Aromatické olomoucké syrečky: Český poklad je zdravý a vhodný aj pri diéte

Olomoucké syrečky

wikimedia.org

Aróma, ktorá sa s týmto syrom spája, je legendárna. Aj preto rozdeľujú olomoucké tvarôžky, známe tiež ako syrečky, ľudí na dve polovice. Jedna časť na ne nedá dopustiť, druhá ich, a to doslovne, nemôže ani cítiť. Syrečky sú však mimoriadne zdravé, neobsahujú takmer žiaden cholesterol a navyše, ide o unikát našich západných susedov, ktorý sa nikomu v Európe nepodarilo napodobniť.

Nie sú z Olomouca

História olomouckých tvarôžkov, ktoré v skutočnosti vôbec nie sú z Olomouca, siaha až do 15. storočia. V súčasnosti sa vyrábajú iba v obci Loštice, kde sa nachádza aj ich múzeum a dokonca tvarôžková cukráreň. Ide o jediný pôvodný český syr, ktorý dostal v roku 2010 chránené zemepisné označenie Európskej únie.

Česi o zaradenie na zoznam únie bojovali niekoľko rokov, problémom bol v tomto prípade tlak zo strany Rakúska a Nemecka. Tí chceli, aby mali právo na výrobu syrečkov aj potomkovia sudetských Nemcov žijúcich na území týchto dvoch štátov. Nakoniec však zostali unikátom našich západných susedov. Len pre zaujímavosť, v Lošticích na Šumpersku sa v roku 2016 vyrobilo 2110 ton syrečkov.


Mohlo by vás zaujímať: „Voňavé“ olomoucké syrečky: Sú pochúťkou pre každého gurmána


Bez konzervantov

Tvarôžky sú zrejúcim syrom, na jeho výrobu sa nepoužívajú stabilizátory ani tepelná úprava. Odtučnený tvaroh sa tak spracúva a konzervuje jedine so soľou. Syrečky patria do kategórie kyslých mliekárskych výrobkov, majú polomäkkú až mäkkú konzistenciu.

Náš tip: Všeobecne sa odporúča pri nákupe vyskúšať pružnosť syrečkov. Ak sú príliš tuhé, nebudú chutiť tak, ako by mali a takisto nebudú mať tú pravú konzistenciu.

Poslúžia pri diéte

Cenná je však nielen chuť, aróma, ale tiež ich zloženie. Majú nízku energetickú hodnotu, vďaka čomu môžu poslúžiť pri diéte. Telo si z nich berie bielkoviny, málo sacharidov a minimum tuku. Neobsahujú takmer žiaden cholesterol. Naopak, sú bohatým zdrojom vápnika.

Samozrejme, aj keď sú pri chudnutí syrečky vhodné, netreba ich v tomto prípade kombinovať s typickými potravinami, ako je biele pečivo, maslo alebo pivo. Využiť sa dajú aj vo varení, do sladkých aj slaných pokrmov. Pri spracovávaní sa oplatí ich nakrájať na menšie kúsky.


Mohlo by vás zaujímať: Boli sme vo Švédsku a otestovali najodpornejšie jedlo sveta: Ako sme sa popasovali s legendárnou pochúťkou?


Po pár minútach je zápach preč

A čo sa týka charakteristického zápachu, správny syreček by mal po vybalení odstáť aspoň 10 minút. Za túto dobu aróma takmer úplne zmizne, navyše po oteplení má lepšiu konzistenciu.

Keďže ide o zrejúci syr, je tento zápach v priebehu týždňov menej intenzívny. Vtedy postupne syrečky strácajú aj svoj tvar a začínajú byť čoraz mäkšie. Práve to najviac oceňujú gurmáni, ktorí na ne nedajú dopustiť.


Máte radi olomoucké syrečky? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: wikimedia.org, wikimedia.org, Filip, ČTK
Odporúčame