Dar prírody menom propolis: Univerzálny pri chorobách i zraneniach

Pipeta

thinkstockphotos.com

Spolu s cibuľou a cesnakom je považovaný za prírodné antibiotikum. Propolis by mal byť súčasťou lekárničky každej domácnosti, keďže jeho účinky sú vskutku univerzálne. Odkiaľ však túto látku berieme a kde sa jej vlastnosti prejavia najlepšie?

Včelí tmel

Propolis, nazývaný aj včelí tmel, je látka, ktorú získavajú včely z pukov stromov a iných rastlín. Jej základom je živica a využívajú ju na vyplnenenie otvorov v úľoch. Takisto ich domovy bráni pred baktériami, vírusmi a rôznymi mikroorganizmami. Charakteristická farba pre propolis je tmavohnedá, v závislosti od zloženia však môže byť sfarbenie rôzne, od zelenej po červenohnedú.

Bohaté zloženie

Univerzálnosť liečivých vlastností propolisu vychádza z jeho bohatého zloženia. Okrem živice v ňom nájdeme stopy vosku, éterických olejov, vitamínov skupiny B, flavonoidov, fenolov, aromatických kyselín, peľu a ďalších látok. Vďaka tomu pôsobí propolis protizápalovo, antisepticky, antibakteriálne a antimykoticky. Preto výborne lieči popáleniny, ekzémy, gynekologické ochorenia, choroby respiračného a obehového systému, hubové infekcie a reumatické problémy.

Pozor! Propolis je silný alergén, ktorý môže u niektorých osôb vyvolať nežiadané reakcie.


Mohlo by vás zaujímať: Včelí propolis: Posilní imunitu, pomôže pri ekzémoch i plesniach


Vnútri i navonok

Propolis účinkuje na vonkajšie i na vnútorné použitie. Už naše staré mamy vedeli, že pôsobí výborne v boji s rozmanitými infekciami. Regeneruje organizmus, zlepšuje trávenie, bojuje proti zápalom a je účinný dokonca aj proti chrípke. Takisto si dobre radí aj pri liečbe rôznych chorôb tráviaceho traktu a močových ciest, ale tiež pri regulácii krvného tlaku a detoxikovania pečene. Výborne sa prejavuje v problémoch ústnej dutiny, ako sú rôzne afty, zápaly ďasien a podobne.

Ideálny na pokožku

Pri vonkajšom použití je propolis nepostrádateľný pri liečbe rôznych nepríjemností spojených s pokožkou. V prvom rade urýchľuje hojenie rán, keďže pomáha rýchlo regenerovať tkanivá a dezinfikuje ranu. Pomáha tiež pri hojení ťažších problémov, akými sú popáleniny, omrzliny alebo preležaniny. Vzhľadom na výrazné účinky na pokožku je propolis častou súčasťou rôznych kozmetických výrobkov.

Propolisová tinktúra

Potrebujeme:

  • 30 g rozdrveného propolisu
  • 100 ml min. 80% liehu

Postup: Rozdrvený propolis nasypeme do liehu. Počas najbližšieho týždňa ho každý deň aspoň 5-krát pretrepeme. Keď sa roztok usadí, precedíme ho a uložíme do fľaštičky.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodný silák menom propolis: Zbaví vás kožných problémov, bolesti aj zápalu


Propolisové maslo

Potrebujeme:

  • 50 g propolisu
  • 300 g masla

Postup: V hrnci rozpustíme maslo, do ktorého zmiešame rozdrvený propolis. Poctivo miešame a precedíme cez sitko alebo gázu. Skladujeme v chladničke a aplikujeme na rôzne kožné problémy.

Propolis môžeme využiť:

  • proti kašľu: tinktúru rozrieďte v cca 1 deci prevarenej vody
  • na zápaly pokožky: 50 g propolisu prevarte s litrom mlieka
  • ako univerzálnu liečivú masť: 5 g propolisu zmiešame so 70 g vazelíny
  • proti otlakom: 50 g propolisu zmiešame s 20 g vosku a šťavou z citróna do jednoliatej masy

Aké skúsenosti máte s propolisom vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame