Prírodný antioxidant: Arónia má magické zdravotné účinky

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte radi aróniu?

Arónia predstavuje jedno z najzdravších ovocí sveta

Arónia, známa aj ako jarabina čierna, nie je rastlinou, s ktorou by sme sa stretávali každodenne. Plody sú určené skôr na spracovanie, jej chuť je trpká, je pomerne náročné ju nájsť v obchodoch či na trhoch, ale aj vypestovať. Napriek tomu sa odborníci zhodujú na jednom - ide o jedno z najzdravších ovocí sveta.


Skvelý antioxidant

Asi najvýraznejšie sú antioxidačné účinky arónie. Obsahuje katechíny a antokyány, modré a červené pigmenty, ktoré na seba dokážu viazať voľné radikály. Pôsobia tak ako ochrancovia buniek a brzdia celkové starnutie organizmu. Nehovoriac o tom, že sú prevenciou rôznych chorôb.

Výhodou arónie je tiež to, že jej antioxidačné účinky nemiznú ani po spracovaní, akým môže byť napríklad tepelná úprava. Preto sú zdravé aj šťavy, prípadne džemy z jej plodov.

Železo na imunitu

Arónia je ideálna na podporenie imunity. Obsahuje veľké množstvo železa, ktoré reguluje látkovú premenu a napomáha tiež správnemu fungovaniu mozgu. Necelých 100 gramov sušených plodov arónie tak zodpovedá viac ako 90% odporúčanej dennej dávky železa.


Mohlo by vás zaujímať: Arónia rastie možno aj pri vašom dome: Objavte čierne bobuľky plné zdravia!


Vitamínová bomba

Arónia je bohatá i na ďalšie látky a právom sa považuje za akúsi vitamínovú bombu. Obsahuje vitamíny zo skupiny E, B a tiež vitamín C. Dávka 100 gramov sušenej arónie zodpovedá viac ako tretine odporúčanej dennej dávky céčka.

Vhodná na zápaly

Podobne, ako napríklad brusnice, aj arónia dokáže liečiť rôzne zápaly močových ciest. Dôvodom je vysoký obsah kyseliny chinovej. Rozdiel spočíva jedine v tom, že arónia je kvôli jej koncentrácii ešte účinnejšia.

Arónia je však vhodná aj pri problémoch s tráviacou sústavou. Môže za to vysoký obsah vlákniny, čím pozitívne vplýva na črevá. Takisto zabraňuje nepríjemným zápcham.

Náš tip: Keďže arónia neobsahuje veľké množstvo kalórií, je tiež vhodnou súčasťou rôznych diét.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEO Rádioaktívne a explodujúce ovocie? Toto sú šokujúce fakty o ovocí!


Ďalšie pozitívne vlastnosti arónie:

 • znižuje krvný tlak
 • pomáha pri liečbe angíny a prechladnutia
 • chráni pred tvorbou nádorov
 • spomaľuje proces starnutia
 • pozitívne vplýva na zrak
 • znižuje množstvo cukru v krvi

Ako konzumovať aróniu?

Ak máte však to štastie, že máte svoj zdroj čerstvých plodov, spracovať sa dajú na džem, šťavu alebo sirup. Samozrejme, konzumovať ich môžete aj surové, hoci nie každému vyhovuje ich špecifická chuť. Plody dozrievajú v septembri.

Najčastejšie a najjednoduchšie sa nám arónia dostáva do rúk v podobe sušených plodov alebo spracovaných štiav. Rovnako sa objavuje aj v alkoholických nápojoch, je možné z nej pripraviť víno alebo likér. Využívajú sa aj sušené listy, z ktorých sa varí čaj.


Aké skúsenosti máte s aróniou vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

 • Kika 06.04.2018, 10:54

  Arónia je super, najlepšia priame z kríka, jejbšpecifická chuť mi vôbec neprekáža. Konzervujem ju, pripravujem džem, suším plody na čaj a rozdelím sa aj so škorcami upozornia ma totiž, že plody sú už dozreté ked začnu aróniu "oberať". Ale máme jej dosť (6 kríkov) takže aj oni si môžu pochutnať. Arónia spolu s rakytníkom sú naše naj, naj záhradné kríky.

 • Mgr. Helena Planková 24.03.2018, 05:40

  Arónia je môj kamarát. Ťažko ju pestovať len preto, že ju milujú aj škorce a musíme plody chrániť sieťkou. Ale trochu im necháme. Používam listy, kostrnky na čaj so sušenými plodmi, ale dozreté chutia ako lesné čučoriedky. Nie je náročná. Môžu sa z nej vysádzať aj ploty. Chutný sirup a šťava v mrazáku či mrazené plody v zime poskytnú vitamíny a minerály vhodné na podporu imunity a dobrej nálady. Odporúčam všetkým.

1

Pridať komentár