Nepríjemne popraskaná pokožka na rukách: Vyskúšajte niekoľko domácich receptov

Senior

thinkstockphotos.com

Drsná alebo popraskaná pokožka trápi mnohých ľudí. Nie je jednoduché zbaviť sa jej, ale je to možné. Musíme jej však venovať primeranú starostlivosť, aby mohla byť chránená pred vysušovaním. Vyskúšajte niektoré z receptov, ktoré si ľahko pripravíte v pohodlí domova.

Šupinatá a drsná

Suchá pokožka je nadmerne citlivá, niekedy až bolestivo napnutá. Pri veternom a chladnom počasí praská a šúpe sa, najmä ak nie je dostatočne chránená. Problémy s vysušenou pokožkou môžu prísť aj kvôli nevhodnému ošetrovaniu alebo používaním agresívnych čistiacich prostriedkov v domácnosti. Suchej pokožke preto treba venovať špeciálnu starostlivosť.

Základy ošetrovania rúk

  • umývajte si ich vždy vlažnou vodou
  • ak máte pokožku nielen suchú, ale aj extrémne citlivú, pridajte do vody 2 PL glycerínu, prípadne 1 – 2 ČL mandľových otrúb
  • skúste menej používať mydlo – keď už, dajte prednosť jemnému, mastnému a ihneď ho zmyte
  • po umytí hneď pokožku šetrne osušte mäkkým uterákom a natrite jemným mastným krémom
  • na noc naneste na ruky hrubšiu vrstvu vyživujúceho mastného krému a počkajte, kým sa vstrebe, alebo si na ruky natiahnite rukavice a nechajte účinkovať cez noc
  • cez deň chráňte pokožku pred vysušením tenšou vrstvou krému

Mohlo by vás zaujímať: Popraskaná pokožka na rukách: Ako s ňou konečne skoncovať?


Preč so starou kožou

Podstatou správnej starostlivosti o suchú pokožku je zbaviť sa starej, zrohovatenej kože. Inak nemusia byť ďalšie spôsoby ošetrenia tak účinné. Použité prísady ľahšie preniknú do hlbších vrstiev kože a vyživia ju. Pritom je nevyhnutné postupovať s citom, aby ste pokožku ešte viac nepodráždili.

Náš tip: Ideálne je odstrániť starú, hrubú kožu prípravou teplého kúpeľa. Kúpeľovú soľ nasypte do teplej vody: na 1 liter vody asi 2 PL lyžice soli. Ruky si namočte na 10 minút a drsnú kožu odstráňte pemzou. Ak je pre vás príliš tvrdá, použite masážnu špongiu. Potom ruky ošetrite výživným mastným krémom, napríklad propolisovým, nechtíkovým, alebo si pripravte niektorý z domácich receptov. Cez deň už ruky veľmi nenamáčajte a pri umývaní používajte gumené rukavice.

Na drsnú kožu si môžete namiešať aj kašičku. Zmiešajte droždie, trochu krupice a mlieka. Hustejšiu zmes naneste na ruky a nechajte chvíľu pôsobiť. Po zaschnutí odstráňte mäkkou hubkou. Tučné, neprevarené mlieko je možné použiť aj ako prvú pomoc na podráždenú a bolestivo napnutú pokožku. Natrite si ho na ruky a nechajte vsiaknuť. Pokožka sa uvoľní a bolesť sa stratí.

Maska na suché ruky

Zmiešajte 4 – 5 PL najemno pomletých mandlí s teplým mliekom a naneste na ruky hrubšiu vrstvu. Nechajte pôsobiť 15 minút, opláchnite vlažnou vodou a osušte.

Glycerínový gél na ruky

Pripravte si škrob a glycerín v rovnakom pomere. Škrob najskôr rozpustite v troške studenej vody. Pridajte glycerín a zohrievajte za stáleho miešania, kým zmes nezačne vrieť. Po vychladnutí natrite na vlhké ruky.


Mohlo by vás zaujímať: Túžite po bronzovej pokožke? S našimi 5 radami to dosiahnete ľahko


Nechtíkový a medový zábal

Na nechtíkový zábal potrebujete: 100 ml olivového oleja a hrsť sušeného nechtíka. Do hrnca nalejte olej, pridajte nechtík a povarte 10 minút. Nechajte vychladnúť. Naneste na ruky a zabaľte do mikroténového vrecúška alebo rukavíc a uteráku. Nechajte pôsobiť asi 15 minút a potom ruky opláchnite teplou vodou. Budú príjemne hebké.

Na zacelenie popraskanej pokožky poslúži medový zábal. V miske zmiešajte po 1 PL medu a olivového oleja s 1 vaječným žĺtkom. Zmes natrite na ruky, zabaľte do mikroténového vrecúška a uteráku. Nechajte pôsobiť 15 minút a opláchnite vlažnou vodou. Med zanechá pokožku jemnú a vláčnu.

Citrónovo-olivová zmes

Citrónová šťava je nielen výborným domácim liekom, ale používa sa aj pri udržiavaní krásy, predovšetkým ako prísada krémov a pleťových masiek. Má bieliaci účinok, pokožku zjemňuje a vzpruží.

Popraskané ruky potrite zmesou olivového oleja a citrónovej šťavy v rovnakom pomere a nechajte účinkovať, najlepšie cez noc. Na ruky si natiahnite staršie rukavice a ráno zmes umyte.

Vyživenie zvnútra

Okrem vonkajšej starostlivosti potrebuje pokožka aj vnútornú výživu, predovšetkým vitamín A, C, E, vitamíny skupiny B, betakarotén a zinok. Skúsené kozmetičky tvrdia, že mrkva je najlacnejší skrášľujúci prostriedok.

Antioxidanty pomáhajú chrániť pokožku pred vplyvom voľných radikálov i predčasným starnutím. Jedzte dostatok ovocia, zeleniny, orechov a olejnatých semienok. Nezabúdajte tiež na pravidelný prísun tekutín! 


Ako sa o pokožku na rukách staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Vlaďa
Odporúčame