Odpovedá výživová poradkyňa: Po roku cvičenia som neschudla ani kilo. Čo s tým?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Zdravý človek bez nadváhy by mal denne prijať cca 60 – 70 % energie zo sacharidov, 10 – 20 z % bielkovín, 20 – 25 % z tukov

Patrím k tým, ktorí sa neustále snažia schudnúť, respektíve udržať si daný stav. Niekoľkokrát sa mi podarilo schudnúť 12 – 15 kg, no, žiaľ, do roka to bolo zvyčajne späť. Cvičila som podľa online trénera, ale asi po roku som to vzdala. V tom čase som sa naučila aj jesť aj päťkrát denne, malé porcie, no úbytok na váhe žiadny. Je fakt, že som mala spevnené svalstvo, ale to, že váha nie a nie ísť dolu ma nakoniec tak demotivovalo, že som to vzdala. Okrem toho som po operácii oka, nesmiem cvičiť nič, čo spôsobuje otrasy hlavy, takže som poriadne zmätená, zronená, nahnevaná na seba. Nechcem to vzdať a kupovať väčšie čísla, prosím o radu, čo ďalej. Stravujem sa zdravo, jem veľa zeleniny, mäso, proso, quinou a podobne. Sladké veľmi nejedávam, som skôr mäsožrútik. Nie som teda vegetarián a moja krvná skupina je A2+.


Milá Stanka,

v prvom rade nemáte žiadny dôvod na to, aby ste boli na seba nahnevaná či zronená. Ste len človek, ktorý má plné právo na to, aby sa mu niečo nepodarilo. Dôležité je z chýb sa poučiť a ísť ďalej. Ste silná žena, ktorá má dostatočne pevnú vôľu na to, aby schudla, veď sa vám to už viackrát podarilo. Takže hlavu hore a dajte sa opäť do boja! Avšak skôr, ako začnete, zamyslite sa nad tým, čo mohlo spôsobiť vami spomínaný jojo efekt.

Pri chudnutí tvorí 70 – 80 percent úspechu strava, zvyšok patrí cvičeniu, spánku, pozitívnemu mysleniu... Vo vašom prípade by som sa v prvom rade zamerala na úpravu stravovacích zvyklostí. Keďže ste schudnuté kilá nabrali späť, je pravdepodobné, že ste denný kalorický príjem znížili neprimerane, čiže ste hladovali, alebo ste v jedálničku podcenili význam niektorej makroživiny, ako napríklad sacharidov.

Čo sa týka kalorického príjmu, nemali by ste ho znížiť o viac ako 500 kcal denne – budete síce chudnúť pomalšie, ale chudnutie bude trvalo udržateľné. Okrem toho je dôležité, aby ste mali v jedálničku zastúpené všetky makroživiny, teda bielkoviny, tuky i cukry, hoci aktuálne je „moderné“ vylúčiť niektorú makroživinu z jedálnička.

Zdravý človek bez nadváhy by mal denne prijať cca 60 – 70 % energie zo sacharidov, 10 – 20 z % bielkovín, 20 – 25 % z tukov. Píšete, že sladké veľmi nejedávate, čo je dobré. Otázka však znie, koľko prijmete denne sacharidov? Ani pri chudnutí by totiž ich podiel v jedálničku nemal klesnúť pod 50 % energetického príjmu.

Ako to zistiť? Samozrejme, môžete navštíviť výživového poradcu alebo  aspoň využiť služby online kalorických tabuliek, vďaka ktorým orientačne zistíte svoj denný kalorický príjem a tiež zastúpenie bielkovín, tukov a cukrov vo vašom jedálničku. Dôležité je preferovať kvalitné druhy bielkovín, tukov i sacharidov.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk


Spomínate aj svoju krvnú skupinu. Osobne pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňujem, okrem iného, aj krvnú skupinu človeka. Ak to urobíte aj vy, podporíte svoje zdravie napríklad tým, že posilníte imunitný systém, pomôžete tráveniu,  predídete niektorým ochoreniam a tiež sa vám bude ľahšie chudnúť. Odporúčaniami v tomto smere sa nemusíte riadiť striktne, už uplatnenie niektorých zásad môže pomôcť.

Píšete, že ste skôr „mäsožrút“. Aj ako nositeľka krvnej skupiny A, pre ktorú je vhodné obmedziť konzumáciu mäsa a mliečnych výrobkov, si môžete dopriať kuracie a morčacie mäso. Vynikajúcou voľbou sú ryby, ako losos, treska, pstruh či kapor. Skúste teda jesť napríklad viac rýb ako mäsa. Odporúčam vám tiež nahradiť pšenicu pohánkou, ražou, ovsom, jačmeňom či ryžou.

