Za vaše prejedanie nemôže žalúdok: Hlavným vinníkom je mozog

Vyprážané kuracie mäso

pixabay.com

Stáva sa vám, že máte chuť na nejakú dobrotu, aj keď ste sa pred chvíľou poriadne najedli? Nie ste ešte hladní, no napriek tomu si niečo dáte. Z času na čas o nič nejde. Problém vzniká vtedy, keď sa z toho stane zvyk. Na vine nie je žalúdok, ale váš mozog a emócie. A práve ony zohrávajú významnú rolu pri priberaní na váhe.

Mnoho ľudí zje oveľa viac, než v skutočnosti potrebuje. Obviňujú z toho svoj tráviaci systém alebo „veľký“ žalúdok. Jeme však z dvoch dôvodov: buď sme naozaj hladní a ide o fyziologickú potrebu organizmu, alebo len máme na niečo chuť. Vtedy to je potreba mozgu. Nie je to totiž žalúdok, ktorý neodmietne dezert po výdatnom obede, ale práve mozog.

Kde hľadať príčinu? 

Ak je jedenie vyvolané emóciami, ide o takzvané psychogénne jedenie. V mozgu sa nachádza hypotalamus – časť, ktorá slúži na kontrolu telesnej teploty, pulzu, metabolizmu, ale aj emócií a hladu. Tu sa rozhoduje o tom, čo, kedy a koľko zjete.

Aktuálne emócie sa pritom spájajú so spomienkami na jedlo a chute, ktoré máte hlboko v pamäti. Siahnete teda po tom, čo vás naučili jesť rodičia, alebo po tom, čo ste si zvykli jesť sami, keď vám bolo ťažko na duši.


Mohlo by vás zaujímať: Zvyknete problémy zajedať? Spravte niečo pre svoje telo a skoncujte s tým!


Jesť či nejesť? To je otázka!

Emócie sú v mozgu regulované rôznymi hormónmi. Napríklad noradrenalín, sérotonín či dopamín spôsobujú, že sa niekedy cítite pod tlakom, inokedy „pod psa“, či naopak, spokojní a šťastní. V mozgu sú ale aj ďalšie látky, ktoré sú pre emočné jedenie veľmi dôležité.

Vo vnútri hypotalamu sa ukrýva centrum sýtosti, ktoré ovplyvňujú dve skupiny látok s protichodným účinkom:

  • signály sýtosti: potláčajú chuť do jedla, stimulujú metabolizmus a zvyšujú hladinu inzulínu. Telo pritom neukladá energiu do tukových zásob, spaľuje ju.
  • signály hladu: vyvolávajú hlad a spomaľujú metabolizmus. Mozog dostane falošný signál o malých zásobách energie v tukových bunkách. Má ho presvedčiť o tom, že potrebujete jesť. Telo začne energiou šetriť.

Narušená rovnováha

Kto zvíťazí? To záleží od viacerých faktorov: vaša výchova, spomienky, osobnosť, životospráva, ale aj momentálne psychické rozpoloženie. Ak často podliehate falošnému signálu hladu, pravdepodobne majú nad vami moc vaše emócie a zlé návyky. Nezmyselné diéty, neustále premýšľanie o jedle, počte kalórií, nedostatočné raňajky a podobne. To všetko narúša hormonálnu rovnováhu a zhoršuje potrebu prejedať sa. 

V tomto prípade zlyhanie mozgu už nie je otázka pevnej vôle. Hormóny vás prinútia jesť, aj keď chcete odolať. Rozhodli ste sa mozog používať nesprávne, a preto emócie nad pevnou vôľou vyhrávajú.


Mohlo by vás zaujímať: Neviete si predstaviť ani deň bez sladkostí? S našimi tipmi sa vám to podarí!


Emócie a potraviny

Vaša nálada súvisí tiež s tým, na aký druh jedla dostanete chuť. Ak cítite úzkosť, smútok a nič vás nebaví, väčšinou siahnete po sladkostiach či sladkých jedlách. Pri strese a celkovom preťažení vás lákajú skôr slané potraviny. A ak ste veľmi rozčúlení, premôže vás neraz chuť na tvrdé, chrumkavé a tuhé potraviny, napríklad mäso.  

Ako sa brániť?

Naučte sa rozoznávať skutočný hlad od emočného. Ak ste jedli len nedávno a neškŕka vám v žalúdku, ešte zrejme nie ste hladní. Možno len chcete zahnať nudu. Prekonajte falošný hlad pozitívnymi emóciami: choďte sa prejsť alebo zavolajte kamarátke. Uvidíte, že „hlad“ sa nečakane vytratí.

Svoju pevnú vôľu využite vtedy, keď nad vami hormóny nemajú veľkú moc. Pracujte pomocou nej na budovaní nových návykov a opatrení, ktoré vás ochránia pred prejedaním. V kritických chvíľach vám pomôžu dostať negatívne emócie opäť pod kontrolu – ale bez jedla.


Mohlo by vás zaujímať: Jedzte menej a schudnite: Vieme, ako na to!


Odhaľte spúšťacie mechanizmy

Veďte si záznamy: zapisujte si aspoň dva týždne, čo, koľko, kedy a kde zjete, ako sa cítite pred jedlom a po ňom. Postupne zistíte, aké situácie a pocity vyvolávajú vaše prejedanie. Budete vedieť odlíšiť, kedy ste boli naozaj hladní, a kedy ste jedli z iných pohnútok.

Zabudnite na diéty: po čase sa môže obnoviť hormonálna rovnováha aj emočná stabilita voči jedlu. Nebudete tak cítiť potrebu prejedať sa.

Predchádzajte kritickým situáciám: jedzte pravidelne a zdravo, rizikové potraviny radšej odstráňte z dosahu.

– Nikdy nenakupujte hladní: nebudú vás zbytočne pokúšať nezdravé potraviny.

Nájdite si nové zdroje uspokojenia: pravidelne cvičte, venujte sa priateľom, rodine a záľubám.

Uvedomujte si vlastnú hodnotu: vážte si sami seba a nepodceňujte sa pri zlyhaní. Občas sa to stane každému. Dôležité je pracovať na sebe a veriť si, že to dokážete zmeniť k lepšiemu.


Ako sa darí úspešne bojovať s prejedaním vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Vlaďa
Odporúčame