej príprave v mikrovlnke ju takmer nestráca.

Odborníci sú však podobne rozpoltení, ako samotní ľudia. Potravinový technológ, docent Stanislav Sekretár zo Slovenskej technickej univerzity pre Plní elánu v minulosti používanie mikrovlniek neodporúčal.  „Voda absorbuje mikrovlnné žiarenie veľmi dobre, ľad takmer neabsorbuje. Dobre absorbujú mikrovlnné žiarenie aj vitamíny (C, B, E) a antioxidanty. Tieto tzv. mikronutrienty sa nachádzajú v potravinách vo veľmi malých množstvách a pri zohrievaní jedla v mikrovlnke sa pomerne rýchlo rozložia. Potom konzumujeme neplnohodnotné jedlo.“


Mohlo by vás zaujímať: Kupujeme mikrovlnnú rúru: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


Čo do mikrovlnky nevkladať?

Najväčším ohrozením tak zostáva, ak do mikrovlnky vložíte niečo, čo do nej nepatrí. Môže tak napríklad ísť o železné veci, ktoré odrážajú vlny, z čoho vznikajú iskry. Tie môžu spôsobiť poškodenie rúry, či dokonca požiar.

Naopak, bez problémov vám poslúžia porcelánové, sklenené a niektoré plastové riady. V prípade plastových škatuliek, ktoré si nosíme napríklad do práce, nezabúdajte ich pred ohrievaním otvoriť, keďže sa v nich mení tlak. Takisto si skontrolujte, či je výrobok vhodný na používanie v mikrovlnke.

Náš tip: Do mikrovlnky tiež nepatria tégliky od jogurtu, ovocie, vajíčka, polystyrénové obaly na jedlo, riad s kovovou výzdobou alebo čili papričky.

Čo sa týka potravín, ideálne je mikrovlnku nevyužívať na samotné varenie, ale len zohrievanie. Napríklad surové mäso nie sú mikrovlny vždy schopné rovnomerne prepiecť. Mäso tak môže byť napríklad z jednej strany prepečené a z druhej surové a tým potenciálne zdravotne nebezpečné.


Ako často využívate mikrovlnku v domácnosti vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame