Auto po zime: Doprajte mu jarnú údržbu a bude fungovať na jednotku

Autá

www.plnielanu.sk

Jar prišla ako na koni a s ňou aj potreba postarať sa po zime o vášho štvorkolesového tátoša. Nielen ľudia totiž trpia jarnou únavou. Vaše auto si zaslúži starostlivosť, nielen aby vám slúžilo čo najdlhšie, ale aby ste ho prípadne potreby mohli predať za lepších podmienok.

V prvom rade treba auto po zime poriadne vyumývať. A to nielen zvrchu, ale aj zospodu, najlepšie ručne. Je totiž nielen špinavé od blata, ale sú na ňom aj zvyšky soli, kamienky od zimnej údržby ciest. To vašej karosérii ani podvozku neprospieva.

Kedy sa oplatí pneumatiky odkladať a vymieňať?

Čo sa týka výmeny pneumatík, v prvom rade treba ešte pred výmenou skontrolovať či sú tie vaše letné ešte vždy vhodné na jazdenie a zimné zase hodné odkladania. Treba skontrolovať hĺbku dezénu – letné pneumatiky nemôžu byť zjazdené pod 1,6 mm, zimné pod 3 mm. Napríklad v Rakúsku sa však vyžadujú 4 mm, takže ak sa pohybujete aj po ich cestách, myslite pred ich uskladnením aj na to, hovorí Emil Gajdoš z CAR PROFI s.r.o. „Ďalej sa treba riadiť aj podľa ich veku. Letné sú dobré aj 4-5 ročné. U zimnej gumy je ideálne neprekročiť štyri roky, aj keď nie je natoľko zjazdená. Moderné pneumatiky obsahujú siliku pre lepšiu priľnavosť v zime na ľade a tá sa stráca aj pri nejazdení.“


Mohlo by vás zaujať: Platíte veľa za benzín? Takto ušetríte!


Skontrolujte náplne

S príchodom teplého počasia treba vymeniť zimnú zmes v ostrekovačoch za letnú a podľa potreby vymeniť aj stierače, ktoré môžu byť poškodené od soli. „Ďalej treba skontrolovať hladiny, prípadne úniky chladiacej kvapaliny, olej v serve a hladinu brzdovej kvapaliny,“ upresňuje Gajdoš. Ak ste cez zimu jazdili len minimálne, nezabudnite si poriadne nabiť batériu. Ak si nie ste istý, či je v poriadku, môžete si ju nechať zmerať na špeciálnom prístroji.

Zaceľte rany zimy

V dielni by ste si mali nechať skontrolovať aj celú karosériu a drobné oderky od odletujúcich kamienkov. Tie menšie sa dajú opraviť väčšinou lokálne, pri väčších je nutné navštíviť lakovňu. V originálnych autosalónoch sa predávajú korekčné ceruzky na drobné opravy laku, s ktorých obsluhou si poradí aj menej zručný človek priamo doma. „V autodielni treba skontrolovať aj menej viditeľné veci. Disky kolies, vyčistiť celý brzdový systém, tlmiče, čapy, všetky manžety. Treba pozrieť aj podvozok, mohol sa poškodiť snehom a ľadom a najmä na výtlkoch,“ dopĺňa Emil Gajdoš.


Mohlo by vás zaujať: Rozmýšľate nad predajom svojho auta? Tieto modely sú najžiadanejšie


Pre predĺženie života karosérie

„Osobne odporúčam dať celú karosériu vyčistiť od asfaltu, čo sa nachytá od vozovky a potom vybrúsiť špeciálnou pastou a na záver naleštiť dobrou leštenkou. Ideálne je urobiť to hneď po zime a po pol roku to opäť zopakovať. Veľmi to predĺži kvalitu laku vozidla. Samozrejme by sa nemalo veľmi často chodiť do auto umývarky ale radšej na ručné umývanie,“ uzatvára.

 

 

Zdroj: www.plnielanu.sk, www.plnielanu.sk, Maroš
Odporúčame