Bolesť hrdla dokáže poriadne potrápiť: Čo signalizuje a ako sa jej zbavíte?

Žena

thinkstockphotos.com

Bolesť hrdla je skutočne nepríjemna. Každé prehltnutie bolí, ako keby sme zjedli niečo ostré. Väčšinou sa k nej postupne pridruží aj nádcha, kašeľ a únava. Dobrou správou je, že v prvotných fázach netreba chodiť k lekárovi. Stačí, ak si trocha oddýchnete a vyskúšate overené babské rady. Tie vás postavia na nohy skôr, než sa váš stav zhorší.

Bolesť hrdla signalizuje problém

Bolesť hrdla je väčšinou spôsobená vírusovými infekciami, na ktoré antibiotiká nepomáhajú. Takže namiesto toho, aby ste utekali k lekárovi, skúste túto bolesť vyliečiť potravinami, ktoré máte aj doma v kuchyni. Nezaťažíte si tak organizmus a dodáte telu potrebné vitamíny.

Cesnak a cibuľa sú najlepší pomocníci

Určite ste už počuli o tom, že cesnak je prírodné antibiotikum. Je účinnou prvou pomocou pri prvých náznakoch hrdla. Navyše, obsahuje látku alicín, ktorá zabíja baktérie a vírusy. Ak nemáte radi cesnak, môžete skúsiť aj cibuľu. Proti bolesti hrdla bojuje v surovom, ale i uvarenom stave. Ideálny je napríklad cibuľový čaj s medom.

Náš tip: Kombinácia cibule, cesnaku a medu sa už od pradávna používala pri bolestiach hrdla, prechladnutí, chrípke, zápale dutín či bronchitíde.


Mohlo by vás zaujímať: Bolesti hrdla? Porazte ich liekmi z lekárne aj od matky prírody!


Cibuľovo-cesnakovo-medový liek

Potrebujeme:

  • malý pohár na zaváranie
  • 4 cesnaky
  • 2 cibule
  • med

Postup: Najprv si cesnaky ošúpeme strúčiky rozdrvíme, aby ľahšie pustili šťavu. Dáme ich do pohára, pridáme nadrobno nakrájané cibule a med až po okraj pohára. Potom dobre premiešame a zatvoríme viečkom. Na druhý deň je liek hotový a môžeme ho podávať trikrát denne po jednej lyžičke.

Nezabudnite na pitný režim

Bolesť hrdla sucho zhoršuje a preto by ste mali svoje sliznice udržiavať neustále vlhké. Dôležité je teda dodržiavať pitný režim. Ideálna je nielen čistá voda, ale aj bylinkové čaje. Teplý čaj dokázateľne zmierňuje bolesť hrdla, utišuje kašeľ a uvoľňuje hlieny.

Najlepší čaj na hrdlo je zázvorový alebo šalviový, ktorým si môžete po vychladnutí aj dvakrát denne kloktať. Pomôcť môže aj bazový či šípkový, pretože podporujú imunitu. Skorocelový je vhodný vtedy, keď vás trápi aj kašeľ.

Zábal s olivovým olejom a muškátovým orieškom

Pri bolesti hrdla môžete skúsiť aj zábaly. Účinný je dobre známy tvarohový, no najlepší je zábal s olivovým olejom a muškátovým orieškom. Stačí, ak olej zohrejete, nalejete na kus látky alebo gázu a navrch nastrúhate muškátový oriešok. Látku priložte na krk a obmotajte šatkou, aby nepadala. Vydržte so zábalom aspoň tri hodiny. Opakujte pokojne aj každý deň.


Mohlo by vás zaujímať: Poklad z kuchyne: S týmto liekom vás sychravé počasie nezaskoćí


Dodržiavajte tieto zásady

Pri akútnej bolesti hrdla by ste mali:

  • žuť žuvačky alebo cmúľať cukríky, aby ste udržiavali vlhké sliznice
  • kloktať (slanou vodou, jablčným octom, šalviovým čajom, sódou bikarbónou..)
  • ležať v posteli a oddychovať
  • jesť slepačí vývar, cibuľu, cesnak, zázvor, škoricu, kyslú kapustu, ovocie
  • vyhýbať sa studeným a perlivým nápojom
  • udržiavať hrdlo v teple

Niekedy je návšteva lekára nevyhnutná

Je dobré, ak ste zástancami toho, že netreba pri každom náznaku choroby ísť ihneď k lekárovi. Avšak sú prípady, keď by ste lekára navštíviť skutočne mali. Je to najmä vtedy, ak vás bolí hrdlo už viac ako päť dní a bolesť sa nezmenšuje, práve naopak, je čoraz neznesiteľnejšia. Takisto navštívte lekára, ak sa hrdlu pridružila teplota vyššia ako 38 stupňov.


Ako sa účinne podarilo vysporiadať s bolesťami hrdla vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame