Chrípka nie je banálnym ochorením: Prevenciu nesmieme zanedbávať

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Nechali ste sa zaočkovať proti chrípke?

Bolesť hlavy a teplota nad 38 stupňov Celzia sú príznakmi chrípky

Mnohí ľudia majú tendenciu chrípku podceňovať. Nie je to však choroba, ktorú by sme mali prechodiť, pretože nám to môže vrátiť s ešte väčšou intenzitou. Najdôležitejšia je tak prevencia. Čo teda robiť, aby nás táto choroba v zimných mesiacoch neskolila? Odborníci a hygienici tvrdia, že nie je banálnym ochorením.


Prechádzky i ovocie

„Treba si dopriať vitamíny, otužovať sa, pravidelne vetrať a často si umývať ruky," radí Úrad verejného zdravotníctva. Silnejšiu imunitu možno podporiť i dostatkom spánku či minimálne polhodinovým denným cvičením alebo prechádzkou. Hygienici radia jesť ovocie a zeleninu s vyšším obsahom vitamínu C ako sú jablká, kyslá kapusta, citrusy, paprika, brokolica, chren či cesnak.

Očkovanie je účinné

Najúčinnejšou ochranou je však očkovanie, na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas naň je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky. Hygienici ho odporúčajú najmä chronicky chorým, zdravotníckym pracovníkom, starším ľuďom či deťom.


Mohlo by vás zaujímať: Chrípka postihuje Slovákov častejšie: Očkovať sa odporúča v týchto týždňoch


Hrozia vážne zápaly

Chrípka môže spôsobiť i závažné stavy, napríklad zápal pľúc či srdcového svalu, možné je i úmrtie. Jej vírusy často menia svoje vlastnosti. Medzi jej príznaky patrí teplota nad 38 stupňov Celzia, bolesť kĺbov a hlavy – často za očami, suchý dráždivý kašeľ, postupne môže sa prejaviť nádcha aj bolesť hrdla.

„Ochorenie je potrebné vyležať a nezaberajú na naň antibiotiká," uvádza ÚVZ SR. Odporúčajú sa lieky tlmiace bolesti hlavy či svalov.

Chrípka sa líši od prechladnutia

Chrípku si podľa hygienikov nemožno mýliť s prechladnutím. To sa prejavuje postupne, a nie náhle ako chrípka. Kĺby bolia ľudí iba zriedkavo, jedným z možných príznakov je kašeľ. Nádcha a bolesť hrdla sa prejavia hneď od začiatku, teplota nie je vyššia ako 38 stupňov Celzia.

Prechladnutie možno liečiť liekmi na zmiernenie kašľa či horúčky. Dôležité je piť dostatočné množstvo tekutín. Príznaky zvyknú ustúpiť do dvoch až piatich dní. Pri ochoreniach spôsobených baktériami lekár rozhodne o potrebe podávať antibiotiká.


Aké skúsenosti máte s chrípkou vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
  • Autor: Milan, TASR
  • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (1)

  • evelina 08.02.2018, 16:06

    Chrípka je pre mňa veľmi nebezpečné ochorenie, preto prevencia musí byť. Od častého umývania rúk po ranný výplach úst švédskymi kvapkami...to mi pomáha. Raz som dostala chrípku od kolegyne v práci, trvalo niekoľko týždňov než som sa jej zbavila, teploty takmer 40oC a ležala som niekoľko dní ako drevo...

1

Pridať komentár