Odpovedá výživová poradkyňa: Ako posilniť imunitný systém?

Žena

thinkstockphotos.com

Dobrý deň, od jesene mám každú chvíľu nejakú virózu. Sople, kašeľ, hrdlo atď. Mám pocit, že som viac chorá, ako zdravá. Potrebujem asi nejako podporiť imunitu. Med, zázvor a citrón si dávam. Z cesnaku mi je ťažko, takže to nie. Aké ešte potraviny alebo doplnky podľa vás fungujú? Na internete je toho veľmi veľa, neviem sa rozhodnúť, čo skúsiť ako prvé. Len nemám nejaký svetoborný príjem, takže nejaké extra drahé kúry si nemôžem dovoliť. Magda, 60

Dobrý deň, Magda,

prvý krok k vyriešeniu ťažkostí s častým prechladnutím ste už urobili, pretože si uvedomujete, že máte problém a treba ho riešiť. Správne sú aj vaše úvahy o posilnení obranyschopnosti, pretože najlepšou cestou ako prechladnutiu predchádzať, je podpora imunitného systému. Na začiatok vám odporúčam echinaceu v kombinácii s vitamínom C.

Echinacea je známa tým, že aktivizuje biele krvinky. Tie sú potom schopné zneškodniť pôvodcu infekcie a tiež vyrobiť potrebné protilátky. Dôležité je aj to, že táto rastlina je účinná proti vírusom i baktériám. Podľa vedeckých výskumov je jedným z jej najvýznamnejších prínosov práve to, že pomáha pri opakujúcich sa infekciách, čo je aj váš problém. Vedecky preukázaný je hlavne pozitívny vplyv na akútne infekcie horných dýchacích ciest. Za zmienku určite stojí aj metaanalýza vedcov z Connecticutu, ktorí hodnotili 14 vedeckých štúdií a dospeli k záveru, že echinacea znižuje pravdepodobnosť vzniku chrípky o 58 % a skracuje trvanie bežného nachladnutia o takmer 1,5 dňa.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Pri jej užívaní je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel. Je potrebné začať najneskôr 18 hodín po objavení problému, pričom ju užívame 3 razy denne po dobu 14 dní. Potom nasleduje prestávka 4 týždne a následne môžeme „kúru“ zopakovať. Ak by ste echinaceu užívali bez prestávky, mohlo by dôjsť k poškodeniu pečene.

Okrem echinacey vám odporúčam zvýšiť aj príjem vitamínu C, ktorý zohráva veľkú úlohu v posilnení nášho tela bojovať proti prechladnutiu a vírusom. Okrem toho užívanie céčka počas nachladnutia dokáže zmierniť symptómy a skrátiť dobu trvania približne o 20 percent. Existujú tiež dôkazy, že užívanie vitamínu C pri prechladnutí a chrípke môže znížiť riziko vzniku ďalších komplikácií, ako je pneumónia a  ďalšie pľúcne infekcie.

Odporúčania na denný príjem vitamínu C sa rôznia. Štandardne odporúčaná denná dávka je 75 – 90 mg. Avšak niektorí odborníci radia dávky céčka zvýšiť, napríklad Dr. Josh Axe, lekár prírodnej medicíny a odborník na klinickú výživu, dokonca odporúča ako ochranu pred chrípkou 1000 mg vitamínu C denne a v prípade už vyskytujúcich sa príznakov chrípky až 4000 mg céčka za deň. Pričom kladie dôraz hlavne na konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny. Avšak v prípade, že chceme posilniť imunitný systém je optimálne množstvo 250 – 500 mg denne, pričom  túto dávku odporúčam aj vám.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Najlepší spôsob, ako do tela doplniť vitamín C, je konzumácia dostatočného množstva ovocia a zeleniny (optimálna dávka je 500 – 600 g denne). Preferujte tie druhy, ktoré vám nielen chutia, ale sú aj sezónne, a ak je to možné, i lokálne. V tomto období je na posilnenie obranyschopnosti výborná napríklad kvasená kapusta. Na vitamín C sú tiež bohaté potraviny, ako červená a zelená paprika, petržlenová vňať, ružičkový kel, kivi, pomaranče, ananás či grep.

Snažte sa preferovať čerstvú zeleninu a ovocie, ale pokiaľ máte k dispozícii aj mrazené plody, ktoré ste si sama vypestovali a zamrazili, i tie môžu najmä v zime poslúžiť na doplnenie potrebného množstva živín do organizmu. Ak sa rozhodnete pre doplnok stravy, voľte prírodný vitamín C, napríklad vitamín C v podobe extraktu zo šípok, pretože takýto produkt obsahuje nielen céčko, ale aj iné biologicky aktívne látky a môže sa uplatniť synergický efekt.

Na záver mi dovoľte povzbudiť vás v tom, aby ste urobili aj ďalšie kroky k posilneniu imunity a celkového zdravia. Napríklad už 30-minút svižnej chôdze denne po čerstvom vzduchu prospeje vašej obranyschopnosti a zlepší vám náladu. Držím vám päste!

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk


Ako sa darí budovať svoju obranyschopnosť vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mgr. Miroslava Suchárová
Odporúčame