Nie každá diéta je rovnako účinná: Oprite sa o pomoc odborníkov aj blízkych

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Držali ste v posledných mesiacoch diétu?

Často sa stáva, že ľudia, ktorí sa rozhodnú chudnúť, bojujú s diétou celkom sami

Často sa stáva, že ľudia, ktorí sa rozhodnú chudnúť, bojujú s diétou celkom sami. Odborníci však hovoria, že by to tak nemalo byť. Okrem toho, že by ste sa mali spoľahnúť na blízkych a priateľov, pomôcť by vám mal aj odborník z danej oblasti. Nie každá diéta, ktorú nájdete v časopise alebo na internete, splní váš účel a pomôže vám.


Každý je iný

V roku 2010 zverejnila francúzska Národná agentúra pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a práce dokument, v ktorom hodnotí riziká spojené s odtučňovacou kúrou. Varovala pred škodlivými dôsledkami na ľudské zdravie, na ktoré sa nemôže zabúdať. Odporúča, aby človek nezačínal držať diétu sám a poradil sa s lekárom, lebo každý špecifické potreby v závislosti na veku, na požadovanom úbytku na váhe či na fyzických aktivitách.


Mohlo by vás zaujímať: Účinné, ale nebezpečné: Ktoré bielkovinové diéty vás môžu aj zabiť?


Pozor na návody z internetu

Základné pravidlo, teda dodržiavať diétu a cvičiť, je príliš všeobecné. Praktický lekár či nutričný poradca bude skôr zdôrazňovať vyváženú stravu prispôsobenú jednotlivcovi než diétu samotnú. "Aby sme mohli začať účinnú diétu, je potrebné urobiť akýsi prieskum. Je nevyhnutné vyhodnotiť potreby každého, pretože každý človek je iný," hovorí nutričná poradkyňa Florence Foucautová a upozorňuje, že diéty na internete nie sú vhodné pre každého, pretože každý má iné potreby.

Ide o dlhodobé zmeny

"Cieľom je vysvetliť, ale aj motivovať. Ak zahájime diétu bez dohľadu, vystavujeme sa riziku, že jej výsledky čoskoro pominú. Nutričný poradca môže pracovať na zmene spôsobu stravovania v dlhodobej perspektíve. Bez poradcu sa po ukončení diéty vraciame k pôvodnému spôsobu stravovania, ale to nie je naším zámerom," hovorí Foucautová.

"Vysvetľujem často ľuďom, že je lepšie zjesť plnohodnotné jedlo, aby nemali za dve hodiny hlad a nevrhali sa na tučné a sladké výrobky. Kto drží diétu sám, môže tiež riskovať nedostatok vitamínov a minerálov," zdôrazňuje Foucautová.


Mohlo by vás zaujímať: Diéta vďaka ktorej schudnú aj tí, čo diétovať nevedia: Účinne a bez jojo efektu!


Úlohu hrá aj psychika

Stále viac profesionálov v obore zaujíma rozšírený prístup zahŕňajúci rôzne aspekty, ktoré sa podieľajú na nadváhe: biologické mechanizmy zapojené do regulácie váhy, ale aj psychické (keď človek pri niektorých negatívnych emóciách hľadá uspokojenie v jedle) a zmyslové aspekty, kedy sa regulačné mechanizmy prejavujú pocitmi hladu a sýtosti. Odborník tiež môže pomôcť zvýšiť toleranciu voči citovej deprivácii, čeliť impulzívnej konzumácii potravín a posilniť sebaúctu a sebadôveru.

Dôležité je nestrániť sa spoločnosti. Ak priateľov a rodinu upozorníme na to, že začíname diétu, umožní nám to získať ich podporu a pomoc. V reštaurácii alebo pri večeri s priateľmi je vždy možné zvoliť si odľahčenú porciu. Diskusia umožní získavať skúsenosti a dostávať rady od iných.


Aké skúsenosti s diétami máte vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (1)

  • evelina 13.02.2018, 21:05

    "nedržte" žiadnu diétu, jedzte všetko, ale v malom množstve a neprežierajte sa. Chudnutie riadi hlava, nie plné brucho :)

1

Pridať komentár