Potraviny, ktoré dokonale nakopnú vašu imunitu: Vyskúšajte ich silu už dnes

Granátové jablko

pixabay.com

Naše zdravie vo veľkej miere závisí od toho, čo jeme. Každý deň by sme mali prostredníctvom stravy prijať množstvo vitamínov a minerálov, ktoré podporia fungovanie organizmu a imunity. Ideálne na nakopnutie imunity sú aj tieto štyri potraviny, ktorých pozitívny vplyv na naše zdravie je neodškriepiteľný.

Cesnak ako prírodné antibiotikum

Počas chrípkového obdobia sa odporúča zjesť každý deň aspoň dva strúčiky cesnaku. Málokto sa však tejto rady drží a to predovšetkým kvôli nepríjemnému zápachu, ktorý po jeho zjedení ostane v ústach. Zápachu sa však vieme zbaviť veľmi rýchlo a to tak, že si ústa vypláchneme vodou a rozhryzieme zrnko kávy.

Cesnak je prírodné antibiotikum. Obsahuje veľa železa, vápnika, vitamínov B1, B2 ale i veľké množstvo vitamínu C. Má nielen silné antibakteriálne, ale i antivírusové účinky, vďaka ktorým je účinným zabijakom chrípky i prechladnutia. Okrem toho pomáha aj pri problémoch s trávením či bolesťou zubov, znižuje cholesterol a je prevenciou rakoviny.

Náš tip: Ak nemáte radi cesnak, skúste sa nadýchať aspoň jeho arómy. Silice, ktoré sa z cesnaku uvoľňujú, pomáhajú uvoľniť zapchatý nos a liečia sliznicu.


Mohlo by vás zaujímať: Obdobie chorôb sa blíži: Podporte svoju imunitu týmito prírodnými zázrakmi


Granátové jablko plné antioxidantov

K najzdravším druhom ovocia patrí granátové jablko. Napriek tomu, že je o niečo drahšie, ako klasické ovocie, ktoré pestujeme v našich končinách, jeho účinky určite stoja za to. Výskumy potvrdili, že vďaka množstvu antioxidantov, ktoré obsahuje, detoxikuje telo ešte účinnejšie ako zelený čaj.

Granátové jablko našlo obrovské využitie u ľudí s oslabenou imunitou. Obsahuje totiž veľa vitamínu B a C, fosforu a vápnika. Tieto vitamíny a minerály sa navzájom dokonale dopĺňajú a vďačíme im za to, že sa telo stáva voči niektorým chorobám imúnne. Navyše, pomáha aj pri prvých náznakoch bolesti v hrdle, je prevenciou rakoviny a udržiava zdravé kosti i zuby.

Náš tip: Ak vás často trápi chrípka, pri prvých príznakoch alebo ako prevenciu pite čerstvú šťavu z granátového jablka.

Baza čierna pri horúčkach

Účinky bazy čiernej poznali naši predkovia už pred stáročiami, keď ju používali ako ochranu pred bosorkami či bleskami. Dnes sa však tento krík využíva najmä pri problémoch s imunitou. Na jar sa zbierajú kvety, ktoré sa následne sušia a na jeseň zas plody. Tie sú však jedovaté a nesmú sa jesť surové, no dá sa z nich pripraviť chutný a zdravý lekvár.

Pri oslabenej imunite sa odporúča piť bazový čaj pripravený zo sušených kvetov. Tie dodajú telu vitamín A, B a C, minerály, silice, triesloviny ale i organické kyseliny. Čaj z bazy sa využíva najmä pri horúčkovitých ochoreniach dýchacích ciest, pretože spôsobuje potenie, ktoré z tela vyplaví nežiaduce látky. Niektoré výskumy naznačujú, že extrakt z bobúľ dokonca dokáže zablokovať vírus chríky.

Náš tip: Pri chrípke pite čaj z rozdrvených kvetov, ktoré zalejte vriacou vodou a nechajte pár minút lúhovať. Do mierne vychladeného čaju pridajte na dochutenie lyžičku medu.


Mohlo by vás zaujímať: Imunita je základ zdravia: Ako sa prejavuje jej porucha a ako ju posilniť?


Špenát plný vitamínov a minerálov

Špenát je zelenina, ktorú nemá každý rád, no má mnoho pozitívnych účinkov na organizmus. To je hlavný dôvod, prečo by sme ho mali konzumovať ideálne dvakrát do týždňa. Pochádza z Ázie a obsahuje najviac živín a najmenej kalórií zo všetkých druhov listovej zeleniny.

Špenát podporuje imunitu a chráni bunky organizmu vďaka vysokému obsahu karotenoidov, antioxidantov, kyseline pantoténovej a šťavelovej, vápniku, magnézia, selénu a vitamínov A, B, C, E a K. Kvôli nízkemu obsahu kalórií je vhodný aj pre ľudí, ktorí držia diétu.

Náš tip: Ak nemáte radi klasický špenát s vajíčkom, skúste ho pridať do zeleninového šalátu, kde jeho chuť ani nepocítite. Dodáte svojmu telu všetky dôležité živiny, ktoré nakopnú vašu imunitu.


Ktoré potraviny na imunitu si doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lenka
Odporúčame