Káva od A po Z: Čo všetko by mal vedieť správny kávičkár?

Káva

unsplash.com

Káva pomáha zvládnuť náročné dni a niekedy nás doslova drží pri živote. Jej účinky sú dodnes diskutabilné. Hovorí sa, že je účinnou prevenciou rakoviny, no zároveň telo príliš dehydruje a treba sa jej oblúkom vyhýbať. Čo teda môžeme o káve povedať s istotou?

Pochádza z Afriky

Prvé zmienky o tomto lahodnom nápoji siahajú do deviateho storočia nášho letopočtu a to konkrétne do Afriky, na územie, na ktorom leží dnešná Etiópia. Povráva sa, že pastier objavil nabudzujúci účinok kávy potom, čo jeho kozy ochutnali plody kávovníka a začali sa správať nezvyčajne divoko a šialene.

Kávovníky rastú v Etiópii dodnes, no nielen tam. Z Afriky sa káva rozšírila do celého sveta. V sedemnástom storočí sa dostala aj do Európy, kde bola dokonca otvorená prvá kaviareň na svete, a to konkrétne v talianskych Benátkach. Funguje dodnes, volá sa Florian a nájdete ju priamo v centre, na Námestí sv. Marka.

Čo všetko káva obsahuje?

Káva obsahuje vyše 180 prospešných látok, medzi ktoré patria vitamíny B a K, sacharidy, bielkoviny, antioxidanty, vápnik, draslík, sodík, horčík, fosfor, nenasýtené mastné kyseliny, kyselina listová, kyselina pantoténová, kofeín a mnohé ďalšie. To, koľko sa týchto prospešných látok v káve nachádza a či obsahuje aj škodliviny, závisí od druhu a spôsobe prípravy.


Mohlo by vás zaujímať: To správne presso: Viete ako má vyzerať, chutiť a voňať?


Jedno espresso, prosím!

Ak v kaviarni premýšľate nad tureckou kávou, tak na ňu radšej zabudnite. Takáto káva je vo vode viac než štyri minúty, čo znamená, že sa do nej uvoľňujú už aj škodlivé látky. Dajte prednosť radšej espressu.

Na jeho prípravu sa spotrebuje približne sedem gramov mletej kávy a je hotové za dvadsať sekúnd. Výsledná káva má 30 ml a obsahuje zhruba 50 mg kofeínu, čo je ideálne množstvo na povzbudenie mysle. Zároveň nezaťažuje srdce.

Zaujímavosť: Denne by sme nemali prijať viac ako 220 mg kofeínu. Štyri espressá denne nám teda musia stačiť.

Dve lyžičky stačia

Najčastejšie si kávu pripravujeme doma, napríklad klasickú instantnú, ktorá je za pár sekúnd hotová. Avšak, kým spomínané espresso obsahuje 50 mg kofeínu, instantná káva pripravená z dvoch lyžičiek obsahuje okolo 200 mg kofeínu. Jedna takáto káva pokrýva teda odporúčanú dennú dávku a viac ako jedna šálka denne sa neodporúča.


Mohlo by vás zaujímať: Životabudič káva: Poznáme ju na milión spôsobov, ale to, čo dokážu niektorí s ňou je umenie!


Odvodňovanie nemusí byť pravda

Hovorí sa, že káva odvodňuje a preto ju mnohí odborníci neodporúčajú piť vôbec. Je to však veľmi diskutabilné. Koľko odborníkov, toľko názorov. Najnovšie výskumy z Anglicka dokonca hovoria o tom, že ak káva nie je príliš silná a je zaliata väčším množstvom vody, telo hydratuje.

To, že káva odvodňuje, môžeme s istotou tvrdiť len o instantnej, pripravenej z troch lyžičiek. Takáto káva nielenže prekračuje odporúčanú dennú dávku kofeínu, ale takisto oberá telo až o tri alebo štyri deci vody. Zároveň zaťažuje srdce.

Zaujímavosť: Viacerí lekári odporúčajú po káve vypiť dva alebo tri deci vody. Ak tak urobíte, nič nepokazíte. Po vypití kávy aj vody však budete častejšie chodiť na toaletu.

Zaujímavosti, ktoré by ste mali o káve vedieť:

  • Kávu, ako ju poznáme dnes, začali prví pripravovať Arabi.
  • Ročne sa vyprodukuje vyše 150 miliónov vriec kávy.
  • Najväčším producentom kávy je momentálne Brazília. Nasleduje Vietnam, Kolumbia a Indonézia.
  • Najznámejším druhom kávy sú Arabica a Robusta.
  • Najviac kávy vypijú ročne Fíni.
  • Káva je po rope druhou najpredávanejšou komoditou.

Máte radi kávu? Ako často si ju doprajete a ktoré druhy máte najradšej? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

<!–[if gte mso 9]>

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Lenka
Odporúčame