Sila zeleného detoxu: Skúste ho s riasami, jačmeňom alebo pšenicou

Detox

thinkstockphotos.com

Niektorí ľudia ju vnímajú ako diétu a cestu k štíhlej línii, iní za ňou vidia pôst a hladovanie. Detoxikácia je však proces, pri ktorom by človek nemal trpieť hladom. Podstatou je odľahčenie stravy, aby sa znížil prísun kyselinotvorných látok do organizmu. Ak do jedálneho lístka navyše pridáte zelené potraviny, urobíte vášmu telu veľkú službu. Dokážu ho nielen zasýtiť, ale aj očistiť a dodať chýbajúce výživné látky.

Pravidelne a postupne

Detoxikácia je vnútorný očistný proces, pri ktorom sa organizmus zbavuje škodlivých látok. Každé telo ho má nastavený automaticky. Škodliviny vylučuje prostredníctvom potu, zápasia s nimi obličky, pečeň i črevá. Ak vo vašej strave dlhodobo prevládajú potraviny, ktoré nie sú pre organizmus prirodzené a vhodné, tento proces sa spomaľuje.

Očistenie tela od nežiaducich jedovatých látok by malo prebiehať pravidelne a postupne. Na jeho začiatku môžete pociťovať výkyvy nálad, bolesti hlavy alebo zhoršenie stavu pokožky. Je to však len dočasný stav a prejav čistenia toxínmi zaneseného organizmu.


Mohlo by vás zaujímať: Jednoduchá detoxikácia zelenými potravinami: Prospeje vášmu zdraviu aj postave!


Čím sú výnimočné?

Prírodné zelené potraviny sú veľmi dobrými pomocníkmi pri detoxikácii. Riasy ako chlorela a spirulina, ale aj zelený (mladý) jačmeň i mladá pšenica obsahujú mnoho zdraviu prospešných živín. Nájdete v nich bielkoviny, široké spektrum vitamínov, minerálov i stopových prvkov. Na rozdiel od syntetických vitamínov sú pre telo prirodzené. Obsahujú zelené farbivo chlorofyl, ktoré je užitočné na prečistenie tela a povzbudenie jeho regeneračných schopností.

Odporúčané užívanie

Všetky uvedené zelené potraviny možno užívať samostatne podľa individuálnych potrieb. Môžete začať aplikáciou mesačnej kúry chlorely a pokračovať mesačnou kúrou mladého jačmeňa, pšenice alebo spiruliny. Alebo môžete nasadiť oba prípravky súčasne, aby sa ich účinky dopĺňali a posilňovali. V takom prípade je lepšie začať so zeleným jačmeňom a asi po dvoch týždňoch môžete zaradiť napríklad chlorelu. Vyhnete sa tak silnej reakcii na detoxikáciu, ktorá sa prejavuje hnačkou, plynatosťou alebo bolesťami hlavy.


Mohlo by vás zaujímať: Detoxikácia so zelenými potravinami: Prečistia telo a zbavia kíl navyše


Dlhodobý proces

Ako komplexná potravinová kúra sa odporúča kombinácia chlorely a jačmeňa, ktorá pomôže prečistiť organizmus. Spojenie pšenice a spiruliny je vhodné na dodanie výživných látok podporujúcich energiu, vitalitu a imunitu.

Zelené potraviny treba užívať aspoň po dobu 3 – 4 týždňov, aby sa mohli prejaviť prvé výsledky očistného procesu. Celkové odkyslenie organizmu však môže trvať až okolo 6 mesiacov, pričom zmeny začne človek pociťovať oveľa skôr. Keďže ide o prirodzené potraviny, predávkovania sa obávať nemusíte. V odporúčaných dávkach ich môžete prijímať celoročne.

Správna skladba jedálneho lístka

Počas detoxikácie je dôležité jesť menšie porcie a dbať pritom na pravidelnosť. Do stravy treba zahrnúť všetky nevyhnutné výživné látky: bielkoviny, zdravé tuky i sacharidy. Nemusíte radikálne meniť svoje stravovanie. Podstatné je niektoré potraviny uprednostniť a iné naopak, dočasne vyradiť.

Odporúča sa zaradiť:

  • ovocie, zeleninu a šťavy z nich
  • strukoviny
  • chudé druhy mäsa
  • ryby
  • mliečne výrobky: v obmedzenej miere, preferujte fermentované druhy – kefír, zakysané či acidofilné mlieko
  • celozrnné pečivo a produkty z celozrnnej múky
  • čistú vodu a bylinkové čaje

Mohlo by vás zaujímať: Dajte telo po zime opäť do formy: Nakopnete ho zdravým detoxom


Nevhodné potraviny a nápoje

  • tučné a smažené jedlá
  • údeniny
  • cukrovinky
  • potraviny s vysokým obsahom soli
  • produkty z bielej múky
  • káva
  • alkohol
  • nápoje s vysokým obsahom cukru

Nezabúdajte na dostatok tekutín

Pitný režim je neoddeliteľnou súčasťou detoxikácie. Pri užívaní zelených potravín má obzvlášť veľký význam. V opačnom prípade by sa mohli prejaviť spomínané sprievodné znaky vo väčšej miere. Na zvýšený príjem tekutín by ste nemali zabudnúť najmä pri chlorele. Vláknina, ktorá je v nej obsiahnutá, na seba viaže vodu. Následne pomáha očistiť črevá od usadených škodlivých látok.

Ráno, hneď po prebudení, začnite s pohárom vlažnej vody, aby ste podporili trávenie. V priebehu dňa pokračujte pitím vody po dúškoch v celkovom množstve minimálne 2 – 3 litre. Ideálna je čistá neperlivá voda. Ochutiť si ju môžete plátkami limetky, pomaranča, lístkami mäty alebo medovky.   


Vyskúšali ste už zelený detox? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Facebook

Odporúčame