Choroby ovplyvňujú pohlavný styk: S rakovinou, depresiou a cukrovkou sex nekončí

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Vplýva choroba na váš sexuálny život?

Aj choroby majú vplyv na pohlavný styk

Ak trpíte nejakým závažným ochorením, môže sa stať, že na istý čas nebudete mať energiu na to, aby ste sa s partnerom intímne zblížili. Môžu za to vedľajšie účinky niektorých liekov, chemoterapia, ale i hormonálne zmeny, ku ktorým počas choroby v tele dochádza. S čím všetkým musíte počas choroby rátať?


Sex s rakovinou nie je nemožný

Rakovina je obrovskou skúškou vzťahu. Počas tejto choroby sa väčšinou ukáže, aké silné puto bolo medzi partnermi vybudované. Krehké vzťahy nevydržia, naopak, niektoré táto choroba ešte viac utuží.

Sex pri rakovine je veľmi delikátnou záležitosťou, keďže liečba choroby je náročná a jej vedľajšie účinky zahŕňajú stratu sexuálneho libida. Navyše, treba rátať s tým, že budete počas choroby veľmi unavení a vaše telo postihnú aj isté fyziologické zmeny. Táto skutočnosť sa častokrát negatívne podpíše aj na sebavedomí.

S čím treba rátať: Rakovina má u každého pacienta rôzny priebeh a stav závisí od toho, v akom štádiu sa nachádza. U niektorých žien môže liečba rakoviny zapríčiniť predčasnú menopauzu, u mužov problémy s erekciou či bolestivú ejakuláciu. U oboch pohlaví je bežná strata sexuálneho apetítu. Sex však počas rakoviny nie je nemožný a ak obaja partneri chcú, nemal by v tom byť problém. Ak sa však na to necítite, partner by vás nemal do sexu tlačiť.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás s príchodom menopauzy bolestivý sex? Zistite, čo robiť!


Depresia neznamená koniec

Ak trpíte depresiou, je úplne bežné, že na sex ani nepomyslíte. Jej typickými príznakmi sú smútok, strata sexuálneho apetítu, nemožnosť dosiahnuť orgazmus či problémy s erekciou. Ženy sa počas depresie dokonca častokrát považujú za frigidné.

S týmto problémom vám môže pomôcť pravidelný pohyb, wellness, prírodné afrodiziaká ako čili alebo škorica, no hlavne rozhovor s partnerom. Hovorte o pocitoch, zdôverte sa s tým, čo cítite a skúste nájsť kompromis, ktorý vyhovuje obom.

S čím treba rátať: Antidepresíva vám chuť na sex nezvýšia, práve naopak. Ich vedľajšími účinkami je úplná strata chuti na sex. Muži majú navyše častokrát problém s erekciou aj ejakuláciou.

Cukrovku musí byť pod kontrolou

Mnohí lekári tvrdia, že ak chcú mať ľudia, ktorí trpia cukrovkou kvalitný sex, musia si svoju hladinu cukru veľmi strážiť. Všetko teda závisí od toho, ako sa budete o seba starať. Ak o svoju hladinu cukru dbať nebudete, môže sa stať, že u mužov dôjde až k erektilnej dysfunkcii. Táto porucha postihuje až päťnásobne viac cukrovkárov, ako zdravých mužov. U žien sa počas cukrovky opakujú zápaly močových ciest, kvasinkové infekcie a bežná je aj strata sexuálneho apetítu a problémy s dosiahnutím orgazmu.

S čím treba rátať: Hladina cukru krvi by mala byť pre vás prvoradá. Treba si ju pravidelne sledovať, hýbať sa a zdravo sa stravovať. Jedine v takom prípade môže byť sex bez väčších komplikácií. Udržiavajte sa pozitívne naladení a v psychickej pohode, pretože aj stres môže vyvolať infekcie a premnoženie kvasiniek.


Mohlo by vás zaujímať: Čo s organizmom robí nedostatok spánku? Strata chuti na sex, halucinácie i iné nepríjemnosti


Plánujte

Určite ste si už na sebe odpozorovali, keď vám je počas dňa najlepšie a kedy máte najviac energie. Ak chcete pokračovať v aktívnom sexuálnom živote aj počas choroby, plánujte si sex dopredu a to na vtedy, keď sa cítite najlepšie. Nezabudnite svoje telo podopierať vankúšmi a bolestivé miesta si nechajte pomasírovať od partnera, napríklad v rámci predohry. Ak užívate lieky proti bolesti, vezmite si ich pol hodinu pred stykom.


Ako choroby ovplyvňujú váš sexuálny život? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • evelina 13.02.2018, 20:58

  adamko, presne... vycucané z vemena vola a ešte na tej knihe zarobil milióny a ty tu vypisuješ zadara :))))))

 • adamko 13.02.2018, 19:15

  Pre evelinu, vycucané z vemena vola.

 • evelina 13.02.2018, 17:46

  Bestseller Ericha Segala : Príbeh našej lásky - možno vymyslený možno skutočný príbeh vyliečenia dvadsaťpäť ročnej krásnej, vtipnej ženy... z rakoviny....vďaka láske, milovaniu aj nečakanému tehotenstvu....ktoré devätnásť z dvadsiatich lekárov odborníkov neodporúčali... Útla knižočka - to nevymyslíš, to je život !

 • rachel 13.02.2018, 16:22

  pudy su silnejsie ako choroba

 • JaTy 13.02.2018, 15:31

  Frigidné ženy neexistujú - iba neschopní muži ktorí nevedia ako rozpáliť ženu.

 • adamko 13.02.2018, 10:11

  Prečo sex s rakovinou? Ja sexujem so svojou ženou.

1

Pridať komentár