Z teórie krvných skupín by som ešte rada spomenula jednu vec. Pre vašu krvnú skupinu nie sú vhodné intenzívne pohybové aktivity, ale skôr cvičenia z kategórie body and mind, ako joga či pilates. Skúste teda popremýšľať nad takýmto variantom cvičenia aj s ohľadom na váš zdravotný stav. Ak vám sedieť nebudú, dajte šancu „obyčajnej“ svižnej chôdzi.

Nakoniec ešte jedna dôležitá vec. Váhu hoďte do koša! Píšete, že ste trénovali, vďaka čomu sa vám spevnilo svalstvo, ale neschudli ste hmotnostne. Zabudli ste však na jednu dôležitú vec – svaly sú ťažšie ako tuk! Čiže pri ďalšom chudnutí stavte skôr na centimetre, teda zmerajte si hlavné svalové partie, alebo si dajte zistiť množstvo tuku a svalov v tele a vychádzajte z týchto údajov.

Milá Stanka, verím, že uvedené rady vám pomôžu vydať sa správnym smerom, úspešne dôjsť do cieľa a hmotnosť si udržať. Ak by ste mali ešte nejaké otázky, pokojne napíšte.

Na vaše otázky každý druhý piatok odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.

 

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • ujo_2 02.03.2018, 20:09

  to nzxt: Az na to, ze o vyzive este stale vieme velke prd. To nie je ako fyzika, ze napriklad "rychlost je dlzka deleno cas" a punktum, vybavena vec, niet o com dukutovat, plati to vzdy. Vo vyzive je tych premennych "milion" a co plati pre mna, nemusi pre teba. Cize aj ten tvoj pomer S/T/B 46/35/19 je statisticky mozno najblizsie nejakemu optimu, ale pre konkretneho clovek v konkretnom veku, konkretnom stave, konkretnej dennej fyzickej aktivite moze byt daleko od optima. Na druhej strane, ano, aspon zaklady vyzivy by sa mali ucit. By sa nestavali absolutne trapne stavy, ze baba zhodi tuk, nabere svaly a je unhappy, ze vaha rovnaka.

 • nzxt 02.03.2018, 16:56

  Takto vyzera nutricny analfabetizmus a preto sa ludia trapia s dietami. Ak by sa tieto veci vyucovali uz od ZS, tak vsetci by ste sa vedeli presne naprogramovat a ovladat svoju vahu. Ziadny specialista to za vas nespravi. Je to ako keby ste nevedeli citat a stale museli sa niekoho prosikat, aby vam to precital. Takto je to aj s potravinami. Takze ak by som bol frustrovany z toho, ze neviem citat, tak sa to naucim a presne toto je treba spravit aj s jedlom. Naucte sa pocitat kalorie, co je level pre skolkarov a potom prejdite na dalsi a to pocitanie tukov, sacharidov/cukrov, proteinov v skonzumovanom jedle. Ak to chcete dotiahnut este dalej, tak pocitanie aj saturovaných a nesaturovaných tukov, vlakniny a soli. A podla najnovsich poznatkov, je najoptimalnejsie percentualne rozlozenie energie: sacharidy 46%, tuky 35%, protein 19%. Vsetky potrebne veci su na nete ako kaloricketabulky, nutritiondata, whfoods, calculator.net,....

 • Peter 02.03.2018, 14:56

  Adam co myslis preco chce schudnut? ... Ved aby ju niekto chcel a aby si mohla zasulozit...

 • evelina 02.03.2018, 14:30

  Rady výživovej poradkyne sa mi veľmi páčia.... Chudnutie je v hlave, ak niektorá baba vyhlasuje, že jej kilá navyše nevadia, že je spokojná, šťastná a vraj aj zdravá, tak s nijakou diétou neschudne. Nedávno som čítala o babe, ktorá za 18 mesiacov schudla na nepoznanie o 40 kg a potvrdila , že si to na začiatku zrovnala v hlave :) Diéta nie je o hladovaní, ale ako napísala táto poradkyňa, o úprave jedálneho lístka tak, aby vo vyváženom pomere a dostatočnom množstve obsahoval bielkoviny, tuky aj sacharidy. Neprežieranie sa a pohyb ! Nemusíte drieť v posilovni, stačí denne polhodinová chôdza. A nevážiť sa denne ! ale registrovať úbytok váhy cez centimetre obvodu pásu a bokov. A páči sa mi aj rady ohľadne stravovania podľa krvných skupín ! Len začať a vydržať!

1

Pridať komentár