VIDEOTIP Tri spôsoby prípravy praženice podľa Jamieho Olivera: Inšpirujte sa

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Vajcia pre telo predstavujú zdroj mnohých prospešných látok vrátane vitamínu A, selénu, ale aj luteínu a zeaxantínu

Praženica je klasika, na ktorú obrovské množstvo ľudí nedá dopustiť. Pre mnohých je toto vaječné jedlo symbolom víkendových raňajok.


A to celkom oprávnene, vajcia pre telo predstavujú zdroj mnohých prospešných látok vrátane vitamínu A, selénu, ale aj luteínu a zeaxantínu, ktoré sú potrebné napríklad pre zachovanie zdravého zraku. Jedno vajíčko má len okolo 70 kalórií.

Ako teda vyzerajú medzinárodné variácie na klasickú praženicu? To nám ukáže svetoznámy šéfkuchár Jamie Oliver. Ten v nasledovnom videu pripravil tri verzie - anglickú, francúzsku a americkú.

Práve tá posledná sa asi najviac podobá na to, ako sa praženica robí u nás. Francúzi ju napríklad pripravujú v parnom kúpeli a tak je jemná a jej príprava nejaký čas trvá. Briti zase nepoužívajú panvicu, vajcia dopredu rozmiešajú a niektorí dokonca pridávajú mlieko či smotanu.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (9)

 • Veronika 02.05.2019, 09:51

  Fíha... to musí byť "paráda" na tých spálených lacných chlebíkoch vajíčka. Ozaj všimli ste si, že aj vajíčka z klietkového chovu majú dosť často nejak podozrivo tmavé až oranžové žĺtka? Myslím si, že ten pán sa má ešte čo učiť, naša kuchyňa je chutnejšia...

 • Veronika 02.05.2019, 09:38

  Cibuľu treba len krátko osmahnúť, žiadne prepaľovanie do zlatista! A vôbec, normálne hrubé kúsky si nakrájajte... Keď bývalo kvalitné maslo, dala sa urobiť na masle. Domáce vajíčka z poctivého chovu chutia výrazne inak a chutnejšie ako nejaké Babičkine z obchodu. Dá sa pridať mladý čerstvý alebo roztopený mrazený hrášok a kopu zeleniny. Ako podklad stačí masť, či olej na vysmážanie. Vajíčiek sa netreba báť, neškodia. Tých 6-7 ks aspoň 60 gramových vám na jedno jedlo pre jedného stačia. Iné je robiť praženicu v panvici a iné v klasickom hrnci hoc s hrubým dnom, kde vajíčka "prihárajú" a tak sa smažia.

 • Andy 29.04.2019, 18:12

  Neviem teda, ale medzi omeletou a praženicou je značný rozdiel.

 • olala 28.04.2019, 22:01

  -poprípade z hríbov tiež ujde, ale z ozajstných, čiže dubákov, lebo niektorí tiežhubári volajú hríbami všetky huby. Keď som bol malý chlapec, tj pred asi 40 rokmi, rástli šampiňóny po lúkach a mali skvelú chuť, aj z nich bola dobrá. Ale dopadlo to s nimi tak, ako s paradajkami- dnešné, ak sa výnimočne ešte nájdu, tak asi už len lesné(a v obchodoch:-) ), tak tie už nielen že nie sú také skvelé, ako bývali, ale už nie sú ani zlé- sú také ako tie paradajky, teda také. . .nijaké...

 • olala 28.04.2019, 21:51

  Nikto z vás vážne netuší, aká je najlepšia praženica... Jeleňä obvarené v slanej vode, pokrájané na plátky, opražené na troške šmalca, do toho vajíčka a lahôdka je hotová. Pre 99% netušiacich, čo je tá vzácnosť- hľuzovka:-)

 • pochybovač2 28.04.2019, 10:03

  Tak mu pošlite aj slovenskú. Údená slaninka, opražená, pridaná na drobno krájaná cibuľka a po zosklovatení pridať vajíčka. Podľa slanosti slaniny, netreba ani soliť. Dá sa urobiť redšia, aj hutnejšia

 • fero 25.04.2019, 07:04

  Koho zaujíma recept na anglickú, francúzsku alebo americkú praženicu ? Slovenská by sa nenašla ? A propos : Recept na teplú vodu tam nemáte? Môže byť aj z anglická.

 • milstra 22.02.2018, 06:59

  stredná cibulka do zlata,kúsok pikantnej klobásky na drobno,poloriedka praženica,mňam :-)))

 • Filumena 21.02.2018, 12:08

  Klasika - veľa cibule do sklovita, praženička riedka a k tomu kus chleba ...

1

Pridať komentár