Problémy s obličkami netreba zanedbať: Pomôžte im pracovať správne

Oblicky

Na pripomenutie výročia zmodernizujú transplantačné centrum (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Obličky sa nachádzajú tesne pod hrudným košom a ich najvážnejšou úlohou je odbúravanie toxínov. Ak sa v tele toxíny nakumulujú, môžete si vážne poškodiť vaše zdravie.

Filtrujú krv i optimalizujú tlak

Okrem zmieňovaného odbúravania toxínov majú obličky množstvo ďalších dôležitých funkcií. Ich správne fungovanie je pre zdravie človeka absolútne nevyhnutné. Zodpovedajú tiež za vyrovnávanie hladiny vody v tele. Keď človek pije menej tekutín, moč sa stáva hustejší. Je to reakcia obličiek na to, že na vylúčenie toxínov im musí stačiť menej vody.

Takisto optimalizujú krvný tlak. Ak vám napríklad rapídne klesne, sú to práve obličky, ktoré aktivujú potrebné mechanizmy. Tie vrátia tlak do normálu.


Mohlo by vás zaujímať: Aby vám obličky fungovali tak, ako majú: Tieto zásady sa vyplatí dodržiavať


Udržte ich zdravé

Ak chcete obličky udržať zdravé, platí, že by ste mali jesť stravu bohatú na antioxidanty. Tie nájdete najmä v ovocí a zelenine. Najlepší je červený melón, lesné ovocie a jablká. Rezolútne nie povedzte extrémnym diétam, nadmernému príjmu bielkovín, mastným jedlám, alkoholu aj cigaretám. Vyhýbať by ste sa mali aj nadmernému soleniu jedál a sladkostiam.

Čo sa týka tekutín, denne by ste mali vypiť šesť až osem pohárov čistej alebo neperlivej minerálnej vody. Najlepšou prevenciou ochorenia obličiek je pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu.

Čo spôsobuje ich ochorenie?

Počet ľudí, ktorých trápia problémy s obličkami, sa z roka na rok zvyšuje. Sú to najmä ľudia, ktorí trpia vysokým krvným tlakom, cukrovkou či infekciami, pijú veľa alkoholu alebo majú polycystické obličky. To všetko sú faktory, ktoré prispievajú k tomu, že obličky nefungujú tak, ako by mali.

Prejavy sú potom rôzne a líšia sa od akútnosti problému. Väčšinou sa však nesprávne fungovanie obličiek prejavuje opuchmi, zvýšenou dýchavičnosťou, zmenami v moči, akútnou únavou, vyrážkami na pokožke, zlou sústredenosťou i kovovou pachuťou v ústach.


Mohlo by vás zaujímať: Tá správna výživa pre vaše obličky: Ktoré vitamíny im prospejú?


Ako sa obličky vyšetrujú?

Ak má váš lekár podozrenie, že niečo s vašimi obličkami nie je v poriadku, môže vykonať viacero jednoduchých testov. Buď sa pozrie na prítomnosť proteínov a krvi vo vašom moči alebo vyhodnotí glomerulárnu filtráciu. Ide o sledovanie koncentrácie kreatinínu v sére alebo v plazme a toto vyšetrenie lekárom slúži na zistenie stupňa závažnosti ochorenia obličiek. Tento spôsob vyšetrenia patrí k najbežnejším.

V prípade, že tieto testy nebudú dostačujúce, môže dôjsť ešte k:

●       CT vyšetreniu

●       kompletnému krvnému obrazu

●       vyšetreniu moču

●       ultrazvuku

●       magnetickej rezonancii (odhalí nezvyčajné výrastky a prekážky v močových cestách)

●       biochémii

SOS, keď obličky zlyhávajú

Akékoľvek ochorenie obličiek znižuje ich funkciu, no o zlyhávaní obličiek hovoríme až vtedy, ak fungujú na 10 či 20 percent. V takom prípade strácajú schopnosť vylučovať z tela odpadové látky, kyseliny a nadbytočnú vodu, ktorá sa hromadí v pľúcach a spôsobuje opuchy. To môže byť smrteľne nebezpečné. Narúša sa aj rovnováha solí a kyslosti organizmu. Môže dôjsť k poškodeniu mozgu a srdca. K príznakom zlyhávania obličiek patrí okrem opuchov aj hnačka, zvracanie, bolesti hrudníka a kostí či svrbenie kože. Tieto symptómy sa nesmú zanedbať a je potrebné okamžite vyhľadať odbornú pomoc!


Ako sa o svoje obličky staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame